0-12 Ay Bebek Gelişimi

0-12 Ay Bebek Gelişimi

Ebeveynler için bebek bakımı eğlenceli ve bir o kadar da zor bir iştir. Bebekler ilk doğum günlerinde emeklemeye ve hatta adım atıyor olmaya başlarlar.  Bebekler ilk 12 ay boyunca her gün çevresini keşfederler ve daha duyarlı olurlar.

İlk 3 Ay Bebek Gelişimi

İlk üç ayda yeni doğanlar başını kaldırmaya, kollarını yukarıya kaldırmaya başlarlar. Asılı nesnelere ve el oyuncaklarına ilgi gösterirler. Ebeveynler bu beceri gelişimini teşvik etmek amacı ile bebeğin eline çıngırak gibi farklı oyuncaklar verebilirler. Ebeveynlerin gülümsemesine sesli yanıt verirler. İrilme ve yüksek sesle ani ağlamalar gözlemlenir. Yüzleri uzaktan tanırlar ve sesleri taklit etmeye çalışırlar. Biberon ya da memeyi tanıyabilirler.

3 ile 7 Ay Arası Bebek Gelişimi

Yaklaşık 7 aylık bebekler, dik durmaya çalışırlar ve duygularını ifade etmeye başlarlar. Kendi adlarına gülümseyerek tepki verirler ve nesneleri ağızlarına götürmeye çalışırlar. Dik tutulurken, ayakları ile kendi vücut ağırlıklarını destekleyebilirler. Koltukta tek başına yanlarında destek varken oturabilirler. Hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeylere tepki vermeye başlarlar.

7 ile 12 Aya Bebek Gelişimi

Mobilyalara tutunarak ve deste olmadan birkaç adım atmaya başlarlar. Ebeveyn desteği olmadan oturabilirler. Başparmak ve işaret parmağı ile nesneleri işaret etmeye başlarlar. Sözcükleri ve eylemleri taklit etmeye, aile isimlerini tanımaya başlarlar. Basit soruları anlayarak, “hayır” olarak kafalarını sallarlar.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz