Bebekler İçin ideal Uyku Şartları

Bebekler İçin ideal Uyku Şartları

Genellikle yeni doğanlar gündüz yaklaşık 8 ila 9 saat ve geceleri yaklaşık 8 saat uyumaktadırlar. Yeni doğanlar birkaç saatte bir beslenme için uyanırlar; gece ve gündüz oldukça uzun süre uyurlar. Yeni annelerin bebekleri için ideal uyku süresi ve sıklığını bilmeleri genel bir zorunluluktur.

Yaklaşık olarak 6 kilo ağırlığındaki bebekler en az 3 ay boyunca çok az süre uyanık kalırlar. Ancak bu değişen bir etkendir. Örneğin; bazı bebekler bir yılı aşkın bir süre geceleri hiç uyumazlar. Yeni doğanlar ve yaşını tamamlamayan bebeklerin mideleri çok küçük olduğundan, birkaç saatte bir uyanıp, beslenme ihtiyacı duyarlar. Bebeğinizin beslenmesi için ne kadar sürede bir uyandırmanız gerektiğini doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeğiniz için ideal uyku şartlarını belirlemeden önce, bebeğinizin uyku düzenindeki değişiklikleri takip edin. Bebeğiniz uyurken bir anda aniden uyanıyorsa, bunun nedeni kulak enfeksiyonu gibi sorunlar olabilir. Bebeklerde yaşanan bazı uyku bozukluklarının ana sebeplerinden biri de; gelişimindeki değişiklikleri ve çevreye karşı aşırı hassasiyettir.

Bebeklerini kucaklarına alan anne ve babaların tek dileği; çocuklarına iyi birer ebeveyn olabilmektedir. Bebeklerin de yetişkinler gibi, uyku sürecinse çeşitli aşamaları ve uyku derinlikleri vardır. Bebeğin aktif hareket etmesi ve çok hareketsiz kalması, uyku düzenini önemli ölçüde etkiler.

Bebekleri her gün yaklaşık olarak 16 saatlerini uyuyarak geçiriyor olsa da, bu sürenin yaklaşık yarısı REM uykusunda olurlar ve bu hafif uykuda rüyalar görürler.

Bebeklerin uyku aşaması şöyledir:

  1. Aşama: Uyuşukluk, gözleri açıp kapama refleksleri meydana gelir.
  2. Aşama: Hafif uyku aşaması olarak adlandırılır.
  3. Aşama: Derin uyku aşamasında bebek sessizdir ve çok az hareket eder.
  4. Aşama: Çok derin uyku aşamasıdır.

Bebeğiniz gözlerini ovuşturuyorsa, esniyor ve uzaklara bakıyorsa, uyku gelmiş demektir. Bebeğinizin ideal bir uyku süresi geçirmesi için; sağlam ve düz bir zemine yatırmalı, uyku pozisyonunu arada değiştirmeli, uykusunu bozacak gürültü ve diğer hareketlerden kaçınmalısınız.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz