Virüsten Korunmaya Yardımcı Oluyor

Virüsten Korunmaya Yardımcı Oluyor

Virüsten Korunmaya Yardımcı Oluyor

Korona virüsünün gözlerden yayılabileceğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle bu dönem; dereceli kontakt lens kullananların numaralı gözlüklerini, gözlük ihtiyacı olmayan kişilerin ve lens kullananların ise numarasız gözlük takmalarını tavsiye ediyorlar.

Beden ve ölümcül virüs arasında etkili bir bariyer olan, damlacıklardan koruyan gözlüğün; gözlere dokunmayı engellemesinin önemine dikkat çekildi.
ABD kaynaklı haberler hakkında görüşüne başvurduğumuz Çevre Hastanesi doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Fazıl Nohutçu; dışardan gelebilecek damlacıklardan gözlüklerin koruyacağına dikkat çekerek, “Virüs genellikle, enfekte bir kişinin öksürmesi veya hapşırması sonucu oluşan damlacıklar yoluyla geçer. Bu damlacıklar burun, ağız veya bazı durumlarda gözlerden, başka bir kişinin vücuduna girebilir. Yüzünüzü ve gözlerinizi koruyan bir önlem almak yararlıdır” dedi.
Elinizi Gözünüze Götürmenizi Engeller
Prof. Dr. Ahmet Fazıl Nohutçu; gözlüklerin virüse maruz kalma tehlikesini azaltmak için kolay ve basit bir çözüm olabileceğini söyledi. Yüzü korumak ve hasta olan insanlardan kaçınmak gibi normal önlemleri tamamlamak için gözlük kullanmanın yararlı olacağını belirtti. Gözlüklerin iyi bir fikir olmasının başka bir nedeninin ise gözlere dokunmayı engellemeleri olduğunu söyleyerek, yüze dokunmanın gerçek risk taşıdığını vurguladı. Dışarıdan eve girildiğinde, gözlükleri dezenfektan bir mendille silmenin önemine dikkat çekti.

Dr. Nohutçu; günlük yaşamda kontakt lens kullananların numaralı gözlüklerini ya da gözlük ihtiyacı olmayan kişilerin de yapacağı gibi lenslerinin üzerine, numarasız gözlüklerini takmalarının belirtilen amaca hizmet etmede yararlı olacağını söyledi.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz