Saç dökülmesi nedir? Nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesi nedir? Nedenleri nelerdir?
sponsorlu bağlantılar


Saç dökülmesi terimi, saçlardaki hafif bir incelmeden, tüm saçların dökülüp kaybedilmesine kadar pek çok farklı problemi anlatmak için kullanılabilir. Saç dökülmesi  bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Her gün yaklaşık olarak kafamızdaki saçların 50 ila 100 arasındaki telini kaybetmemiz normaldir. Anormal saç dökülmesi durumunda bu sayı oldukça artar. Saç tellerinin, kullanılan tarakta, gece baş konan yastıkta, lavaboda ve elbiseler üzerinde fazla miktarda kaldığı gözlenir.

Saç dökülmesi tıbbi olarak aşağıdaki şekillerde sınıflandırılabilir;

Hastalık belirtisi olarak: Saç dökülmesi, tiroid hastalığı, lupus eritomotozus, sifiliz, sarkoidoz, kanserin cilde yayılması, ciddi beslenme bozuklukları (demir, protein, çinko veya biotin eksiklikleri) gibi hastalıkların belirtisi olarak meydana gelebilmektedir.

Telogen Effluvium nedeniyle saç dökülmesi: Vücudun, uzun süreli yüksek ateş ciddibir enfeksiyon ya da büyük bir ameliyat gibi bir nedenle strese maruz kalmasının ardından (uzun süreli yüksek ateş, büyük bir ameliyat veya ciddi bir enfeksiyon) 2-3 ay sonra ortaya çıkan, yaygın saç dökülmesidir. Bu tür saç dökülmesi vücuttaki ani hormon değişiklikleri sonucu da meydana gelebilir. Özellikle kadınlarda, doğum yaptıktan sonra görülebilmektedir.

İlaçların yan etkisi ile saç dökülmesi: Özellikle beta blokörler, lityum, heparin, amfetaminler, levodopa, warfarin ve diğer bazı ilaçlar yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilir. Daunorubicin ve kanser tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar, aniden ve geniş saç dökülmesine neden olabilirler.

Kafa serisinin mantar hastalığı ( Tinea capitis ) nedeniyle saç dökülmesi: Trichophyton tonsurans adlı mikrop hastalığa sebep olarak, yama şeklinde dökülmeye sebep olur. Bu enfeksiyon, saçın tam deriden çıktığı noktada kırılmasına neden olur.

Saç Dökülme Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi durumunda, yukarıda belirtilenlere ek olarak; saçlarınızın fazlaca ince olduğunu, alnınızdaki saç çizgisinin değiştiğini/ kaybolduğunu veya başınızda saçsız, adeta yama gibi alanlar oluştuğunu fark edebilirsiniz. Saç dökülmesi telogen effluvim veya ilaç yan etkisine bağlı olarak meydana geldiğinde, saç dökülmesi başın her tarafındadır; oysa mantar enfeksiyonlarının neden olduğu saç dökülmesi küçük yamalar şeklinde meydana gelir. Mantar enfeksiyonlarında; saç derisinde pullanma, saçların diplerinden kırıldığı siyah noktalarla kaplı alanlar veya kalınlaşmış deri ile karakterize alanlar gibi başka şikayetler de bulunur. Travmaya bağlı saç dökülmesinde; yöntemin uygulandığı yere bağlı olarak belirli yerlerde saçsız alanlar ortaya çıkar. Erkek tipi saç dökülmesinde, saç çizgisi genellikle şakaklardan itibaren çekilmeye başlar, bunu tepedeki saçlarda incelme takip eder. Aşamalı olarak, tepedeki alan tamamen saçsız kalır.

Saç Dökülmesi Tanısı

Doktorunuz muayene sırasında, saç dökülmenizin hangi tipte olduğunu saptarken aynı zamanda yapacağı fiziksel muayeneye ilave olarak, geçirdiğiniz hastalıkları, kullandığınız ilaçları, ailenizdeki bireylerde saç dökülmesi olup olmadığını, beslenme ve saç bakımı alışkanlıklarınızı sizden öğrenecektir. Saç dökülmesinde mantardan şüphelenilen durumlarda saçınızdan örnek alınarak laboratuvarda incelenebilir. Dökülmenin başka bir hastalığa bağlı olduğu düşünülüyorsa, doktorunuz kan tahlili isteyebilir.

Saç dökülmesinin ne kadar süre ile devam edeceği, sebebine bağlıdır. Örnek vermek gerekirse;

Telogen effluvium tipi saç dökülmesinde süre genelde 1 ila 5 ay kadardır. Daha sonraki aylarda saç tekrar çıkar.

İlaç yan etkisine bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesinde, sebep olan ilacın kullanımı kesildikten sonra saçlar normal haline dönmeye başlar.

Saçları çekmeye bağlı meydana gelen alopeside ve abartılı saç bakım alışkanlıklarına neden olduğu alopeside; bu alışkanlıkların bırakılmasını takiben saçlar normal haline dönmeye başlar. Mantar enfeksiyonuna bağlı alopeside söz konusu ise en az 6 ila 12 hafta süre ile tedavi uygulanmalıdır. Mantar hastalığına bağlı alopeside erken tanı ve tedavi, olası kalıcı bir saç kaybını engellemede önemlidir.

Erkek ve kadın tipi saç dökülmesinde durum sürekli ilerleme eğilimindedir. Bunun bir problem olduğunu düşünenler için tedavi yöntemleri için uzman bir doktora başvurmalıdır.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar


Yorum Yaz