Ne sitesi açsam ? diye düşünenlere öneriler

Ne sitesi açsam ? diye düşünenlere öneriler
sponsorlu bağlantılar


Ne sitesi açsam tutar ? sorusu son yıllarda internetin en popüler soru ve sorunlarından biri… Bu cümlede soru kelimesi çok olağan iken sorun kelimesini kullanmamı beklemiyorsunuz sanırım. Açıklayayım; biri “ne sitesi açsam” siye soruyorsa kararsızdır, yeterli bilgisi yoktur, v.s. v.s. ve yanlış karar vermeye açıktır. Hele bir de insan kendini yeterince tanımıyorsa site konusu hakkında vereceği kararı bırakın, site açması bile bir hata olabilir. Giden paraya ve emeğe yazık. Bir yandan da bırakılıp gidilen, terk edilmiş siteler, copy paste ile doldurulmuş siteler internette ciddi bir çöplük yaratıyor. Son yıllarda internetten para kazanma hakkında yazılıp çizilenler, yaratılan toz pembe tablo, bunun çok kolay olduğunu düşündürttü pek çok kişiye. İnsanlarda “Ne sitesi açsam ?” sorusunu sormaya, kendini ve interneti yeterince tanıyıp bilmeden site ya da blog açtı, açmaya da devam ediyor…

Bugün artık intenetin rekabet anlamında fiziksel dünyadan pek bir farkı kalmadı. İnsanlar, firmalar, kurumlar,… kısacası herkes internette. Pek çok fikir hayata geçirildi, tuttu ya da tutmadı, ama denendi. Yeni bir şey bulmak, ya da yapmak çok zor. Elbetteki bu durum site açmanıza engel değil ancak yukarıda da belirttiğim gibi önce kendinizi tanıtmanız lazım. “İçerik kraldır!” sözünü duymuşsunuzdur, bu internetin en önemli gerçeklerinden biri. Yani özgün, ilgi çekici içeriğiniz varsa ziyaretçi alabilir, bir yerlere gelebilirsiniz. İçerik üretmek de öyle kolay bir iş değil. O yüzden hangi konuda içerik oluşturabiliyorsanız o konuda bir site açmanız mantıklı olacaktır. Örneğin; Ekonomi, finans, borsa, foreks konusuna meraklı iseniz ekonomi sitesi açmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta bazı sitelerin konuları gereği bireysel değil ancak bir ekiple yönetilip yayın yapabileceği gerçeğidir. Örneğin yerel bir haber sitesi ilk etapta bireysel olarak yapılabilir, ancak ulusal bir haber sitesi için bu çok zor hatta imkansızdır.

İsterseniz belli başlık site konularına ve günümüzdeki yapılabilirlik durumlarına bir göz atalım;

Teknoloji Sitesi – Son yılların popüler siteleridir. Açması çok cazip görünse de sağdan soldan haber özgünleştirmekle, yabancı sitelerden çeviri yapıp içerik sağlamakla bir yere gelinmesi mümkün değildir. Ancak teknoloji ve teknolojik cihazlarla yakından ilgili, meraklı ve istekli bir ekiple teknoloji sitesinde başarı sağlanabilir. Özellikle ürün inceleme videoları bu işin olmazsa olmazıdır.

Haber Sitesi –  Son yıllarda site açmak isteyenlerin en popüler tercihlerinden biri haber sitesi açmak olmuştur. Ekibinde gazetecilik mesleğinden en az bir kişi olmadan haber sitesi açmanızı önermem. En az bir haber ajansına üyeliğiniz, bir iki editörünüz, köşe yazarlarınız olmadan iyi, takip edilir bir haber içeriği sunmanız zor. İlla haber sitesi açacağım diyorsanız yerel haber sitesi açmanız daha mantıklı olacaktır. Yönetimi ve içerik temini daha kolaydır. Aynı zamanda takipçi kitlesi edinmeniz de daha rahat gerçekleşir. Haber sitesi açmak isteyenlere öneriler yazımı bu linkten okuyabilirsiniz.

