E-ticaret sitesi için domain seçimi nasıl yapılır?

E-ticaret sitesi için domain seçimi nasıl yapılır?

E-ticaret sitelerinin artması ve insanların alışveriş için daha yüksek oranda interneti tercih etmeye başlaması ile online satış yapmak oldukça popüler bir iş haline geldi. Ancak günümüzde eticaret sektöründeki rekabetin çok yüksek bir düzeye ulaştığını da söylemeden geçemeyiz. Bu yüksek rekabet ortamında başarılı olabilmenin tam bir garantisi olmasa da bunun için doğru şekilde yapılması gereken şeyler var. Bunların en önemlilerinden biri e-ticaret siteleri için domain seçimi dersek yanlış olmaz.

eticaret sitesi için domain (alan adı) seçimi

E-ticaret sitesi için domain seçimi aceleye getirilmemesi gereken önemli bir konudur.  Aşağıdaki bilgiler ışığında, siteniz için domain fikirleriniz arasından seçim yapmanız daha isabetli bir sonuç verebilir.

Mümkün olduğunca kısa ve akılda kalıcı, marka olmaya müsait olmalı.

Mümkünse (yazılması ve okunmasını farklı kılacak) Türkçe karakterleri içermemeli.

Alan adı uzantısı olarak mutlaka .com uzantılı bir domain tercih edilmeli. Bu bir kural değildir ancak hatırlamayı kolaylaştırır. İnsanlar adreslerin sonuna .com yazmaya eğilimlidir, farklı uzantılar site adresini hatırlamayı zorlaştırabilir. e-ticaret işinde güven ve ciddiyet önemlidir. Bu nedenle; .net .org .biz .info .pro  …. gibi alan adı uzantıları .com ve .com.tr adreslerin sağladığı ciddiyeti vermez.

Çok gerekli değilse alan adında – (tire) işareti  kullanmaktan kaçının. E-ticaret paketi satıyorsanız adresinizde e-ticaret adı geçebilir, bu çok doğaldır. Bu durumda kullandığınız alan adında – (tire) işaretinin bulunması da doğal olacaktır. Bu ve buna benzer durumlar dışında alan adında tire işareti kullanılmamalıdır.

Seçtiğiniz alan adının müsait olup olmadığını  mutlaka belli başlı bilinir domain tescil firmalarının internet sitelerinden sorgulayın. Karşınıza çıkan her siteden domain sorgulaması yapmayın. Maalesef bazı internet siteleri üzerlerindeki domain sorgulama araçlarında yapılan aramaların listesini kaydetmektedir. Bu da bazen almak istediğiniz domainin hızlı davranmaz iseniz kısa süre içinde başkaları tarafından alınması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Sık karşılaşılan bir durum olmasa da piyasa değeri yüksek olabilecek iyi bir domain söz konusu ise, bu göz önünde bulundurmanız gereken bir olasılıktır. .com .net. org gibi alan adlarının ilk gelen alır prensibine göre satın alındığı unutulmamalıdır.

Domain müsaitliği sorgulamak için benim de sıkça kullandığım DDWhois.com sitesini size önerebilirim. Gayet hızlı çalışan güzel bir online araç.

e-ticaret domain önerileri

Genellikle hiç bir blogda şu adresi alın bu adres alışveriş sitesi için güzel bir isim şeklinde tavsiye bulamazsınız. Verilen tavsiye çok iyi ise zaten tavsiyeyi veren o adresi satın alır ve yüksek bir fiyatla satma yoluna gider ya da o blogun e-ticaret sitesi açmayı düşünen takipçilerinden/ziyaretçilerinden biri o alan adını beğenip alabilir. Bu şekilde kalıcı bir eticaret alan adı tavsiye mümkün olmaz. Ancak genel bazı tavsiyelerde bulunabilirim…

Çok yüksek tanıtım bütçelerine sahip değilseniz anlamı olmayan, söylenişi güzel ancak uydurma isimlere girmeyin.

Firmanızın adının yaptığınız iş ile birlikte piyasada bilinirliği yüksek ise firma adınız.com ya da .com.tr şeklinde bir adres kullanabilirsiniz.

Sadece bir alanda ürün satıyorsanız, sektörünüzü, o ürün grubunu tanımlayan mümkün olduğunca kısa bir ya da iki kelimelik bir alan adı seçebilirsiniz.

Günümüzde artık jenerik domain bulmak çok zor. Tek kelimelik .com uzantılı domain bulmak imkansız gibi… Ancak sizin işinizin,sektörünüzün, favori ürününüzün adı şeklindeki bir domain size seo açısından önemli bir avantaj sağlayabilir. Böyle bir domaini boşta bulamasanız bile alan adı satış sitelerinden, webmaster forumlardaki “domain satışı” bölümlerinden araştırma yapabilir, satan kişilerle irtibat kurabilirsiniz.

E-ticaret sitesi için seçtiğiniz ismi ve dolayısı ile adresi Türk Patent Enstitüsü’nden marka tescili yapmanızı özellikle öneririm. Bu sayede hem kullandığınız adresin .com.tr uzantılı olanını da satın alabilirsiniz hem de sitenizin ismini koruma altına almış olursunuz. Daha sonra bu konuda site ismi ve kullanımı konusunda bir sıkıntı yaşamamak için marka tescili olmazsa olmazlardan biridir. Seçtiğiniz isim ya da alan adı ile ilgili türk Patent Enstitüsü nezdinde mevcut bir marka tescili olup olmadığını

http://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search?lang=tr

adresinden sorgulatabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi ve araştırma için bir marka vekiline de danışabilirsiniz.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz