Webmaster nedir?

Webmaster nedir?
sponsorlu bağlantılar


Webmaster, İngilizce bir kelimedir ve dilimize çevirisi Ağ yöneticisi olarak yapılmaktadır. Ancak web uzmanı daha doğru bir çeviri olacaktır. Webmaster kelimesi, web sitesi geliştiren kişilerin mesleğini tanımlar niteliktedir. Kendi içinde yazılım, grafik, editörlük, yazarlık, sunucu yönetimi gibi farklı uzmanlıkları farklı derecelerde ve varyasyonlarda barındırabilir.

Webmasterlık mesleği, yarı zamanlı, tam zamanlı ya da bağımsız ( freelance ) olarak yapılabilmektedir. İş mecrasının internet olması dolayısı ile internete erişilebilen her yerden webmasterın işini yapabilmesine olanak verir. Bu açıdan ev ofis ( home office ) çalışmaya en uygun mesleklerden biridir.

Genellikle webmasterların kendilerine ait birden fazla siteleri bulunur. Günlük yaşamlarının çoğunu kaplayan internetteki trendlere göre sürekli yeni site projelerine girişir veya sitelerini o istikamette içeriklerle besleyerek her zaman daha yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmak için çabalarlar. Çünkü yüksek ziyaretçi sayısı ve dolayısı ile yüksek gelir, webmasterın başarısının en somut göstergeleridir.

Webmasterlık yapmak için herhangi bir okulu ya da bölümü bitirmek gerekmemesi yanı sıra çalışma ortamı özgürlüğü sağladığından pek çok kişiye oldukça cazip ve kolay bir meslek, hatta ek iş olarak gözükmektedir. Her işte olduğu gibi webmasterlık konusunda da başarılı olmak için çok çalışmak ve işini sevmek şarttır.

Webmaster, en kısa tanımıyla web sitesi yapan – yöneten ve bu işten para kazanmayı kendine amaç edinmiş kişilere verilen ortak addır. Hayatımıza internetin girmesiyle ortaya çıkmış yeni sayılabilecek bir meslektir.

Webmaster çalışma ortamı ve şekli nasıldır?

Webmasterların genel çalışma eğilimi home office (evden çalışma) şeklindedir. Freelence (serbest) çalışanlar çoğunluktadır.

 

 

Webmaster Forumları

Webmasterların sanal dünyada sosyal medya harici en çok vakit gerçirdiği alanlar webmaster forumlarıdır. r10.net, wmaraci.com bunların başında gelir.

Webmasterların Nitelikleri ve Hedefleri

Webmasterlar sürekli olarak yaptıkları ve yönettikleri sitelerin arama sonuçlarında üst sıralara çıkması, daha çok ziyaretçi alıp yüksek kazanç elde edebilmesi için çalışırlar. Bunun içinde sürekli olarak kendilerini geliştirmek durumundadırlar. Genel olarak bir webmaster; biraz wordpress, biraz kod (genellikle php), biraz photoshop, biraz seo bilir. Webmasterdan webmastera bu saydıklarımızın oranı tabi ki değişir. Anlatmak istediğim şey bir webmasterın işine yarayan ya da yarayabilecek olan her konuda bilgi sahibi olma gereği duymasıdır. Bunların içinde biri vardır ki o da artan rekabet nedeniyle bilinmesi gerekenlerin en önemlilerinden olmuştur. Tahmin edebileceğiniz gibi bu SEO ‘dur.

Webmaster olmak için gerekenler nelerdir?

Webmasterlık herhangi bir okul bitirerek yapılan bir meslek değildir. Bu sebeple kişilerin webmaster olarak yetenek ve başarıları; gerçekleştirdikleri projeler, sitelerinin google da ki sıralama durumu, kişisel blog açmışsa oradaki paylaşımlarının kalitesi ve takipçi kitlesi ile anlaşılabilir.

Webmaster, meraklı ve yeni şeyler denemeye açık olmalıdır. En az bir alanda kendi yeteneklerini en üst düzeye çıkararak projelerinde bu avantajını kullanmalıdır. Örneğin: wordpress konusunda uzmanlaşarak, çok hızlı çalışan, kullanıcı dostu ve şık görünümlü işlevsel siteleri hızla oluşturabilmek ve güvenli şekilde yayında tutabilmek gibi.

Eğer evde çalışan bir webmaster iseniz, çalışma düzeni sağlayabilmek için oldukça disiplinli olmalısınız. Belirli bir iş planı dahilinde çalışmazsanız çok fazla vakit kaybı yaşayabilirsiniz. Pek çok kişi tarafından evde çalışmak çok ideal bir durumdur. Ancak uzun süreler evde ve bilgisayar başında çalışmak, kilo almaya, sosyal yaşamdan uzaklaşmaya, ev ve iş yaşamını birbirinden ayıramayıp düzensiz ve verimsiz çalışmaya sebep olabilmektedir.

Çok yeni sayılabilecek bir meslek olduğundan yaptığınız işinizin webmasterlık olduğunu söylediğinizde pek çok kişi ne olduğunu anlamayacaktır. Bu durum moral bozucu olabilir.

Herhangi bir kurumda web site yöneticisi olarak çalışan webmasterdan hiçbir meslekten beklenmeyen kadar çok şey beklenebilir. Örneğin ofisteki bilgisayarları formatlaması, virüs temizlemesi, broşür tasarımı yapması, sosyal medya hesaplarını takip etmesi, sosyal ağlarda paylaşmak için video çekmesi, siteye eklenmek üzere metin yazması, e-bülten hazırlayıp müşterilere göndermesi, e-ticaret sitesi için ürün araştırma, stok takibi, kargo takibi yapması, adwords reklam kampanyalarını hazırlaması yanında birden fazla yazılım dilinde uzman olması ve tercihen seo bilmesi 🙂 gibi bir kişiden ve bir meslekten beklenemeyecek kadar çok iş ve yetenek istenebilmektedir. Bazı webmaster iş ilanlarında bunların 5-6 tanesini birden görürseniz artık şaşırmazsınız.

 

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar


Yorum Yaz