Para Kazandıracak Site Fikirleri

Para Kazandıracak Site Fikirleri
sponsorlu bağlantılar


Para kazandıracak site fikirleri bulmak için nasıl düşünmeliyiz? nelere dikkat etmeliyiz? bu konular hakkında düşünce ve tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.

Son dönemin en popüler konularından biridir blog ya da site açarak para kazanmak. Tanıdık, tanımadık kişilerin web sitelerinden elde ettikleri kazançlar kulaktan kulağa dolaşır, abartılır, yapılan iş kolay görülür. Gerçekten de bu kadar kolay olabilir mi? Genellikle işin içine girince bu konudaki düşünce değişir. Kişi, site açıp internetten para kazanayım ama hangi konuda site açayım bana bir fikir söyleyin dediğinde zaten problem başlar. Elbetteki merak ve araştırma işin olmazsa  olmazıdır. Ancak sadece para kazanmaya odaklanmış kişinin bu sorusu: “Ne iş olsa yaparım sen bana paradan bahset!” söylemine benzer. Biri size dese ki moda üzerine blog aç kazancı çok fazla… giyimle modayla alışverişle alakanız yoksa, sevmiyorsanız sırf o sektöre yönelik siteler iyi kazanç sağlıyor diye nasıl site yapacaksınız. Bir hevesle girseniz de kısa sürede tıkanır, vazgeçersiniz. Çabanız ve az/çok paranız boşa gider.

“Peki ne yapmalı? site açmayalım mı demek istiyorsun!” dediğinizi duyar gibiyim…

Tabi ki site açmayın demiyorum. Bir sektör kazançlı diye o sektörde site açmayın, siz bir sektörü, konuyu iyi biliyorsanız o konuda site açın diyorum. Ne sitesi açsam ? diye düşünenlere öneriler başlıklı yazımda site konularına göre olumlu / olumsuz düşüncelerimi yazdım, tıklayıp okumanızı tavsiye ederim.

Para kazandıracak site fikirleri bulma yöntemi

Para kazandıracak site fikirleri bulma konusunda kendinize özel, daha isabetli sonuç verecek bir yol önereceğim size. Açacağınız sitenin konusunu tamamen kendinize, şartlarınıza, bilginize, alışkanlarınıza, hobi ya da hobilerinize göre belirlemelisiniz. Daha iyi anlaşılması için konuyu bir kaç örnekle pekiştirelim.

Örnek 1;
Bozcaada
‘ya her yaz tatil için gittiğinizi ve burayı çok sevdiğinizi, karış karış bildiğinizi varsayalım. Bu durumda para kazandıracak bir site fikri olarak size Bozcaada tanıtım sitesi açmanızı öneririm. Sürekli gittiğiniz için; kalınacak, gezilecek yerleri, ulaşım imkanlarını, denize girilecek yerlerini, koylarını, alışveriş noktalarını, yeme-içme, eğlence mekanlarını, yapılabilecek sportif aktiviteleri bilirsiniz. Tüm bu bilgilerinizi sitenizde kullanabilirsiniz. Zaman içinde sizin Bozcaada’da çekmiş olduğunuz fotoğraflar mutlaka olacaktır. Bu özgün fotoğrafları sitenizde kullanmanız büyük bir artı olacaktır. İmkanınız ve bilginiz varsa sitenin bir kaç dilde daha versiyonlarını oluşturursanız bu da daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. Siteniz tanındıkça tur şirketlerinden ve Bozcaada’da ki otel, pansiyon, restoran, oto kiralama firması gibi yerlerden sponsorluk teklifleri gelebilir.

Örnek 2;
Farz edelim ki tatlılara bayılıyor, sürekli yeni tarifler deniyor, mutfakta uzun süreler geçiriyorsunuz. Yaptığınız tatlıların fotoğraflarını çekebilir, yapım aşamalarını anlattığınız yazılarınızı açacağınız blogda paylaşabilirsiniz. Özellikle de tarif videoları çekip blogunuzda yayınlar, sosyal medya paylaşımları ile takipçi kitlesi edinebilirseniz zaman için de blogunuzdan kazanç elde edebilirsiniz.

Kısacası sevdiğiniz, bildiğiniz, yapmaktan, paylaşmaktan, araştırmaktan bıkmayacağınız konuda bir site açmak hem sizin için keyifli bir uğraş olur hem de zaman içerisinde para getirme imkanı olur.

Yazıyı buraya kadar okuyanlar içinden “Ben daha büyük proje fikirleri bekliyordum, sadece bireysel – küçük çaplı şeylerden bahsetmişsiniz, Para Kazandıracak Site Fikirleri Listesi bulmayı bekliyordum!” diyen varsa şu satıra kadar anlattıklarım işin mantığını anlamanız içindi. Peki şimdi de liste verelim;

Para Kazandıracak Site Fikirleri Listesi

1- Ürün karşılaştırma sitesi: Cep telefonu, tablet, laptop gibi teknoloji ürünlerin özelliklerini, artı ve eksileriyle karşılaştırmalarını yapan bir web sitesi açmak. Ürünlerin sadece teknik özelliklerinin internet ortamında edinilip yan yana getirilmesi yeterli olmayacaktır. İncelenen – karşılaştırılan ürünlerle ilgili editörün de yorum yapabilmesi kendi tavsiyesini verebilmesi gerekir. Yeterli derecede kaliteli içerik üretebilmesi için teknolojiye ve teknolojik ürünlere meraklı ve bilgili bir ekip kurulması ve bu ekibin disiplinli çalışması şarttır. Ayrıca ürün inceleme videoları da çekip siteye eklenmelidir.

2- Seyahat blogu: Bir yere nasıl gidilir, nerede kalınır, nerede eğlenilir, nerede ne yenir, nereden alışveriş yapılır? gibi bilgilere yer veren blogların kazanç sağlama ihtimali yüksektir. Ancak bunu gerçekten seyahat eden, bahsedilecek destinasyonlara gerçekten gitmiş kişilerce hazırlanması gerekir. Masa başından kopyala-yapıştır içeriklerle başarılı olunabilecek bir konu değildir.

3- E-ticaret sitesi: Şimdilerde neredeyse herkesin aklında e-ticaret yapma fikri var. e-ticaret sitesi açmak mantıklı mı? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. E-ticaret kazançlıdır, ancak yapabilecek imkanlara gerçekten sahipseniz.

Bu listeyi uzatabilirim ancak burada kesiyorum. Yazımın daha önceki bölümlerinde belirttiğim gibi bu listede görüyorsunuz ki bir konuda uzman değilseniz başarılı olmanız zor ve hatta imkansız gibi. Sadece hobi olarak yapacaksanız bir diyeceğim yok, o zaman ne gelse kardır gözüyle bakabilirsiniz.

Para kazandıracak site fikirleri arıyor, ancak henüz hiç site açmamış iseniz kişisel blog açmanızı öneririm. Kişisel Blog Açmak ve Faydaları yazımı okuyarak bunun size neler sağlayacağı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Blog yazma, içerik hazırlama gibi konularda tecrübe kazandıktan sonra kendinizi istikrarlı ve hala hevesli görüyorsanız başka projelere yelken açmak daha mantıklı olacaktır.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar


Yorum Yaz