Akvaryum evde nereye konur?

Akvaryum evde nereye konur?

Akvaryum evin neresinde olmalı? Nereye yerleştirmeli ve akvaryumu kurulacak yeri belirlerken nelere dikkat etmeli?

Akvaryum Konumlandırma

Akvaryum mutlaka düz zeminli bir yere konmalıdır. Akvaryum için özel olarak alınmış yada yaptırılmış bir dolap yoksa genellikle en uygun yer salonda konsolun üstüdür. Akvaryumun, içine kum, su ve diğer malzemeler konduktan sonraki ağırlığını taşıyabilecek dayanıklılıkta bir yere konmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Devrilme riski varsa üzerine konduğu mobilya duvara sabitlenerek önlem alınmalıdır.

Akvaryumun altına kalın bir naylon örtü kesip koymak (akvaryum tabanından 1-2 cm daha geniş ölçüde) mantıklı olur. Bu, akvaryumun mobilyayı çizmesini engellemeye yardımcı olur.

Özellikle çok sıcak ya da çok soğuk havalarda ani ısı değişimlerine neden olabileceğinden, akvaryum kapı, pencere ve kalorifer peteklerinin önüne, yanına ya da yakınına konmamalıdır.

Akvaryum oda içinde rahat görülebilir bir yükseklikte olmalıdır. Yaklaşık bir rakam vermek gerekirse; 50-60cm gibi bir yüksekliğe konması uygun olacaktır.

Güneş Işığı

Akvaryumu konum olarak, direkt güneş ışığı almayacağı bir yere koymak önemlidir. Sürekli ve güçlü güneş ışığına maruz kalması ciddi miktarda yosun oluşumuna neden olabilir.

Gereksinimler

Akvaryum ışığı, filtresi, ısıtıcısı gibi elektrikle çalışan cihazlar için yakında bir priz olması gerektiği unutulmamalıdır.

Görsellik ve Balık Seçimi

Salon ya da büyük bir odaya konulacak ise ve koltuklarınız akvaryuma mesafeli kalıyorsa küçük balıklar ( lepistes, plati, moli v.b.) yerine daha büyük balıklar (japon balığı v.b.) tercih edebilirsiniz. Ancak birden fazla türde balık besleyecekseniz bunların birbiri ile uyumlu olup olmadıklarını mutlaka önceden öğrenerek seçimlerinizi buna göre yapmalısınız.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz