Bir “A Haber” klasiği!

Bir “A Haber” klasiği!

 

07 Eylül 2021 günü A Haber’in canlı yayınladığı ve ardından internet sitesinde de yer verdiği “İzmir’de Bir CHP Klasiği! Kokan Dereler Vatandaşı İsyan ettirdi” başlıklı haber-röportaj yayıncılık adına ibret alınması gereken yalan ve çarpıtmalara sahne olmuş, en az 1,5 yıl önceki görüntüler ekrana getirilerek Manda Çayı’nda büyük bir kirlilik yaşandığı algısı yaratılmaya çalışılmıştır.

Söz konusu kuruluş yine yayıncılık adına ilginç bir girişimde daha bulunarak muhabirin isyan eden vatandaş (!) şeklinde anons ettiği İzmir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’a mikrofon uzatmış, Sayın Hızal da sadece avukat unvanıyla dere temizliği ve altyapı konusunda tamamen siyasi yorum ve eleştirilerde bulunmuştur.

Toplumun her kesiminin eleştiri hakkına sonsuz saygı duymakla birlikte özellikle kamuoyunu bilgilendirme görevini üstlenen yayın kuruluşlarının etik değerler çerçevesinde hareket etmesini beklemekteyiz. Tüm yayın teçhizatıyla birlikte üzerinde bulunduğu mekanın hali hazırdaki görüntülerini çekmek yerine, İZSU’nun bölgede yaptığı rehabilitasyon projesi öncesi dönemlere ait en az 1-1,5 yıllık görüntüleri ekrana getirmek en hafif tabiriyle bir “algı” faaliyetidir.

Haberdeki görüntülerde Manda Deresi’nde yapılan ve Mayıs ayında tamamlanan duvar resimlerinin görülmemesi de bu algı oyununu kanıtlar niteliktedir.

İZSU ekipleri tarafından Manda Deresi haftada bir gün düzenli olarak temizlenmekte, ayrıca yüzeysel katı atıkların (plastik, çöp, poşet vb) körfeze girişinin önlemesi için bölgede bir yüzen bariyer bulunmaktadır.

Haberde dereye deşarj olarak bahsedilen görüntülerdeki deşarj hattı ise evsel ya da endüstriyel atık değil Vakıfbank GYO tarafından yapılan inşaat esnasında çıkan ve kirlilik unsuru barındırmayan bir zemin suyudur.

Özetle A Haber’in söz konusu yayınında kirlilik diye yansıtılan görüntüler geçmiş yıllara aittir, isyan eden vatandaş diye sunulan kişi Ak Partili bir siyasetçidir ve dereye kirli atık deşarjı olduğu iddia edilen hattan gelen su ise tertemiz nitelikteki zemin suyudur.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı rehabilitasyon çalışmasının ardından Manda Çayı’nın kirlilik ve kötü görüntülerden nasıl kurtulduğunu öğrenmek isteyen hemşerilerimiz aşağıda linkten gerçek bilgilere ulaşabilir:
https://www.izsu.gov.tr/tr/HaberDetay/15389

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz