Fanusta balık nasıl beslenir?

Fanusta balık nasıl beslenir?

Fanusta balık beslemek akvaryuma göre daha kolay gözükse de balıkları yaşatabilmek için sürekli bir şeyler yapma gereğini de beraberinde getirir. Aksi takdirde balıkları uzun süre yaşatmak mümkün olmaz…

Fanusta balık beslemek içi ipucu ve öneriler

Doğru balık seçimi

İlk ve en önemli nokta fanusta beslemek için doğru akvaryum balığı cinslerinden birini seçmektir.

Fanus için uygun balık seçiminde şu ana kriterlere uygunluğuna mutlaka dikkat edilmelidir;

– Sürü balığı olmamalı,

– Hava motoru, ısıtıcı gibi teçhizatlara ihtiyaç duymamalı,

–  Aşırı derecede büyüme potansiyeli olan bir balık olmamalı,

Bu konuda öne çıkan en dayanıklı iki cins balık; Betta (Betta splendens) diğer adıyla kavgacı siyam balığı ve diğeri de hemen herkesin bildiği japon balığıdır. Japon balığı yukarıda saydığımız kriterlerden üçüncüsüne uymaz. Çünkü oldukça fazla bir büyüme potansiyeline sahiptir. Ancak pek çok kişi tarafından fanusta beslenmeye çalışılan popüler bir türdür. Eğer fanusta japon balığı bakmak konusunda kararlı iseniz “fındık boy” olarak tabir edilen büyüklükte alacağınız japon balığına, mümkün olduğunca geniş çaplı bir fanusta 2-3 yıl kadar bakabilirsiniz.

fanusta japon balığına nasıl bakılır

Fanusta içerisinde bir Japon Balığı

Beslemek için Beta tercih ederseniz iki erkek bettanın bir arada duramayacağını, bir araya konurlar ise biri ölene kadar sürekli kavga edeceklerini bilin.

Fanusta bir adet Beta Balığı

Fanus içerisinde Beta balığı

Önemli not: Japon balığını ve betta balığını aynı fanusa kesinlikle koymayın, sadece bunlardan birini tercih edin.

Fanusa ilk kez balık koyma

Balıkları su dolu poşette satın aldıktan sonra ilk kez fanusa koyacakken dikkatli davranın. Poşeti açmadan önce fanusa oda sıcaklığında yarıya kadar su koyun ve poşeti içine oturtun 15-20 dakikada poşet içindeki su ile sıcaklık az çok dengelenecektir. Ondan sonra poşetin ağzını açıp balıkları yavaşça fanusa bırakın. Poşetin dibinde balık pislikleri varsa suyun tamamını fanusa boşaltmayın.

Su Seviyesi

Fanustaki suyun seviyesi önemlidir. Aşırı ya da az doldurmaktan kaçının. Çok doldurursanız fanusun üzeri dar olduğundan suyun havayla temas yüzeyi azalır. Az su koyarsanız da başka sorunlara neden olabilir. Bu açıdan fanusun dörtte üç kadarının suyla dolu olması iyidir.

Balık sayısı

Fanusa en fazla iki adet balık koyun (Beta balığı hariç).

Fanus içi dekorasyon

Fanusun dibine bir kaç santimetre kadar yükseklikte olacak şekilde akvaryum kumu koyun. Renklendirilmiş kum ya da taşlar kullanmayın. Üzerlerindeki boya zaman için suya karışarak balıklarınızın sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Yemleme

Aşırı ya da az yem vermekten kaçının. Balıklarınızı alırken tercih ettiğiniz balığın cinsine göre akvaryumcudan hangi tip yemi ne sıklıkta vermeniz gerektiğini iyice öğrenin. İmkan varsa yine akvaryumcudan bilgi alarak canlı yem ile de besleyin.

Fanusu nereye koymalı?

Fanusu direkt güneş ışığı alan bir yere koymayın, bu hızlı şekilde yosun oluşumuna ve suyun bozulmasına sebep olabilir.

Fanus Temizliği

Yem kalıntıları ve balığın dışkısı suyu hızla kirletir. Birkaç günde bir suyun bir kısmını boşaltıp yeni su ekleyin. Ekleyeceğiniz suyun fanustaki suya yakın ısıda (oda sıcaklığında) olmasına dikkat edin. Sıcak ya da soğuk su eklemenin neden olacağı ani ısı değişimleri balığınızın sağlığını olumsuz etkileyebilir. Musluk suyu kullanacaksanız kaynatıp en az 1 gün dinlendirdikten sonra kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Balık Sağlığı

Balığınızda görebileceğiniz hareketsizlik, aşırı derecede durgunluk, renklerinde soluklaşma gibi belirtiler hastalık habercisi olabilir. Bu tür durumlarda neler yapılabileceği konusunda akvaryumcunuza danışmalısınız.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. Erdem dedi ki:

  Fanusta balık beslenir beslenmesine de balıkların uzun ömürlü olması önemli. Bunu da fanusta sağlamanın zor olduğunu düşünüyorum…
  Fanus ne kadar geniş olsa da suyun havayla temas yüzeyi fazla olmayacaktır. Hava motoru yok, temizleyici filtre yok derken su balıkların dışkılarıyla çok kısa sürede kirlenecektir. Sürekli olarak suyun bir kısmını alıp yerine dinlenmiş ve fanustaki su ile yaklaşık aynı ısıdaki suyu ilave etmek gerekir. Bu durumda bile dipte dışkı kalıntıları kalabilir ve bunlar suyun hızla bozulmasına ve hastalıklara sebep olarak balıkları kaybetmenize sebebiyet verebilir.
  Tüm bu nedenlerle, balıklarınızın uzun süre yaşaması için bir garanti sağlamasa da fanus yerine küçük bir akvaryum almayı tercih edebilirsiniz. Evde hobi olarak balık beslediğim zamanlardan kalan tecrübem bu şekilde.

 2. Mustafa dedi ki:

  Fanusta balık beslemek dendiğinde akla ilk japon balığı gelir zaten! Hatta bazıları için fanus balığıdır japon balıkları… Oldukça dayanıklı olmaları sayesinde fanus denen, dar ve elverişsiz ortamda yaşayabilmeleri bu algıya neden olmuştur. Biraz daha para verip fanus yerine küçük de olsa bir akvaryum almanızı öneririm.

 3. Arda dedi ki:

  Fanusta balık beslemek biraz zahmetli bir iş olmakla kolaylıkları da vardır. Örneğin filtre ve ısıtıcı konulmayacağı için uğraş gerektirmez. Fakat ısıtma için fanusu balığa göre uygun sıcaklıktaki bir ortamda konumlandırmak gerekir. Filtre olmadığı için ise suyu çok fazla değiştirmek gerekir. Beta balığı, melek balığı, japon balığı fanusta beslemek için ilk akla gelen balık türleridir.

 4. Asude dedi ki:

  Bazıları diyor ki akvaryumla uğraşmak zor, fanusta balık besleyeyim… Kap küçük olunca işler maalesef kolaylaşmıyor. Fanusta sürekli suyu tazelemek bir uğraş, temizlemek de çok kolay değil. Güzel görünsün diye zemine küçük taşlar koyarsanız, japon balıklarının dışkıları taşların arasında birikiyor. Suyu boşaltsanız da dışkının çoğu zeminde kalıyor. Dışkı da suyu çok kısa sürede bozuyor. Keyif değil sıkıntı adeta. Ama daha çok balık için kötü.

Yorum Yaz