İzmir’in Göz Bebeği: “Saat Kulesi”

Şehrin merkezi sayılan Konak Meydanı’nda bulunan ve İzmir’in simge yapısı olarak kabul edilen Saat Kulesi‘ni bilmeyen yok gibidir. Padişah II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı onuruna yapılan kulenin saati, Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesidir. 25 metre yüksekliğindeki kule, dört bir yüzünde bulunan 75 cm çapındaki kadranlarla saati göstermektedir. 4 katlı ve sekizgen planlı olan yapının üzerindeki tuğra kabartmaları 1927 yılında kaldırılmış, yerlerine ay yıldız kabartmaları konulmuştur.

İzmir Saat Kulesi’ni, Büyükşehir Belediyesi Binası, Konak Yalı Camii, Hükümet Konağı ve Tarihi Kemeraltı Çarşısı çevrelemektedir.

Kulenin platformu beyaz mermerden, diğer bölümleri ise kesme taştan yapılmıştır. Şadırvan anlayışında tasarlanmış dairesel esas etrafında dört çeşmesi vardır ve kolonlar Kuzey Afrika temasını taşır. Kulenin mimarı Raymond Pere’in aynı tarihte inşa ettiği ve Sultan’ın 25. Yılını simgelemesi sebebi ile 25 musluklu olarak tasarladığı sekizgen havuz ve İzmir Sarı Kışla da günümüze ulaşamamıştır.

5.2 şiddetindeki 1974 İzmir Depremi sırasında saat kulesi zarar görmüştür. Depremde saat kadranları üzerindeki son kat yıkılmış ve saat depremin gerçekleştiği saati olan 02:04’te durmuştur. İki yıl süren çalışma ile kule onarılmış ve saat tekrar çalışır hale getirilmiştir.

İzmir’de önemli bir buluşma noktası olan saat kulesi, özellikle şehre dışardan gelenlerin önünde mutlaka fotoğraf çektirmek istedikleri bir yapıdır.

İzmir saat Kulesi, 1983-1989 yılları arasında tedavülde olan 500TL’lik banknotların arka yüzünde yer almıştır.

Pek çok kişinin sandığının aksine Konak Meydanı’nda bulunan saat kulesi İzmir’deki tek saat kulesi değildir. Alsancak Garı’nda bulunan saat kulesi, Kültürpark’ta bulunan eski Pakistan Pavyonundaki saat kulesi ve Bayramyeri’nde bulunan saat kulelerini de sayarsak şehirde bulunan dört saat kulesinden biridir.

İZMİR SAAT KULESİ FOTOĞRAFLARI

İZMİR SAAT KULESİ NEREDE?

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz