Bilgi sitelerinin sayısı hızla artıyor

Bilgi sitelerinin sayısı hızla artıyor

Bilgi çağındayız; bilgiye olan ihtiyacımız, merakımız, bilgiyi paylaşma isteğimiz tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar fazla…

Günümüzde her soru ya da sorunun cevabını internette arıyoruz. Bu aramalara yanıt vermeye çalışan sitelerin, yani bilgi sitelerinin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Özellikle de wikipedia‘ya erişimin engellenmesinden sonra doğan açığı kapatmak için bu tarz sitelerin ortaya çıkışında ciddi bir ivmelenme söz konusu. Ancak Türkiye’deki bilgi siteleri genel olarak ansiklopedik tarzda olmaktan çok, bir dönem popüler olan genel blog ( her telden bilgi ) formatında karşımıza çıkmakta.

Bilgi sitelerinin, zamanla daha profesyonel, tematik, içerik kalitesi ve sayısı daha yüksek, kalıcı yayınlar olması internetteki Türkçe içeriğin zenginleşmesi için önemli katkılar sağlayabilir.

Web sitelerinin ziyaretçiye olan açlığı ve yükselen rekabet nedeniyle bilgi mahiyetindeki içerikler sadece bilgi sitelerinde değil haber sitelerinde de sıkça karşımıza çıkar oldu. Özellikle de gündeme düşen konularla alakalı bilgiler anında haber siteleri tarafından sitelerine eklenmekte. Ekledikleri tüm haberler hızlıca arama motorlarında indekslenen, haber uygulamalarında v.b. listelenen haber siteleri karşısında bilgi sitelerinin önümüzdeki süreçte rekabet etmesi oldukça zor görünüyor. Bu nedenle bilgi sitelerinin içerik kalitesini yükseltmesi ve marka olarak bilinirlik sağlaması oldukça önemli.

Türkçe içerikli genel bilgi sitelerine örnek olarak; bilgiustam.com , turkcebilgi.com , nedir.com gibi siteler sayılabilir.

Bazı bilgi siteleri ise daha sınırlı olarak yani belirli bir alanda ( pratik bilgiler, tarihi bilgiler, biyografi gibi ) bilgiler sunarlar. Temalı bilgi sitesi diyebileceğimiz bu web sitelerine örnek olarak; ipuclarim.com , pratikbilgiler.com , biyografi.info sayılabilir.

Bir diğer bilgi sitesi türü de soru-cevap siteleridir.

Son yıllarda haber sitelerinin daha çok ziyaretçi çekebilmek için bilgiye dayalı içeriklere ağırlık verdiğine şahit olmaktayız. Özellikle büyük haber siteleri,  Google’da sahip oldukları yüksek site otoritesi sayesinde, bilgi sitelerini geçip hızlı ve kolay bir şekilde arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmektedir. Bu durum bilgi sitesi açan kişi ya da kişilerin ziyaretçi alma şansını oldukça düşürmektedir.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz