Bir klasiğin yeniden doğuşu; Grand Seiko

Bir klasiğin yeniden doğuşu; Grand Seiko

Bir klasiğin yeniden doğuşu Grand Seiko Tarihi Koleksiyonu ’nu şereflendiriyor.

Bu yıl 55. yılı kutlanan Grand Seiko’nun geçmişi, bugünkü başarısının temeli ve geleceğinin teminatıdır. 1960 yılında ilk kez üretildiğinden bu yana her Grand Seiko saat, saat yapımının saf temellerine aynı sadakatle bağlı kaldı. Hassasiyet, okunaklılık, rahat kullanılabilirlik ve dayanıklılık Grand Seiko’yu her zaman tanımlayan nitelikler oldu ve her zaman da öyle olacak.

Bir klasiğin yeniden doğuşu

Üzerinde titrenen bu uzun soluklu değerlerinden ötürü, Grand Seiko’nun geçmişi, tasarımcıları için zengin bir esin kaynağıdır ve Grand Seiko’nun tarihi koleksiyonu bunun sonucunda tasarlanmıştır. 2013’de 1967 yılında üretilen 44GS yeniden tasarlandı, 2014’de ise 1964 yılında üretilen “Self Dater” modeli yeniden üretildi ve şimdi, 2015 yılında ise Grand Seiko, 1967’de tasarladığı ilk otomatik saati 62GS’e odaklandı.

62GS, sadece otomatik değil, son derecede hassastı ve bu özelliğiyle o güne kadar bilinen standartların en üst seviyesine ulaşmıştı. Tasarımı da geçmişten bu günün Grand Seiko’suna kadar uzanan bir tarz yarattı. 62GS, çok kenarlı bir kasaya, bezelsiz üretilmiş bir kadran açıklığına ve Grand Seiko’nun eşsiz parlaklıktaki “Zaratsu” cilasına sahipti. Bu öğeler bir araya gelerek 62GS’e, kısa sürede uzun soluklu bir popülerlik kazandırdı ve onu yalın, ince, okuması kolay, rahat kullanılabilir bir saate dönüştürdü. Ayrıca, çok da farklıydı. Kurma kolu, elle kurmaya gerek olmadığı gerçeğini vurgulamak üzere gömülü olup saat 4 hizasındaydı ve de 62GS’nin, her zaman Grand Seiko imzasının bir parçasını oluşturan, uzun ve jilet gibi keskin kenarlı akrep ile yelkovanı vardı.

Aslına sadık olarak yenilenen tasarımı mı yoksa modern tekrar yorumlaması mı? Tercih sizin.

Yeni 62GS koleksiyonunda sekiz model yer alıyor. Bunlardan dördü otomatik kalibreli orijinal 1967 modele sadık yenilenen tasarım, diğer dördü ise Spring Drive gibi Grand Seiko’nun en gelişmiş makinelerini içeren modern yorumlarıdır. Tümü de sınırlı sayıda üretilmiştir.

Yeniden tasarlanan modellerde 9S65 kalibre kullanıldı. Bir tanesi çelik, diğerleri de farklı tonlarda 18k altındır. Kasanın kapağındaki aslan amblemi, kadran tasarımı, ayırt edici indeksler ve kadran logoları (özellikle “Diashock”); hepsi 62GS’nin mirasıdır. Çelik kasalı modelin kadran renginde de orijinal kadrana sadık kalmıştır. Modern, çelik kasalı versiyonların ikisinde 36,000 frekansa sahip hi-beat kalibre yer alırken, diğer ikisi Spring Drive kalibreye, yüksek yoğunlukta titanyum kasalarla ev sahipliği yapmaktadır. Bu modern versiyonlar, geniş çaplı kasaları, şeffaf arka kapakları ve metal kayışlarıyla günümüz tüketicilerinin zevklerine göre tasarlanmıştır.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz