İzmirli çocuklar barış için orkestra kuruyor

  • İzmir
  • 16 Aralık 2015
  • 1.230 kez incelendi.
İzmirli çocuklar barış için orkestra kuruyor

30’uncu kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde Cevdet İnci Eğitim Vakfı (İNCİVAK), ‘Barış İçin Müzik / İzmir – Bir Nota Bir Hayat’ projesiyle kısıtlı imkanları olan müzik tutkunu çocukların müzik eğitimine destek oluyor. Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla uygulanan projenin amacı, çocukların kültür ve sanatla iç içe büyümesini sağlamak.

İNCİVAK çatısı altında başlayan ‘Barış İçin Müzik / İzmir – Bir Nota Bir Hayat’ projesi, İzmir’de yaşayan 6-18 yaş arası çocukları müzikle buluşturuyor. Bornova’da Naldöken Kültür Merkezi’ndeki eğitimin ilk günü büyük bir heyecanla başladı.

Kısıtlı imkanları olan bölgelerdeki çocukları müzikle sosyal hayata kazandırmayı amaçlayan ve 40 yıldır dünyada uygulanan ‘El sistema’ yönteminin benimsendiği projede; çocuklara yetenek ayrımı gözetmeden enstrüman eğitimi veriliyor. Çocukların vizyonlarını geliştirip daha duyarlı ve bilinçli bireyler olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Sosyal yaşantılarında daha aktif ve verimli olmaları için düzenlenen eğitim, çocuklara birlikte hareket etme ve bir bütünün parçası olma yetisi kazandırmayı amaçlıyor. Proje kapsamında eğitim alan çocuklar ‘El Sistema’ çalışmalarına katılıp farklı milletlerden eğitmenler ve öğrencilerle bir araya gelip kurulan orkestrayla yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konserlerle izleyici karşısına çıkması planlanıyor.

‘Barış İçin Müzik / İzmir – Bir Nota Bir Hayat Orkestrası’, enstrüman, müzik tarihi, müzikal formasyon, solfej ve orkestra eğitimlerini kapsayan bir halk konservatuarı şeklinde hizmet verecek. Eğitimler haftanın 3 günü ikişer saat olmak üzere ayda 24 saat yapılacak ve belirli dönemlerde öğrencilere motivasyon amaçlı konser etkinlikleri düzenlenecek.

Cevdet İnci Eğitim Vakfı – İNCİVAK, merhum Cevdet İnci tarafından kurulduğu 1985 yılından beri, ‘toplumda yaşam boyu eğitim’ felsefesi çerçevesinde ‘Eğitime Destek, Geleceğe Hizmet’ sloganıyla, eğitim – öğretim ekosistemini iyileştirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürmektedir.

Etiketler: ,

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz