Dizin Siteleri Ne İşe Yarar ?

Dizin Siteleri Ne İşe Yarar ?
sponsorlu bağlantılar


Dizin siteleri ne işe yarar ? diye soruyorsanız büyük bir ihtimalle, backlink alma yöntemlerini araştırmış ve bununla ilgili olarak karşınıza çıkan pek çok sitede “dizin sitelerine kayıt yaptırın” şeklinde tavsiyeler okumuşsunuzdur. Ne işe yaradığını, faydalı mı zararlı mı olduğuna karar vermeden önce isterseniz tanımına bakalım.

Dizin Sitesi Nedir?

Dizin siteleri, internet sitelerini çeşitli kategoriler kategoriler halinde listeleyen web sitesi türüdür. Dünya çapında en bilineni DMOZ (www.dmoz.org) sitesidir. Dizinlerde genellikle sitelerin adı, kısa bir açıklaması ve linki yer alır. Bazılarında sitelerin ekran görüntüsü ve/veya pagerank değeri, alexa sıralaması gibi ek bilgileri  de yer alabilmektedir.

Dizin Siteleri Ne İşe Yarar ?

Arama sonuçları için kullandığı algoritmalar günümüzdeki kadar gelişmiş değilken Google,  kendi dışındaki kaynaklardan edindiği verileri de göz önüne almaktaydı. Dmoz dizini de bunlardan biriydi. Ancak günümüzde Google algoritmaları oldukça gelişmiş bir durumda ve buna artık ihtiyaç duymuyor. Dmoz dizini ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere zaman içinde kendini pek de yenilemiş gözükmüyor. Arama sonuçlarında yükselmek için illa da DMOZ dizini kaydı gerektiğini düşünen bunun için defalarca başvuran, onay alamadıkça / cevap gelmedikçe daha da hırslanan site sahipleri tarafından adeta bir şehir efsanesi durumuna geldi. Dmoz dizinine kayıt için başvurmayın demiyorum, başvurun elbette. Başvurunuz onaylanırsa zararı olmaz, belki sitenizin durumuna az bir miktar faydası da olabilir. Ancak siteniz onaylanmazsa da bunu kendinize dert edinmeyin ve yolunuza devam edin.

Dizin sitelerinin en ünlüsü olan DMOZ ile ilgili olarak yazdıklarımı okuduktan sonra dizin sitelerinden çok şey beklememek gerektiğine dair bir fikir kafanızda oluşmaya başlamıştır sanırım. Site sahiplerinin dizinlere kayıt yaptırmalarının birinci ve en önemli nedeni backlink almaktır, siteyi tanıtmak maalesef ikinci planda kalmıştır. Dizin sitelerinde fazla içerik olmayışı, iyi yapılmamış kategorizasyon, genellikle dizin editörlerinin neredeyse her başvuruyu kabul ederek link çöplükleri yaratmaları, dizinlerin zamana ayak uyduramamış tasarımları,  sosyal medyanın inanılmaz yükselişi gibi nedenlerle dizinler artık eski önemini yitirmiştir.

Dizin Sitelerine Kayıt Yaptırmak Faydalı mı?

Siteniz için yeni backlinkler sağlamak istiyor ve bunun için dizin sitelerine kayıt yaptırmayı düşünüyorsanız önerilerim şöyle;

1.Yazının başlarında söz ettiğim DMOZ dizinine kayıt için başvurmanız. Etkisi çok az olsa da başvurunuzu yapın, şansınızı deneyin. Sektörünüzdeki rakip site adreslerini dmoz sitesindeki arama kutusuna yazarak tek tek aratın. Eğer kayıtlı olan varsa çıkacaktır. Böyle bir tane yakaladığınızda, “DMOZ Categories” başlığı altında sitenin kayıtlı olduğu kategorinin adı yazar. Bu başlığa tıklayın ve açılan sayfada sağ üstte “adres öner” linkini bulun ve tıklayın. Açılan sayfadaki açıklamalara göre formu doldurarak o kategoriye eklenmek üzere sitenizi önerebilirsiniz.

2.Sitenizi hurlist.com sitesine kaydettirebilirsiniz. hurlist.com pagerank 6 değerine sahip kaliteli bir türkçe dizindir.Kayıt için www.hurlist.com ana sayfasında sağ üstte bulunan “Sitemi Hürlist’e eklemek istiyorum” yazısına tıkladığınızda http://bumerang.hurriyet.com.tr/ sayfası açılacaktır. Yani hurriyet.com.tr ‘nin internet siteleri için oluşturduğu Bumerang sistemine başvurmanız gerekmektedir. Editör onayı alır, sisteme kabul edilirseniz, siteniz hurlist.com da listelenmeye başlar. Hürlist’in sitenize en büyük faydası, belli bir konuda kaliteli siteleri/blogları araştıran kişiler ve ajanslar için ciddi bir kaynak olması. Alanınızdaki sitelere merak duyan potansiyel ziyaretçiler, reklam çalışmaları için belli bir alanda yayın yapan blogları araştıran reklam ajansları bu sayede sizi daha kolay bulabilir.

3.Karşınıza çıkabilecek diğer dizin sitelerine web sitenizi eklemeden önce küçük bir değerlendirme yapın ve tercihen aralıklarla birer tane olmak üzere toplam 3-5 taneden fazlasına kayıt yapmayın. Evet değerlendirmeyi nasıl yapacağız, nelere dikkat edeceğiz?

-Dizinin ana sayfasına bir göz atın, sitelerin eklenme tarihleri yazıyorsa ve bu tarihler örneğin 6 aydan eskiyse site terk edilmiş olabilir. Aktif olmayan bir siteye kayıt eklemekle zaman kaybetmeyin.

-Dizin sitesinin adresini alexa.com üzerinde sorgulatın ve global sıralamadaki durumu 1 milyonun üzerindeyse sitenizi eklemek için çok ideal olmadığını anlayabilirsiniz.

-Dizin sitesinin site ekleme sayfasında, form doldurmadan önce sayfanın tümüne şöyle bir göz atın. Bazı dizinler url ekleme karşılığında sizin de sitenize bir kod eklemenizi, dolayısı ile kendilerine link vermenizi isterler. Bu şekilde istekte bulunan dizinlere sitenizi eklemekle hiç uğraşmayın. Faydadan çok zarar getirebilir.

-Artık pagerank sistemi kullanılmadığından tam bir ölçüt değil ama yine de web sitenizi ekleyeceğiniz dizini belirlemenizde pr değerinin 3 ya da üzerinde olması iyi bir tercih olabilir. Ancak kişisel görüşüm pr9 bir Rusça dizin sitesi yerine pr4 bir Türkçe dizin sitesinin daha fazla fayda sağlayacağı yönündedir. Mantık olarak o dizinden tıklayıp sitenize gelen biri dilinizi biliyorsa daha fazla sayfa gezme ve sitede kalma potansiyeli olacak bu da sitenize olumlu bir etki yapacaktır. Hem de backlinkiniz daha doğal görünecektir.

-Dizin sitesi tasarımının duyarlı yani responsive olup olmadığına bakın, bu çok önemli görünmese de sitenin son trendlere uyup uymadığını, dolayısı ile modern teknolojilere uygun olup olmadığını gösterir. Farklı ekran çözünürlüklerine göre adapte olamayan bir site bu gün olmasa bile yakın süreçte Google nazarında pek değerli olmayacaktır.

-Son olarak site geneline bir göz atın. Sitenin alt kısmında(footer) ya da yan bölümde (sidebar) text linkler yerleştirilmişse bunların uygunsuz kelimelerden olup olmadığına dikkat edin. Uygunsuz sayılabilecek linkler varsa, sitenizi böyle bir platforma eklemeyin. Aynı şekilde dizin sitesindeki kategori sayfalarına da bir göz atıp bu tarz uygunsuz linkler var mı mutlaka bakın. Sonuçta sitenize faydası olsun diye ekleme yapacaksınız, risk almaktan kaçınmalısınız.

Özetlersek; dizinler genel olarak sitelere backlink sağlamak için kullanılır. Bu tip sitelerden alınan linkler eskiden faydalı/etkili sayılsa da günümüzde etkisini ve önemini büyük oranda yitirmiştir. (Çok) az sayıda ve kaliteli dizin sitesinden link almak yeterli olacaktır. Bu az sayıdaki dizin kaydını bile bir günde yapmamak, zamana yaymak faydalı olacaktır. Kayıt yapılacak her dizin sitesi için ayrı bir açıklama metni hazırlanıp kullanılmalıdır. Mümkünse izin verilen maksimum sayıda kelime/karakter kullanılarak site açıklaması yazılmalıdır. Anahtar kelime kullanımı abartılmamalı, açıklamanın tümü ya da çoğunluğu kelime öbeklerinden oluşmamalıdır.

Umarım bu yazımda dizin siteleri ne işe yarar ? sorusuna yanıt bulabilmişsinizdir ve sitenizi kaydetmek için dizin siteleri bulmak konusundan doğru bir bakış açısı edinmenizi sağlayabilmişimdir.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar


Yorum Yaz