Kol saati seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kol saati seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güzel bir kol saati şıklığınızı tamamlar. Bayanlara nazaran, erkeklerin aksesuar ve takı kullanımı çok sınırlı olduğundan, onlar için kol saati seçimi çok daha önemlidir. İster kadın, ister erkek için olsun, bileğinize ve bütçenize en uygun kol saati alırken nelere dikkat edilmeli? Aşama aşama belirlemeniz gereken kriterleri, öneri ve ipuçlarını sizin için derledik.

1- Önce ne tür bir saat istediğinize karar verin. Analog mu? Dijital mi? yoksa her ikisi de mi? Günümüzde hem-analog hem dijital saatler fazla rağbet görmemektedir. Seçimler daha çok klasik ya da spor saatlerden yana olmaktadır.

2- Saatinizin tarzına karar verin? Spor mu olacak yoksa klasik mi? İş yaşamında takım elbise gibi ciddi giyim tarzı kullananların klasik modelleri, kot gibi rahat giyimleri tercih etme şansı olanların spor modelleri seçmesi mantıklı olacaktır.

3- Saatinizi kasa tipi tarz açısından oldukça önemlidir. Klasik seçimde olanlar genellikle kasa tipi olarak yuvarlak ya da oval modelleri tercih etmektedirler. Daha spor ya da sıra dışı tarza sahip olanlar ise kare, dikdörtgen, yuvarlatılmış kare şeklindeki kasa tipine sahip kol saati modellerini cazip bulabilirler.

4- Saatinizin kayış tipi nasıl olmalı? metal, deri, silikon, hasır,…

5- Fiyat aralığını belirleyin. Örneğin: 500 TL’nin üstünde mi? 1000 TL’nin altında mı?

6- Saat camı konusunda genel olarak iki seçenek vardır. Mineral ya da safir cam…

7- Saatiniz çalışabilmesi için enerjiye ihtiyaç duyar. Mekanik saatler kurmalıdır, quartz saatler pilli, kinetik saatler enerjisini kolunuzun hareketinden alır, solar olanlar ise güneş enerjisini kullanır. En yaygın olanları mekanizma basitliği ve ekonomiklik açısında quartz saatlerdir. Mekanik ve kinetik enerjili saatler daha pahalı fiyatlara satılmaktadır.

8- Saatinizi neredeyse hiç kolunuzdan çıkarmıyor, hatta duşa ve denize saatiniz ile girmek istiyorsanız; suya karşı dayanıklı bir kol saati almalısınız. Bir saat suya dayanıklı olsa bile bunun metre cinsinden dereceleri vardır. Örneğin bir kol saati 30 metreye kadar basınca dayanıklı iken bir diğeri 50 metreye kadar dayanıklı olabilir.

İpuçları ve Uyarılar

Saat almadan önce hem fiziksel saat mağazalarında hem de e-ticaret sitelerinde dolaşarak saat modelleri ve fiyatları hakkında mutlaka bilgi edinin. Beğendiğiniz modelleri not edin. Bu modellerle ilgili kullanıcı müşteri yorumlarını internette araştırın. Almak istediğiniz saat konusunda kararınızı kesinleştirirken söz konusu saat için doğru fiyat aralığını da tespit edebilirsiniz. Bu sayede satın aldıktan sonra bir başka yerde aynı saati çok daha ucuz fiyatlı olarak görüp üzülmezsiniz.

Kol saati alma konusunda aceleniz yoksa anneler günü, babalar günü gibi indirimli satışların yoğun olarak yapıldığı tarihleri bekleyerek avantajlı kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Alacağınız saat günlük kullanım için ise nispeten ucuz olanları tercih edin ( 150 – 200 TL gibi)

10-12-14-16-20 ya da 22 mm gibi standart kalınlığa sahip bir saat alın. Bu ebattaki kayışlar her yerde bulunabildikleri için uygun fiyatlıdırlar. Saatinizin kayışı 35mm gibi çok genişse, bu tür kayışları bulmak hem zordur hem de size pahalıya gelecektir.

Alacağınız saatin garantisine ve kapsamına dikkat edin. O markasının internet sitesinde saati satın aldığınız mağazanın yetkili satıcı olarak yer alıp almadığını mutlaka kontrol edin.

Taklit saatlerinden sakının. Bir saat gerçek olamayacak kadar ucuzsa muhtemelen sahtedir.

Özellikle tanınmış İsviçre yapımı saatler resmi bayilerinden satın alınmalıdır.

Kol saatinizi asla kendiniz açmaya çalışmayın. Her zaman bu işin uzmanı bir saatçiye götürerek işlem yaptırın.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Nurcan dedi ki:

    Kol saati hem kadınların hem de erkeklerin sıklıkla tercih ettiği bir aksesuar. Bence bilek yapımız inceyse ince kayışlı, kalın ise kalın kayışlı tercih etmeliyiz. Genelde artık metal kayışlı saatler tercih edilse de vintage etkiye sahip deri kayışlılar benim favorim.

Yorum Yaz