Kutuplar hakkında ilginç bilgiler

Kutuplar hakkında ilginç bilgiler

Dünyanın en güney noktasına güney kutbu, en kuzey noktasına da kuzey kutbu denildiğini hemen herkes bilir. Ancak kutuplar hakkında biraz araştırma yaptığımızda doğru bilinen yanlışlar ve yeterince bilmediğimiz detaylar karşımıza çıkar ve şaşırtır bizi.

Güney Kutbu Antarktika kıtasında yer alır, Kuzey Kutbu ise Kuzey Buz Denizi’nin ortasında yer alır.

Kuzey kutbunda kara bulunmaz, sadece kalın bir buz kütlesi vardır. Güney kutbunda büyük bir kara parçası içinde yer alır. Bu kara parçası yedinci kıta olan Antarktika’dır. Üzerinde ülke bulunmayan tek kıta olma özelliğindedir.

Her iki kutup da oldukça soğuk bölgelerdir. Bunun nedeni, güneş ışınlarının kutuplara çok eğik biçimde gelmesidir. Kutup noktalarında yılın altı ayı boyunca güneş hiç doğmaz, yani ay gece, m ay gündüz yaşanır. Bu denli uzun süre güneş görmemeleri dolayısıyla kutup bölgelerinin fazla ısınması mümkün olmamaktadır. Güney kutbu bir kara parçası üzerindeki çok kalın olan buz kütlesinde yükseklikler de fazladır. Bu sebeple güney kutbu çok daha karasal ve soğuk bir iklime sahiptir. Kuzeyde ise okyanus üzerinde yüzen bir buz kütlesi söz konusudur. Ortalama yüksekliği güney kutbuna göre çok daha düşüktür. Aynı zamanda üzerinde yüzdüğü okyanusun ılıman etkisi söz konusudur. Sonuç olarak; her iki kutup benzer gözükse de, Güney Kutbu, Kuzey Kutbu’ndan çok daha soğuktur.

Antarktika, dünya üzerinde sürüngenlerin yaşamadığı tek yerdir.

Penguenler güney kutbunda, kutup ayıları ise sadece kuzey kutbunda bulunur.

Her iki kutupta birden yaşayan tek hayvan kutup kuşu ( kuzey sumrusu ) dur. Bu kuş iki kutup arasında göç eder.

Kaynakça:
http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/kuzey-kutbu-mu-daha-soguktur-guney-kutbu-mu
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kutuplar
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuzey_sumrusu+&cd=2&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz