Alexa sıralaması nasıl yükseltilir?

Alexa sıralaması nasıl yükseltilir?
sponsorlu bağlantılar


İnternet sitesi olup da alexa sıralaması ( alexa rank ) nedir bilmeyen yok gibidir. Alexa.com internet sitenizi, tüm diğer sitelere göre ne kadar popüler olduğuna dair bir tahminle sıralar. Tahmin diyoruz çünkü bir siteye alexa ile ilgili bir kod/widget eklenmemişse o siteden edindiği trafik bilgisi yok ya da sınırlıdır.

Bu tahminsel sıralama genel olarak bize bir sitenin durumu hakkında bilgi verir. Genellikle sitesine reklam almak isteyenler için reklam verenler tarafından göz önüne alınan bir kriterdir.

Ancak çeşitli yöntemlerle manipüle edilebildiğinden güvenilirliği tartışılsa da günümüzde hala web siteleri için önemli bir durum göstergesidir.

Net bir kural ya da ölçü olmasa da fikir vermesi açısından örneğin globalde yani dünya sıralamasında 1 milyonun üzerindeki sıralamalarda bulunan siteler reklam ve benzeri çalışmalar için ciddiye alınmamakta ve düşük ziyaretçili olarak kabul edilmektedir.

Alexa aynı zamanda siteleri popüler oldukları, yayın yaptıkları dili kullanan ülkedeki diğer sitelerle kıyaslayan yerel bir sıralamaya da tabi tutar. Örneğin izmirdebugun.com sitesinin bu linkten görebileceğiniz gibi, alexa.com üzerinde bir global rank değeri olduğu gibi Turkey rank değeri de vardır.
Yeni açlımış sitelerde bu sıralama değerleri gözükmez. Siteniz bir miktar ziyaretçi aldıktan sonra alexa rankınız gözükmeye başlar, duruma göre yerel rank değerinizin çıkması biraz daha zaman alabilir.

Alexa sıralaması nasıl yükseltilir? sorusuna yanıt olacak kolay ve etkili 7 yöntem

1.Sitenizi alexa.com ‘a kaydedin
Özellikle sitenizi yeni açmışsanız sıralamaya daha çabuk girebilmeniz için sitenizi alexa’ya kaydettirmenizi öneririm. https://www.alexa.com/secure/register sayfasından alexaya mailinizle kayıt olabilir ve sonrasında sitenizi kolayca ekleyebilirsiniz. Bu aşamada sizden sitenin sahibi olduğunuzu doğrulamanız isteniyor. Size verilen doğrulama dosyasını FTP ile sitenizin bulunduğu hosting alanınızda ana dizine yükleyebilir, ya da verilen meta etiketi sitenizin html kodlarına ekleyerek bunu yapabilirsiniz.

2.Alexa toolbar kullanın
http://www.alexa.com/toolbar adresine girin ve alexa toolbarı browserınıza (internet tarayıcınıza) kurun. Benim tavsiyem bunu Chrome web tarayıcısında yapmanızdır. Bunu yaptıktan sonra artık ziyaret ettiğiniz web siteleri ile ilgili bilgiler alexa.com ile paylaşılacak ve bu sitelerin sıralamasına etki edecek. Kendi sitenizi ya da alexa sıralamasını yükseltmek istediğiniz siteyi alexa toolbar kurulu browserınızda her gün ziyaret eder, sitede dolaşır, en az 5-10 dakika sitede kalırsanız kısa sürede sıralama değerlerinizde ciddi bir yükseliş sağlarsınız.

3.Sitenize Alexa widget kodu ekleyin
Sitenizin şablonuna,  alexa rank değerlerininiz gösteren “alexa widget” kodu eklerseniz, sayfalarınız ziyaretçileriniz tarafından görüntülendiğinde alexa’nın veri almasını sağlayacağından sıralamanıza olumlu etki yapacaktır. Bir kaç versiyonu olan kodundan istediğinizi sitenize ekleyebilirsiniz.

Bunlardan biri:
<a href=”http://www.alexa.com/siteinfo/yoursite.com”><script type=”text/javascript” src=”http://xslt.alexa.com/site_stats/js/t/a?url=yoursite.com”></script></a>

diğeri ise;

<a href=”http://www.alexa.com/siteinfo/yoursite.com”><script type=”text/javascript” src=”http://xslt.alexa.com/site_stats/js/s/a?url=yoursite.com”></script></a>

İlk koddaki widgetda sadece dünya sıralamanız görüntülenir. İkinci koddaki widgetda ise dünya sıralamanız ve link almış olduğunuz site sayısı görüntülenir. Bu kodları sitenize eklerken yoursite.com yazan kısımları sitenizin adı ile değiştirmeyi unutmayın.

Widget kodunu sitenize eklediğinizde aşağıdaki gibi görünecektir.

4.Özgün içerikler oluşturun
Günümüzde internette başarının en önemli anahtarı özgün içeriktir dersek yanlış olmaz. Sitenizde özgün içerikler üretip yayınlamanız alexa sıralamanız açısından olumlu bir sinyal olarak algılanır.

5.Ziyaretçi sayınızı arttırın
Daha fazla ziyaretçi daha fazla veri ve yükselen istatistikler demektir. Yükselen ziyaretçi sayısı sayesinde ve nispetinde sitenizin alexa sıralaması yükselecektir. Yolun başındaysanız, arkadaşlarınızın ve sizin siteye sürekli giriş ve gezintileriniz bile etkili olacaktır!

6.Sizinle benzer içerikteki sitelerden link alın
Ücretli ya da ücretsiz olarak sizinle aynı konuda ya da alakalı içerikteki sitelerden link edinin. Bu sitelerin size verdikleri linklerle referans olması alexa rankınızı olumlu etkiler.

7. Rakiplerinizi ziyaretçi aldığı kelimeleri bulun
Sektörünüzdeki sitelerin, sizinle aynı konuda yayın yapan blogların ziyaretçi aldıkları kelimeleri araştırın. Alexa’da bir sitenin sıralamasını sorgulattığınızda karşınıza çıkan sayfada “Top Keywords from Search Engines” başlığı altında o sitenin arama motorlarından ziyaretçi aldığı kelime ya da kelime gruplarından 5 tanesini ücretsiz olarak görebilirsiniz. Bu kelimelerle ilgili özgün içerikler oluşturarak sitenize ekleyebilir bu sayede daha fazla ziyaretçi çekerek alexa sıralamanızın etkili ve kalıcı bir şekilde yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar


Yorum Yaz