Parke seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Parke seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Geçmişte evin zemini tamamen halılarla kapatılmaktaydı. Bu durum özellikle temizlik açısından insanlara güçlük çıkarıyordu. Önce 1960’lı senelerde kullanılmaya başlanan tahta parkeler günümüzde yerini laminant parkelere bırakmıştır. Tahta parkeler zamanla çürürken kaliteli bir laminant parkenin çürümesi ise neredeyse imkansızdır.

Ev dekorasyonunda parke seçimi yaparken alacağınız parkenin laminant olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Evinizde suyun olduğu yerlerde ise su geçirmeyen parkeler kullanmalısınız. Klasik mutfak ve banyo zeminleri genellikle fayans kaplamadır. Fayans kaplama özellikle ıslakken üzerine basanın kaymasına ve düşmesine yol açabilir. Mutfak ve banyolarda küçük bir dikkatsizlik ortalığı dağıtmanıza sebep olabilir. Su geçirmeyen parkeler temizlik ve kullanış bakımından fayansa oranla daha iyidir. İki ürünün fiyatları ise değişiklik göstermektedir. Fayans kaplamanın metrekare fiyatı 25-50 TL arasında değişirken su geçirmeyen parkelerin metrekare fiyatı ise genellikle 50-300 TL arasındadır. Banyo ve mutfak zemini kaplaması yapılırken tercihin su geçirmeyen parkeden yana olması uzun seneler sorun yaşamamanızı sağlar.

Parkenin Rengi ve Tonu Nelere Göre Seçilmelidir
Mutfak ve banyolarda kullanılan su geçirmez parkeler genellikle açık renklerdedir. Açık renkli parkeler bilindiği gibi kolay kirlenmez, aksine kirli olsa bile temiz gibi görünür. Bu durum sizi sürekli temizlik yapmaktan kurtarabilir. Ev dekorasyonunda parke seçimi yaparken mobilya ve duvarların renkleri göz ardı edilmemelidir. Koyu renkli duvarların altında açık renkli parkeler tercih etmek renk uyumsuzluğuna yol açar. Fazla koyu parkeler ahşaba en çok benzeyenlerdir. Bu yönüyle koyu renkli parkeler göze hoş gelse de evlerde kullanıldığında karanlık bir ortamın olmasına yol açar. Parke ile halı arasında da uyum olmalıdır. Zıt renkler asla tercih edilmemelidir. Dekorasyon fikirlerinizin içinde parkeyi şekillendirmeden çeşitleri incelemekte fayda vardır.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz