Blogger mı YouTuber mı Olmalı?

Blogger mı YouTuber mı Olmalı?

Blog açmak son yılların popüler trendlerinden biriydi. Artık bunun yerini hızlı bir şekilde vlog(lar) hızlı şekilde almaya başladı. Dünya çapında en popüler video platformu olan Youtube üzerinde kendisine ücretsiz şekilde kanal açan pek çok kişi hızla Youtuberlığa adım atıyor…

Blogların devrinin kapandığını tabi ki söyleyemeyiz. Ancak ilginin görsel olana kayması aslında çok da sürpriz bir gelişme değil. Youtube’un televizyonlaşmaya başladığına dair tespit ve düşüncelere çeşitli yerlerde sıkça rastlayabilirsiniz. Hemen her konuda video içeriği Youtube’da bulmanız mümkün. Kısaca bu tespite katılmamak mümkün değil. Bu mecrada bir videoyu, kanalı beğenebiliyor, beğenmeyebiliyor ya da yorum yapabiliyor yani etkileşime de girebiliyorsunuz… İlerleyen zamanda Youtuber olmaya ilgilinin katlanarak artacağı aşikar…

Blog yazmak kısaca bloggerlık daha ziyade okumayı, araştırmayı seven kişilerin tercihi olmaya devam edecek gözüküyor. Ancak özellikle bloglarını yeni açanların en büyük sıkıntısı ziyaretçi alamamak, bloglarını tanıtamamak. Bu günümüzde oldukça zor ve fazla süreç istiyor. Bu nedenle yeni bloggerların pek çoğu kısa sürede pes ederek bloglarını ya kapatıyor ya da yazmayı bırakıp öylece bırakıyor.

Youtube sayesinde büyük kitlelere hızlıca ulaşabilme ihtimalinin cazibesi ile youtuber olmak bugünün şartlarında ve yakın gelecekte blogger olmaktan daha fazla tercih edilecek gibi gözüküyor.

İster makale ister video olsun içerik üretmenin sürekli çaba, emek ve yaratıcılık gerektirdiğini unutmadan, kendinize (ilgi, bilgi ve yeteneklerinize) en uygun bulduğunuz mecrayı (blog ya da youtube) tercih etmeniz uzun soluklu aynı zamanda da başarılı çalışmalara imza atmanız için olmazsa olmazdır.

Siz ne düşünüyorsunuz; “Blogger mı olmalı?” yoksa “YouTuber mı olmalı?”

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz