Backlink Alma Yöntemleri

Backlink Alma Yöntemleri
sponsorlu bağlantılar


Backlink alma yöntemleri çok çeşitlidir. Bunları açıklamaları ile birlikte, tecrübe ve düşüncelerimi de ekleyerek sizin için derledim. Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki yazımı da okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Backlink Alma Yolları

 1. Bloglara yorum yapmak
  Bloglara yapacağınız yorumlar size kolay bir şekilde backlink sağlayabilir. Bunun için seçtiğiniz blog yazılarının altına ad soyad kısmına site adı ya da anhtar kelime yazarak ve internet sitesi alanına da sitenizin adresini mutlaka yazarak link sağlayabilirsiniz. Blogların çoğunda yorumlardaki linkler nofollow olarak verilir. Dikkat edilmesi gereken mümkün olduğunca sitenizle alakalı konulardaki bloglara, ya da blogdaki alanınızla ilgili yazılara yorum yapmalısınız. Yorumlarda kullandığınız isimleri sadece anahtar kelimelerden seçmemeli sitenizin adı ya da adresi ile de farklı kelimelerden link almalısınız. Bir blogda yorum yazmadan önce sayfadaki yazıyı mutlaka okuyun ve 3-4 cümleden kısa olmayacak şekilde anlamlı bir yorum yapın. Blog yorum linki alma işini kesinlikle abartmayın arada bir, bir kaç tane almak yetecektir. Google da yükselmek için artık çok etkili bir yöntem sayılmamaktadır. Ancak backlink çeşitliliği sağlamak açısından hala kullanılabilir bir yöntemdir.
 2. Dizinlere site linkini eklemek
  Site listeleri, web sitesi rehberi gibi de adlandırılabilecek olan dizin siteleri eski popülerliğini yitirmiştir. Dizin sitelerine linkinizi eklemeden önce artık iki kere düşünmelisiniz. Bu konuda dizin siteleri ne işe yarar başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.
 3. Tanıtım yazısı yayınlatma
  Son dönemde pek çok backlink alma yönteminin suistimal edilmesi nedeniyle sitelerin içerik bölümlerinden, özel metinler hazırlanarak sitelere backlink sağlanmasına imkan veren tanıtım yazılarını oldukça popüler hale getirdi. Kaliteli blog ve haber sitelerinde ustaca hazırlanmış tanıtım yazıları yayınlatarak sitenize kaliteli backlinkler sağlayabilirsiniz. Alakalı siteleri tercih etmek, aşırıya kaçmamak, çalışmayı zamana yaymak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar. Tam da yeri gelmişken tanıtım yazısı nasıl hazırlanır konulu yazımı okumak size yol gösterebilir.
 4. Forum Tanıtımları
  Forum sitelerinin genellikle “yeni siteler” , “site tanıtımı” gibi konu başlıkları altında yapılan tanıtımlardır. Bu tanıtım metinlerinin içinden  siteye link verilerek backlink sağlanır. Tanıtım yazısının forum sitesinde yayınlanan hali de denebilir. Forum tanıtımı, artık çok fazla yapılmasına gerek duyulmayacak kadar eski ve etkisi az bir yöntem haline gelmiştir. En etkili uygulaması tanıtım yayınlanacak her bir forum için ayrı metin kullanılması, metinlerin en az 200-300 kelime olması, metnin reklamdan çok ilgi çekici haber tadında hazırlanmış olması, mümkünse farklı konu başlığı kullanımı oldukça önemlidir. Bir diğer önemli şey de mümkünse sitenizin konusu ile birebir yada yakından alakalı bir forumda ya da forumunu alakalı bir sayfasında metninizin yayınlanmasıdır. Bu şekilde tanıtımınızdaki linke tıklanma ve buradan sitenize konunuzla ilgili kaliteli ziyaretçinin gelme ihtimali yükselecektir. Dolayısı ile bu sitenizin seo kalitesine olumlu yansıyacaktır.
 5. Forum imza ve profil backlinkleri
  Forumlara üye olduğunuzda üye bilgilerinde yani profilinizde sitenizin linkini yazarsanız bu profil sayfanızda gözükeceği anlamına gelir. Kısa sürede sadece backlink almak için çok fazla sayıda foruma üye olup profil backlink kazanmak riskli bir durum yaratacaktır. İllaki forum profil backlink alacaksanız herkesçe bilinen 2-3 forum sitesinde bunu yapmanız yeterli olacaktır. Kısaca zaten kullanmak isteyeceğiniz forumlarda bunu yapın, en mantıklısı bu olacaktır.
  Forum imza backlink konusuna gelirsek. Forum üyeliklerinde imza alanınıza site adresiniz gelecek şekilde ayarlarsanız ve forum bunu link olarak yayınlanmasına izin veriyorsa yazdığınız her konunun, yorumun v.s. nin altından backlink alırsınız. “Aaa ne kadar iyiymiş!” diyebileceğiniz bu durum, aslında risklidir. Aynı siteden yüzlerce link almak gereksiz şekilde spam riski yaratabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.
 6. Misafir yazarlık
  Sektörünüzdeki kaliteli yayın yapan bloglardan “misafir yazarlık” kabul edenlere, özenle hazırlayacağınız kaliteli içerikleri göndererek sitenize backlink sağlayabilirsiniz. Bu tür yazıların kendi siteniz de dahil olmak üzere daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış, sizin tarafınızdan yazılmış direkt olarak reklam içermeyen, okuyucunun ilgisini çekebilecek yazılar olması gerekir. Bu tip yazıların içinden ya da altından sitenize link vermenize izin verilebilmektir.
 7. Ücretli link satın alma
  Siteniz için diğer site ve bloglardan bu konuda çalışma imkanı sunanlarda ücretli olarak linkinizi yayınlatabilirsiniz. Genellikle bu tür ücretli linkler footer ya da sidebar kısmında yayınlanır. Siz sidebar yani sitenin yan kısmını tercih edin. Ücretli link aldığınız tüm sitelerden aynı kelimeden link çıkışı yaptırmayın, hepsi ana sayfanıza link olmasın gibi doğal olmayan şekillerde kesinlikle çalışma yapmayın. Ücretli linkler süre sonunda eğer yenilemezseniz link kaybı olarak sizi olumsuz etkileyebilir. Sürekli bütçe gerektirdiklerinden sadece en çok fayda sağlayacağını düşündüğünüz site ve bloglarla uzun süreler için çalışma planları yapmak mantıklı olacaktır.
 8. PDF Backlink
  İçinde sitenizin linkinin de yer aldığı PDF dökümanı ya da dökümanları oluşturarak bunları uygun paylaşım sitelerinde paylaşarak backlink alabilirsiniz. Backlink profilinizi çeşitlendirmek için oldukça iyi bir seçimdir. Ancak oluşturacağınız dökümanda özgün, ilgi çekici, faydalı bir metin ve görsel kullanımı faydasını katlayacaktır. Örneğin bir çiçek satış siteniz var, çiçeklerin anlamaları le ilgili bir pdf dökümanı hazırlayıp altından link vermeniz. Bunu pdf paylaşım sitesinde paylaşmanız, blogunuzdan, bir kaç forumdan bu paylaşımınızı indirebilecekleri adrese link vermeniz güzel bir çalışma olacaktır.
 9. Paravan Bloglar
  Sitenizle benzer konularda bloglar oluşturup özgün içerikle beslenmesi, bolca link alınıp güçlendirilmesi ve 3-4 ay kadar sonrasında da ana sitenize link verilerek amaca ulaşılması hedeflenir. Bu tür bloglar genellikle wordpress ve blogspot gibi ana domaini çok güçlü, filtre riski az olan ücretsiz blog servislerinde açılmaktadır. Bu tip blogları konunuzla alakalı metinlerle donatmak, link sağlayarak güçlendirmek mevcut sitenizin günlük çalışmaları ile birlikte sizi oldukça zorlayabilir. Paravan blog çalışması zahmetli ve sabır isteyen bir iştir. Dışarıdan profesyonel yardım almak mantıklı bir seçenek olabilir.
 10. Profil Backlinkler
  5. maddede saydığımız forum profil backlinkleri gibi pek çok sosyal medya(facebook.com , twitter.com ) , imleme (pinterest.com , stumbleupon.com , scoop.it) vb. sitelere üye olup profil oluşturarak bu sitelerden backlink alabiliriz. Ancak bu sitelerin pek çoğu yüksek pagerank değerine sahip ve otorite olsalar da bizim açacağımız profilin bulunduğu sayfalar yeni oluşturulduğundan bir değerleri olmayacaktır. Bu profil linkleri alacağımız sayfalarda hakkımızda bölümüne bir kaç satır yazmak, profil fotosu, kapak fotoğrafı eklemek, bir kaç paylaşım yapmanın backlinkin etkisini arttırmak ve filtre riskini azaltmak adına mutlaka uygulanmalıdır.
 11. Sponsor backlink
  Bloglara, sitelere, çeşitli organizasyonlara sponsor olarak backlink alabilirsiniz.
 12. Basın bültenleri hazırlayın
  Haber formatında hazırlayacağınız ya da hazırlatacağınız basın bültenlerininin içinden sitenize link verin. Bunları çeşitli haber sitelerine ve haber servisi yapan yerlere yollayın. Çoğunda bültendeki linki bkaldıracaklardır. Ancak kaldırmayanlar da olabilir. Çok etkili bir yöntem olmasada denenebilir.
 13. Bağış yaparak link alabileceğiniz siteleri araştırın
  Bazı kurumlar bağışçılarını sitelerinde yayınlayabilirler. Bu tip siteleri araştırabilir, bulmanız durumunda bağış yapıp linkinizi bağışçıları yayınladıkları sayfalarına eklemelerini isteyebilirsiniz. Önce bağışçılar sayfasını kontrol edin sadece bağışçı adı mı yazıyor yoksa bağışçılardan bazılarının adlarında link çıkışı yapılmış mı bakın. Hiç birinden link çıkışı yoksa size backlink sağlamayacaktır.
 14. İlan sitelerinden backlink
  Bazı ilan siteleri ilan verene ait profil sayfası oluştururlar. Bu sayfalara ekleyeceğiniz backlinkleri diğer profil backlinklerden ayrı tutuyorum. Özellikle bir firmanız varsa, iş ilanları yayınlayan herhangi bir site size firma profil sayfanıza link ekleme imkanı veriyorsa kaçırmayın hemen üye olun. Mutlaka en az bir de ilan verin. İlana bakanlar firmanızın nasıl bir firma olduğunu merak ettiklerinde linkinize tıklayıp sitenize gelecek ve tahminen en az 2-3 sayfa gezeceklerdir. Yani tıklanan, ziyaretçi sağlayan güzel bir backlink edinmiş olacaksınız bu şekilde.

Backlink alma yöntemleri listesi her zaman uzamaya, yeni maddeler eklenmeye müsait bir listedir. Sizde liste ve konu ile ilgili yorumlarınızla sayfaya katkıda bulunabilirsiniz.

Etiketler:





sponsorlu bağlantılar


Yorum Yaz