Ege Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları İzmir’de başladı

Ege Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları İzmir’de başladı

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri spor aracılığıyla sosyal hayatın içine katmayı hedefleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye ile Ege Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen Ege Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları İzmir’de başladı.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı, açılışta yaptığı konuşmada, “33 yılda özel çocuklarımızla, aileleriyle, partnerleriyle, öğretmenleriyle birlikte kocaman ve sevgi dolu bir aile olduk. ‘Hayat birlikte, oyun birlikte’ diyerek, bu çocukların kendilerine fırsat verildiği takdirde hayatı ve oyunu nasıl birlikte güzelleştirdiklerini herkese gösteriyoruz” dedi.

Dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonu olan Special Olympics’in bir parçası olarak faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri sporun birleştirici gücünden yararlanarak sosyal hayata kazandırmak amacıyla düzenlediği bölgesel etkinlikleri sürdürüyor.

Bu kapsamda Özel Olimpiyatlar Türkiye ve Ege Üniversitesi arasında bir iyi niyet anlaşması imzalandı. Anlaşma uyarınca, bu yıl Ege Bölge Oyunları 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde Ege Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İzmir’de yapılıyor. Yüzme, karma futbol, basketbol, atletizm ve masa tenisi branşlarında gerçekleştirilecek oyunlara, 11 ilden gelen 250’den fazla sporcunun katılması bekleniyor. Oyunlara antrenörler, öğretmenler ve doktorların yanı sıra Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden gönüllü ekipler de destek verecek.

31 Mart’ta yapılan açılış seremonisi ve sağlık taramalarıyla başlayan Ege Bölge Oyunları, 1 Nisan’da 5 branşta gerçekleştirilen müsabakalarla devam edecek.

Dilek Sabancı: “Bu çocuklara fırsat verildiğinde çok güzel şeyler başarıyorlar”
Oyunların açılış töreninde bir konuşma yapan Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı, “Özel Olimpiyatlar Türkiye, 33 yıldır, toplumumuzdaki özel eğitime ihtiyaç duyan bireyleri topluma kazandırmak için çalışıyor. Sporun birleştirici gücünden yararlanarak onları yaşıtlarıyla kaynaştırmayı amaçlıyoruz. Bugün binlerce kişiden oluşan kocaman ve sevgi dolu bir aileyiz. ‘Hayat birlikte, oyun birlikte’ diyerek, her geçen gün bu aileyi biraz daha büyütüyoruz. Bu özel çocuklarımız, kendilerine fırsat verildiği takdirde hayatı ve oyunu nasıl birlikte güzelleştirdiklerini herkese gösteriyorlar” dedi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer YILMAZ ise
“Özel Olimpiyatlar Türkiye işbirliği ile gerçekleşen Ege Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları’nın üniversitemizde gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyuyorum.
Özel eğitime gereksinim duyan bireylerin, yaşamın her alanında olduğu gibi sporda da kendilerine verilen fırsatları değerlendirip, sporcu kimliği kazanarak yaşam motivasyonu ve yaşam kalitelerini yükseltecekleri organizasyonlardan biri olarak, ev sahipliğini üstlendiğimiz özel olimpiyatlar; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun koordinatörlüğünde gönüllü öğretim elemanları ve 1000 ‘i aşkın öğrencisinin desteğiyle düzenlenmektedir.

Böyle organizasyonların yanı sıra üniversitemiz, “Engelsiz Ege” ilkesi ile yola çıkmış, Engelsiz Ege Birimini oluşturmuş, Üniversitemizde engelli öğrenciler, öğretim elemanları ve personele eşit erişim hakkı ve destek verebilmek için imkânlar yaratmayı kendine amaç olarak belirlemiş ve üniversitede engellilik konusunda farkındalığı artırabilmek için çalışmalar yürütmüş ve yürütmektedir.

Ege Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunlarına katılan 10 u aşkın ilden yaklaşık 250 sporcuya gönülden başarılar diliyorum.” dedi.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında:
Temelleri 1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,4 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kuruluşudur. Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı hedeflemektedir.

Detaylı bilgi için http://www.soturkiye.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz