Evden çalışmanın avantaj ve dezavantajları

Evden çalışmanın avantaj ve dezavantajları
sponsorlu bağlantılar


Pek çok kişinin hayalini süsleyen home office yani evden çalışma, avantajlarının yanı sıra çeşitli dezavantajları da beraberinde getirir. Bunlara bir göz atalım;

Evden çalışmanın avantajları

  1. Her gün işyerinize ulaşmak için zaman harcamazsınız. İşe geç kalma, trafikte takılma gibi stres ve endişeleriniz olmaz. İşle ilgili ulaşım gideriniz yok gibidir.
  2. Evinizin, işyerine göre çok daha sakin, sessiz olan ortamı işinize tam anlamıyla konsantre olabilmeniz için çok uygundur.

Evden çalışmanın dezavantajları

  1. İşyerinde olduğu gibi belirli mesai saatlerine uymaz ve bu konuda çok esnek davranırsanız ev ve iş yaşamınız tamamen birbirine karışabilir. Belirli saatleriniz, bir çalışma planınız olmazsa fazlaca dağılabilir, çalışmanız verimsizleşebilir.
  2. Evde olmak nedeniyle ev işleri çalışmanızın bölünmesine neden olabilir. mutfak alışverişi, içtiğiniz kahvenin fincanını, yediğiniz yemeğin tabağını bulaşık makinasına yerleştirmek, dağılan odayı toplamak… gibi
  3. Etrafınızda çalışan başka kişilerin olmaması sizin topluluk sinerjisinden mahrum bırakabilir.
  4. Kişilerle iletişiminizi yüz yüze değilde sadece mail ve/veya telefon yolu ile olması sosyal çevrenizin genişlememesine neden olabilir.
  5. Sürekli evde ve özellikle bilgisayar başında uzun saatler oturarak çalışma, kilo almanıza, göz bozukluklarına, tembelleşmeye, motivasyon eksikliğine  neden olabilir.

Evden çalışma genellikle grafikerler, metin/senaryo yazarları, bilgisayar programcıları, web tasarımcılar, webmasterlar, emlakçılar, kitap/ dergi editörleri, reklam hizmetleri verenler için oldukça uygundur.

Evden çalışanlar ve Evden çalışmayı planlayanlar için öneriler

Ev ve iş yaşamınızı birbirinden daha rahat ayırabilmek ve verimli çalışabilmek için 2 şeye ihtiyacınız var. Belirlenmiş ve sürekli olarak uyacağınız çalışma günleri / saatleri ve evde ofis gibi kullanabileceğiniz bir oda ya da köşe. Örneğin Pazartesi ve cumartesi günleri arasında 09:00 – 18:00 saatleri arasında çalışacağım pazar günleri tatilim deyin ve bunu uygulayın. Evde ofis gibi kullacağınız oda veya köşede masanız bilgisayarınız, rahat bir ofis koltuğunuz ve sadece işle ilgili materyalleriniz olsun.

Mutlaka öğle tatili verin, çay-kahve molası kısa bir soluklanmadır. Çalışmanızın verimli olması, motivasyonunuzun düşmemesi için mutlaka her gün bir saat çalışmanıza ara verin. Ekran başında yemek yemeyin, mümkünse her öğle tatilinizde dışarı çıkıp temiz hava alın.

Günlük mesainize başlarken, pijamalarınızı çıkarıp günlük kıyafetlerinizi giyin. Odanın perdelerini açın, odayı mutlaka havalandırın. Masanızın üzerinde size hoş gelen minik figürler, küçük bir saksı çiçeği gibi olumlu etki sağlayabilecek şeylere yer verin.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar


Yorum Yaz