Huzurevi Sakinleri Pandemiyi Sosyal Etkinliklerle Geçirdi

Huzurevi Sakinleri Pandemiyi Sosyal Etkinliklerle Geçirdi

Pandemi süresince, yaşlıların huzurevlerinde vakitlerini daha verimli geçirebilmeleri için sosyal etkinlikler arttırıldı.

Pandemi kuralları ile sosyalleşmek için düzenlenen etkinlikler, yaşlıların pandemi sürecinin olumsuz etkilerinden kurtulmalarını ve yaşama bağlılıklarını artırmak için iş uğraşı terapisi niteliğinde düzenlendi.

Huzurevi Sakinlerinin %69’u Etkinliklere Katıldı

Huzurevi sakinlerinin % 69’u, sosyal etkinliklere katıldı. Sosyal etkinlikler arasında ahşap boyama, takı tasarımı, tespih yapımı, örgü örme, istediği kişiye mektup yazma, şiir dinletisi, yürüyüş öne çıktı. Yanı sıra, online konser ve müzik etkinlikleri de düzenlendi. Önemli gün ve hafta etkinlikleri, şiir, kitap okuma, edebi ve kültürel faaliyet ve etkinlikler dahil olmak üzere kültürel etkinliklere %60.2 oranında katılım sağlandı. Kuruluşların kendi yaşlı profiline uygun sportif faaliyetler düzenlemesine de önem verildi. Yaşlıların hareket etmelerini sağlamak amacıyla yürüyüş, fiziksel aktivite, egzersiz gibi etkinlikler düzenlendi. Her bir yaşlıya özel ilgi gösterilerek ve her yaşlının kişisel ihtiyaçları gözetilerek psiko-sosyal destek çalışmalarına da devam edildi. % 49.2 oranında kuruluş sakini, egzersiz, fizyoterapi, bahçe ve zihinsel egzersiz etkinlikler gibi sportif faaliyetlere katıldı. Yaşlıların yeni teknolojilere uyumunu sağlamak için dijital yetkinliklerini (dijital okuryazarlık vb.) geliştirilebilecek faaliyetlere de yer verildi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz