Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

  • Kadın
  • 18 Aralık 2018
  • 190 kez incelendi.
Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Eğer saçlarınız dökülüyorsa, altında yatan sebeplerin başında stres ve travmatik sebepler olabilir. Bayanlarda saç dökülme oranı erkeklere kıyasla daha azdır. Ancak saç dökülmesi ciddiye alınması gereken bir konudur. Sizler de saçlarınızın sürekli dökülmesinden ve saç tellerinizin incelip kopmasından şikayetçiyseniz, öncelikle saç kaybının altında yatan nedeni öğrenmeniz gerekir. Nedenini bildikten sonra tedavisi de mümkün olabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Ana Nedenleri

Genetik

Hormonal dengeler ve dengesizliklerin yanı sıra, genetik yatkınlık da kadınlarda saç dökülmesinin altında yatan nedenlerdir. Anne veya baba tarafından kalıtsal yatkınlık sonucu saçlarınız dökülebilir.

Stres ve travma

Stres, günümüzde birçok hastalığın ana sebeplerinden biri olarak gösterilmektedir. Aynı şekilde bayanlarda ve erkeklerde saç dökülmesinin de altında yatan en yaygın sebeplerden biri strestir. Hayatımızın her anında stresle başa çıkmaya çalışıyoruz. Ancak aşırı stres beraberinde saçlarımızın ve cildimizin sağlığını da olumsuz etkiliyor. Testosteron hormonun daha yüksek seviyelerde üretilmesi saç büyüme döngüsünü keser. Stres ve travma, kılcal damarlarda kan dolaşımı, oksijen ve besin elementlerinin eksikliği; saç köklerinde vitamin ve besin emilimini engeller.

Beslenme ve diyet

Kötü beslenme, hızlı kilo kaybı, hayvansal yağların yüksek oranda tüketimi bayanlarda saç dökülmesine neden olabilir. Aynı zamanda biotin, demir, protein ve çinko eksiklikleri; amino asit ve vitamin emilimini önemli ölçüde azaltabilir. Bu durum da saçların sağlığını kaybetmesine ve saç dökülmesine sebebiyet verir.

Sağlık

Tiroid hastalıkları ve bazı hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılan ilaçların yan etkisi olarak bayanlarda saç dökülmesi sorunu meydana gelebilir.

İlaçlar

Doğum kontrol hapları, tansiyon, diyabet, kalp hastalığı ve akne ilaçları geçici veya kalıcı saç kaybına neden olabilir.

Çevre

Kirli hava ve su, klor, metaller, mineraller ve buna benzer çevreden maruz kaldığımız bazı kötü faktörler saç dökülmesine zemin hazırlayabilir.

Yaşam değişiklikleri

Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle doğum sonra altı ay boyunca bayanlarda saç dökülmesi görülebilir. Menopoz döneminde de hormonal değişimlerin olması saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Yaşlanma

Yaşın ilerlemesi ile birlikte saç köklerinde deforme olabilir ve saçlarda dökülme sorunu ortaya çıkabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesine genetik, stres veya çeşitli tıbbi konular da dahil olmak üzere birçok farklı faktör neden olabilir. Saç dökülmesi, tanıya bağlı olarak geçici ya da sürekli olabilir. Doğru tanı sağlandığından emin olmak için doğru saç uzmanına başvurmak önemlidir.

Kadın saç dökülmesine rehberlik etmek için biraz zaman ayırın, bu da sorununuza ve neyi yapabileceğinize, soruna neyin neden olabileceğinin bir göstergesi olmalıdır. Bir saç dökülmesi uzmanıyla görüşme ayarlamak için çok vakit kaybetmeyin. İyi haber şu ki, kadınların saç dökülme durumlarının çoğu tedavi edilebilir ve önlenebilir veya tersine çevrilebilir. Kadınlar için saç dökülmesi tedavisi hakkında daha fazla bilgi alın. Lütfen sonuçların değişebileceğini ve garanti edilemeyeceğini unutmayın.

Kadınları etkileyen en yaygın durumlardan biri, Bölgesel Saç Dökülmesi veya Androgenetik Alopesidir.

Bu kalıtsal durum, başın ve / veya kuron alanının üst kısmında bulunabilen saçların incelmesine neden olurken, saç derisinin kenarları ve sırtının yoğunluğu etkilenmeden kalır.

Her zamankinden daha fazla saç dökmeye başladığınızı fark edebilirsiniz ve dökülme alanı daha da genişler.

Kadın saç dökülmesi, saçların saç çıkma çevresinde toplandığı, saç ekimi gerektiren bir saç çizgisine de neden olabilir.

Telogen Effluvium genellikle geçicidir. Bu durum saç derisinin her yerinden saçın incelmesine neden olur ve bazı saç foliküllerini şok eden ve bu foliküller tarafından üretilen tüylerin büyüme fazından dinlenme fazına geçmesine neden olan bir olaydan kaynaklanır.

İstirahat fazı saç dökülmeden yaklaşık üç ay önce devam ettikçe, saç dökülmesine neden olan olaydan yaklaşık üç ay sonra saç dökülmesi meydana gelir.

Difüz Saç Dökülmesi olarak da bilinen Kronik Telojen Effluvium, nedenleri arasında geçici Telogen Effluvium’a benzer, ana farklılık saç dökülmesinin uzaması olabilir. Bunun nedeni, saç dökülmesinin temel nedeninin ele alınmamasıdır. Kronik TE’yi etkili bir şekilde tedavi etmek için, yalnızca durumu en uygun tedavi yolu ile tedavi etmek değil, aynı zamanda probleme neden olan tıbbi konulara da bakmak önemlidir.

Kadınlarda saç dökülmesine genetik, stres veya çeşitli tıbbi konular da dahil olmak üzere birçok farklı faktör neden olabilir. Saç dökülmesi, tanıya bağlı olarak geçici ya da sürekli olabilir. Doğru tanı sağlandığından emin olmak için doğru saç uzmanına başvurmak önemlidir.

Minoksidil, saçı yeniden canlandırdığı ve dişi tipi saç dökülmesini durduran kadınlar için uygun olan tek tıbbi olarak kanıtlanmış saç dökülmesi tedavisidir. MHRA tarafından lisanslı ve ABD’li meslektaşlar tarafından onaylanmış olmasına rağmen, hem erkeklerde hem de kadınlarda genetik saç dökülmesinin tedavisi için FDA, minoksidilin diğer saç dökülmesi durumlarında da etkili olduğu bilinmektedir.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz