İdeal Blog Yazısının Uzunluğu Kaç Kelime Olmalıdır?

İdeal Blog Yazısının Uzunluğu Kaç Kelime Olmalıdır?

Blog yazılarının çok ziyaret almasını isteyen hemen her blogger, günümüzün yüksek arama rekabeti içinde üst sıralarda çıkabilmek için kıyasıya rekabet içindedir. Bu nedenle, yazılarının seo kurallarına uygun olmasına ve diğer pek çok sırlama faktörüne azami derecede uyma gayretindedirler. İlgili kelime aramalarının sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alabilmek için blog yazısının kelime uzunluğu önemli sayılan etkenlerden biridir.

En İdeal Blog Yazısı Uzunluğu Ne olmalı?

Eskiden yazılarınız 300 kelimeden kısa olmasın, 500-600 kelimelik yazılar yazmaya çalışın dense de artık ideal olanın 1000 kelimeden uzun blog yazıları yazmak olduğu söylenebilir. Hatta yazının konusu olanak tanıyor ise 1500-2000 kelimelik içerikler sizi arama sonuçlarında daha iyi bir konuma getirebilir.

1500-2000 kelimelik bir içeriğin kolay okunabilmesi, ziyaretçinin çabuk sıkılmaması için bolca görsel, grafik v.b. nin yazının içerisinde yer alması önemlidir. Bu kadar uzun metinlerde mutlaka ara başlıklar kullanılmalı, abartıya kaçmadan önemli kelime ya da cümleler koyu renkle ya da italik olarak yazılmalıdır.

Özetle; blog yazısı anlam bütünlüğünü kaybetmeden yazılabileceği maksimum kelime uzunluğunda olmalıdır.  Özellikle ilgi çekici, insanların fikir veya tecrübelerini beyan etmelerine uygun yazılar, ziyaretçiler tarafından yazılan yorumlarla da zenginleşebilir. Örnek vermek gerekirse; sitemizde bulunan ” Açılışa ne giyilir ? ” başlıklı yazı, gibi günlük hayattan bir soruya yanıt aramaktadır. Bu yazıya, site ziyaretçileri fikir ve tecrübelerini yorum olarak yazmaktadırlar. İçeriğe sağlanan bu ziyaretçi katkısı ile ilgili en önemli nokta, konu ile ilgili, mantıklı, çok kısa olmayan yorumlar olması gerektiğidir. “Harika bir içerik” , “Elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız” , “Ben de aynı şekilde düşünüyorum, takipteyim” , “Blogunuzda harika içerikler var, yeni keşfettim” gibi yorumların ne yazıya ne de sitenize bir katkısı olmaz. Bu nedenle herhangi bir blog yazınızın altına bırakılan yorum; ilgisiz, çok kısa ya da mantıksız ise, bilgi içermiyorsa onaylamamanız siteniz için daha faydalı olacaktır.

Blogunuzda, yorumları onaylanmadan yayınlanmayacak şekilde ayarlamanızı öneririm.

Kısaca blog yazılarına yapılan yorumlar, eğer konu ile alakalı bilgi, fikir ve tecrübe içeriyorsa, 2-3 cümleden kısa değilse, okuduğunuzda anlamlı geliyorsa içeriğinize katkı sağlama ihtimaline sahiptir. Buna uyan, güzel ve faydalı yorumlarla blog yazınızdaki kelime sayısı da zamanla artarak diğer sitelerdeki benzer yazılarla rekabetinizde size avantaj sağlayabilecektir.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz