Blog Fikirleri

Blog Fikirleri

Günümüzde neredeyse hemen her konuda blog var. Her konunun da az ya da çok okuyanı, takip edeni mevcut. Ancak temalı blog dediğimiz, sadece bir konuya özelleşmiş bloglar, en popüler olanları. Bunların konuları; hem pek çok kişinin ilgi alanını oluşturuyor hem de o konudaki blogları merakla takip eden insan sayısı oldukça fazla. Diğerlerine oranla temalı blogların hemen çıkma oranları daha düşük, ziyaretçinin blogda kalma süresi daha uzun, ziyaretçi başına gezilen sayfa sayısı daha yüksektir. Bütün bu sayılanlar Google’ın olumlu kabul ettiği ve arama sonuçları sıralamasında etkili sinyallerdir.

Maddeler halinde popüler blog konuları ;

1. Gezi Blogları
Seyahat planları yapanların, gezmeyi sevenlerin, gezdikleri yerleri fotoğraflayan, gittikleri yerlerden hikayeleri ile dönenlerin bunları anlattıkları gezi blogları açmaları doğaldır. Her daim popüler bir blog türü olduğunu söylersek yanlış olmaz.

2. Yemek Blogları
Oldukça zengin bir mutfağa sahibiz. Günün teknolojik imkanları sayesinde, yaptığımız yemekleri, tatlıları ve benzerlerini açtığımız blogda kolayca paylaşabiliyoruz. Yemek blogları bir süredir oldukça popüler. Hatta şu an artık aşırı derecede yoğunluk olan bir blog türü. Yemek blogu açmayı düşünüyorsanız maalesef tekrar düşünmenizi öneririm. İnanılmaz bir rekabet var. Bu nedenle beklediğiniz ilgiyi ve ziyaretçi sayısını göremeyip moral bozukluğu yaşamanız çok olası. Ancak hazırladığınız yemeklerin yapılış sürecini video halinde yayınlayabilir iseniz ilgi görme şansı, sadece fotoğraf ve yazı olarak tarif yayınlayan bloglara göre daha yüksek olacaktır.

3. Moda Blogları
Son dönemde talep gören ancak gerçekten moda ile ilgili ve tarz sahibi kişilerin başarılı olabilecekleri bir blog türüdür. Sponsor bulabilmek içi ideal bir seçim olacaktır. Gerçekten iyi bir tarzınız varsa ve kaliteli fotoğraflarla güzel kombin önerileri yapar ve sosyal medyada paylaşımlarınızı düzenli yaparsanız ciddi bir takipçi kitlesi edinebilirsiniz. Bu da bir çok giyim ve ayakkabı markasının ilgisini çekmenizi sağlayabilecektir.

4. Teknoloji Blogları
Teknoloji blogları, artan teknoloji kullanımı ile gittikçe popüler olmuşlardır. Ciddi ve sürekli bir merak ve şevkle uğraşılması gereken blog türüdür. Sadece teknoloji haberleri yayınlayan teknoloji bloglarının günümüzde başarılı olamayacağı aşikardır. Benzerler arasından sıyrılabilmek için; özellikle akıllı telefon , fotoğraf makinesi incelemeleri, laptop tavsiyeleri, mobil cihazlarla ilgili soru-cevap köşeleri gibi ziyaretçi ilgisini çekebilecek içeriklere ve videolar gereklidir. Ancak bu sayede blogun tanınması ve yüksek sayıda ziyaretçi olması mümkün olabilir.

5. Kadın Blogları
Son dönemde popüler olan blog türlerinden biri de kadınlara yönelik konular üzerine içerikler yayınladan kadın bloglarıdır. Bu bloglarda genellikle kadın sağlığı, hamilelik, pratik bilgiler, yemek tarifleri gibi kategorilerde makaleler yer alır. Ancak kadın bloglarının sayısı çok hızlı biçimde arttığından oldukça yüksek rekabet söz konusudur. Kaliteli içerikler üretilmesi kadar önemli bir konu da Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya mecralarında siteye eklenen içeriklerin sürekli ve düzenli olarak paylaşılmasıdır. Sosyal medyada yüksek sayıda takipçi edinmek ve bu şekilde düzenli paylaşımlar yaparak kadın bloglarının sürekli ziyaretçi alması sağlanabilir.

6. Bilgi Blogları
Bilgi blogları ya da blog siteleri hemen her konuda makalelerin yer aldığı online ansiklopediler olarak tanımlanabilirler. Bilgi siteleri de son yıllarda oldukça popüler olmuş bu alanda da rekabet yüksek seviyelere ulaşmıştır. Özellikle de büyük haber sitelerinin de bu tip ( nedir? nasıl yapılır? tarzındaki ) bilgi içeriklerine yer vermesi bilgi bloglarının hit alma potansiyelini oldukça düşürmüştür. Başarılı bir bilgi bloğu için alanlarında uzman kişilerden oluşan bir ekibin istikrarlı şekilde düzenli olarak kaliteli içerikler üretmesi şarttır. Ekip olmadan bilgi bloglarının günümüzde başarılı olması çok zor denebilir.

Burada yer almayan bazı blog türleri zaman içerisinde daha yaygın hale gelirse blog fikirleri listesine eklenebilecektir.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Erdem dedi ki:

    Listenizde popüler blog konularına yer vermişsiniz.. Ancak hemen her konuda blog açmak mümkün olduğundan blog konuları da sınırsız diyebiliriz.

Yorum Yaz