Ekonomi sitesi ve spor sitesi de haber sitesi gibi ekip olmadan yayın yapması zor site türleridir. Uzmanlık isterler.

E-ticaret Sitesi – Pek çok kişinin hayali bir e-ticaret sitesi açıp zengin olmaktır. İnternet ortamında gerçekleştiği için maliyetler fiziksel dünyadakine nazaran daha az olsa da yapılan iş yine de ticarettir. Ticaret bilgi ve tecrübe gerektirir. Gerekli ticari altyapıya, tedarik bağlantılarına sahip olmadan iyi bir planlama yapmadan e-ticarete girilmemelidir. E-ticaret sitesi açmak mantıklı mı? başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Genel blog – Burada Genel Blog açmak konusunda daha önce hazırladığım yazıya link verip geçeceğim, buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Kadın Sitesi – Ortalık son zamanda kadın sitesi kaynamaya başladı. Bu konuda yeni site açmak isteseniz güzel bir .com uzantılı adres bulmakta oldukça zorlanırsınız. Bu iteler genellikle güzellik, makyaj alışveriş, sağlık gibi konuları içerirler.  Daha önce de belirttiğim gibi bu site türünde de özgün içerik çok önemlidir. Özellikle facebook gibi sosyal mecralarda zaman içinde kadın takipçi kitlesi edinebilirseniz, sitenizdeki özgün / ilgi çekici içerikleri paylaşarak sitenize yüksek miktarda ziyaretçi çekebilirsiniz.

Kişisel Blog – Yüksek bir maddi beklentiniz yoksa kişisel blog tam size göre olabilir. Özellikle de yazım kabiliyetiniz iyiyse, en iyi bildiğiniz konuda içerikler hazırlamak sizin için bir keyif olacaktır. Ziyaretçilerinizle yazılarınız ve yorumlar aracılığıyla iletişimde olmak şevkinizi de canlı tutacak, yayınınızı sürdürmek için gerekli enerjiyi size sağlayacaktır. Konunuzda, alanınızda, mesleğinizde isim ve çevre yapmak için de kişisel blog açmak faydalıdır. Yeri gelmişken kişisel blog açmak ve faydaları başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Oyun Sitesi – Eskiden çok popüler olsa da artık açılmasını tavsiye etmediğim site türüdür. Mobil cihazlarda oyun oyun oynamak yaygınlaştıktan sonra cazibesini büyük oranda yitirmiştir.

Forum Sitesi – Forumlar üyelerin bilgi paylaşabildiği, soru sorup yanıt alabildiği etkileşimli sosyal platformlardır. Genel içerikli forum açmak yerine özelleşmiş bir konuda forum sitesi açmak daha mantıklı olacaktır. Örneğim akvaryum balıkları hakkında, klasik arabalar hakkında ya da sosyal bilgiler öğretmenleri için gibi… Forum sitelerinde yoğu şekilde ziyaretçi etkileşimi olduğundan üyelerin sitedeki paylaşımlarının, faaliyetlerinin denetlenmesi için forum yöneticilerinin (moderatörlerin) bulunması gerekir. Ekip olmadan forum sitesinin yayında kalması ve başarılı olması zordur.

Sağlık Sitesi – Sadece hastanelerin, sağlık kuruluşlarının pr ajansları aracılığı ile servis ettikleri basın bültenlerinden yararlanarak bir sağlık sitesi oluşturmak başarı getirmeyecektir. Ancak doktorlarla röportajlar v.b. çalışmalarla özgün içerikler sağlamak, sitenize destek verebilecek doktorlar ve sağlık çalışanlarının, ziyaretçilerinizin siteniz aracılığı ile soracakları sorulara yanıt vermesi gibi çalışmalarla bir yere gelinebilir. Sağlık sitesi oldukça titiz çalışılması gereken ve çok emek isteyen bir konudur. Sağlık sitesi açmadan önce iki kere düşünün.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar


Yorum Yaz