Blogunuza İçerik oluşturma hızınızı artıracak öneriler

Blogunuza İçerik oluşturma hızınızı artıracak öneriler

Blog yazmaya başladıktan bir süre sonra yazılarınızı oluşturma sürenizin uzunluğu konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Samimi bir anlatım kullanayım, olabildiğince detaylı yazayım, aman yazım hatası olmasın, harika bir başlık atayım çok tıklansın, süper bir resim bulayım ilgi çeksin, … derken bir de bakmışsınız son derecede uzun bir süreyi sadece bir tek yazı için harcamışsınız. Bu yazımda zamanınızı iyi kullanıp verimli çalışabilmeniz amacıyla içerik oluşturma hızınızı artıracak öneriler vermek istedim. İşte önerilerim;

1. Düşündüğünüz konuda yazmaya hemen başlayın. Yazının başlığını belirleme işini sona bırakın, vakit kaybetmeyin.

2. Girmeyi düşündüğünüz detaya göre yazınızı oluşturmak için harcayacağınız süre için bir tahminde bulunun. Örneğin 1 saatte tamamlarım gibi. Yarım saatten uzun sürecekse en az bir kez kısa bir ara verin.

3. Yazım hatalarını fazla önemsemeden doğru bir anlatım kullanarak yazınızı ilerletin. Çok fazla detaya girecekseniz alt başlıkları önceden atıp sonra içlerini doldurun. Bu sayede unutma ihtimaliniz düşer ve yazının gidişatına önceden bir yön vermiş olursunuz.

4. Yazım tamam dediğinizde bir kaç kez okuyup anlatım bozuklukları varsa düzeltin. Bunu yaparken aynı zamanda karşılaşabileceğiniz yazım hatalarını da düzelterek zamandan kazanabilirsiniz.

5. Şimdi sıra geldi en can alıcı kısma. Yazınız için ilgi çekici bir başlık bulmaya. Çok uzun olmayan ve yazınızın konusunu açıklar bir kaç başlık varyasyonunu Google’da aratın, aranma hacmi olan fakat diğer sitelerde/bloglarda tercihen fazla kullanılmamış ve size cazip geleni seçin.

6. Tüm bu yazım sürecini 500 kelime altındaki yazılar için 30-40 dakikanın içinde bitirmeye kendinizi alıştırın. Bin kelime ve daha uzun yazılarda bir ya da bir buçuk saat normal sayılabilir.

İçerik oluşturma zahmetli ve detaylı bir süreçtir. Keyif alarak ancak bir miktar da yazım disiplini ile verimli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Yukarıda saydıklarımın yanı sıra; yazılarınızı hazırladığınız ortam ve zaman diliminin de önemi vardır. Yazmak için en hazır hissettiğiniz zamanı, en rahat yazdığınız yeri, denemeler yaparak belirleyebilirsiniz. Örneğin cuma akşamları saat 21-22 arasında çalışma odanızda kahve içerken keyifle yazı yazıyorsanız, aynı gün ve saatleri tercih etmek faydalı olacaktır.

İyi bloglamalar!

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz