Kansızlığa Karşı “Meyve Suyu” Tüketilmeli

Kansızlığa Karşı “Meyve Suyu” Tüketilmeli

Uzmanlar, özellikle çocukların zihinsel gelişimi üzerinde geri dönülmez etkilere neden olan kansızlık ve kansızlığa bağlı olarak gelişen demir eksikliğine karşı meyve suyu tüketmenin önemine değindi.

Demir eksikliğinin özellikle çocukların zihinsel gelişimi üzerinde önemli bir rolü olduğunu ifade eden uzmanlar, besinlerden alınan demirin emilimini arttırmak için meyve suyu tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

“Kansızlık, kandaki hemoglobin miktarının azalması olarak tanımlanır. Bu da demir eksikliğine neden olur” diyen Prof. Dr. Neriman İnanç, demir yetersizliğinin genellikle büyümenin çok hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde ortaya çıktığını ifade etti.

TÜRKİYE’DE HER 2 ÇOCUKTAN BİRİNDE KANSIZLIK VAR
Dünyada her 5 erkekten birinin, her 3 kadından birinin, her 2 gebeden birinin ve her 5 çocuktan birinin kansızlık problemi yaşadığını anlatan Prof. Dr. İnanç, “Ancak pek çoğu bu durumlarını ne yazık ki bilmemektedir. Gelişmiş ülkelerde 0 – 5 yaş arası çocuklarda kansızlığa rastlanma sıklığı yüzde 4 ile 20 arasında iken az gelişmiş ülkelerde aynı yaş grubunda bu oran yüzde 80’lere kadar çıkıyor. Ülkemizde bu oran yüzde 50 gibi oldukça yüksek bir değerdedir” dedi.

C VİTAMİNİ DEMİR EMİLİMİNİ ARTIRIYOR
Demirin hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. İnanç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ancak besinlerdeki demirin tamamı vücutta emilemez. Aldığımız demirin yararlı olabilmesi için C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmeliyiz. Örneğin yemekle alınan 500 miligram C vitamini demirin emilimini 6 kat artırır. Bu nedenle vitamin alımını artırmak için meyve suları iyi bir kaynaktır. Özellikle C vitamini içeren portakal suyu, ananas suyu ve greyfurt suyu gibi meyve sularının yüksek miktarda protein ve demir içeren bir öğünle birlikte tüketilmesi demir emilimini artırır. Kansızlıktan korunmak ve kansızlık oluştuktan sonra daha etkin ve hızlı bir şekilde tedavi olabilmek için her yaş grubunda vitamin kaynağı olan meyve suyu tüketimine özen gösterilmelidir.” (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz