Müzikle dolu bir hafta sonu İzmirlileri bekliyor

  • İzmir
  • 8 Şubat 2016
  • 1.276 kez incelendi.
Müzikle dolu bir hafta sonu İzmirlileri bekliyor

Chicago House müziğinin efsane ismi Marshall Jefferson İzmir’de

Tüm dünyadan farklı profillerdeki müzisyenleri buluşturarak müzik üretimini destekleyen ve 1998’den bu yana devam eden Red Bull Music Academy, 2016 sezonuna hazırlık kapsamında 19-20 Şubat’ta İzmirlilere 1888’de müzikle dolu bir hafta sonu vadediyor. Etkinlik kapsamında 19 Şubat Cuma gecesi house müziğin öncülerinden Marshall Jefferson ve Kaan Düzarat, 20 Şubat Cumartesi gecesi ise RBMA katılımcıları Ahu ve Ali Gültekin kabine geçecek. Red Bull Music Academy’nin 15. yılı şerefine hazırlanan “What Difference Does It Make? A Film About Making Music” belgeseli ise ücretsiz bir gösterim ile 20 Şubat’ta Fransız Kültür Merkezi’nde müzikseverlere ilham verecek.

1998’den bu yana dünyadaki pek çok şehri merkez olarak alan uluslararası müzik festivali Red Bull Music Academy bu yıl Montreal’de gerçekleşecek. Bugüne kadar São Paulo, Cape Town, Londra, Dublin, Roma, Seattle, Melbourne, Toronto, Seattle, Barselona, Madrid, New York, Tokyo ve Paris’te müziğin efsaneleriyle genç kuşak temsilcilerini bir araya getiren Akademi için 2016 yılı başvuruları 7 Mart’a kadar apply.redbullmusicacademy.com adresi üzerinden indirilecek başvuru formu ve forma eklenecek ve başvuran adayı yansıtan müziklerin gönderimi ile birlikte yapılacak.

Red Bull Music Academy’nin 2016 sezonu etkinlikleri kapsamındaki etkinliklerden biri de İzmir’de 19-20 Şubat hafta sonunda gerçekleşecek. 19 Şubat’ta efsanevi house müzik prodüktörü Marshall Jefferson ve Red Bull Music Academy New York 2013 katılımcılarından Kaan Düzarat İzmir’in gözde gece kulübü 1888’de sahne alacak ve 23.00’dan itibaren performanslarını sergileyecek.

Müzikle dolu bir hafta sonu İzmirlileri bekliyor

House müziğinin öncülerinden biri olarak anılan Marshall Jefferson, Universal Stüdyoları’nda prodüktör olarak başladığı profesyonel müzik kariyerinde birçok ilke imza attı. İçinde piyano çalınan ilk house şarkısı Move Your Body’yi (The House-Music Anthem) 1989 yılında yayınladı. İngiltere’deki ilk house müzik turnesini Frankie Knuckles ile birlikte düzenledi. Chicago house’un yanı sıra türün diğer alt kültürlerinden olan deep house adına da öncü isimlerden biri oldu. Otuz yıldır Acid ve Deep House’un gelişiminde ve müzik endüstrisinde öncü rol üstlenen Marshall Jefferson her performansı ile hem sanatçı hem de gösteri yıldızı olarak ününü pekiştirmeye, sınırları yıkmaya ve house’un ilerlemesini sağlamaya devam ediyor.

Red Bull Music Academy İzmir 20 Şubat gecesinin öncesinde ise Cumartesi günü What Difference Does It Make? A Film About Making Music belgeselinin bir gösterimi Fransız Kültür Merkezi’nde saat 17:00’de gerçekleşecek. Film gösterimi ücretsiz ve herkesin katılımına açık düzenlenirken mekanın kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle katılmak isteyenlerin erken saatlerde Fransız Kültür Merkezi’nde bulunması öneriliyor.

Red Bull Music Academy’nin yetenekli mezunları Ahu ve Ali Gültekin de sahnede olacaklar
Saint Antuan Korosu’nda vokalist olarak başladığı müzikal yolculuğunu Radio FG’de “Soul Tripping” radyo programıyla DJ’liğe taşıyan RBMA 2005 mezunu Ahu, 20 Şubat Cumartesi gecesi RBMA 2006 mezunu Sublime Porte‘nin kurucularından biri olan Ali Gültekin ile sahnede olacak.

Şu anda Dinamo FM’deki programıyla dinleyicilerinin kulağının pasını silen Ahu, Electronica Festival gibi etkinliklerde de sahne aldı. DJ’lik dışında Flying Lotus ile birlikte Dolly projesini de sürdüren Ahu, Grooveman Spot, Mr Beatnick ve Paul White gibi prodüktörlerle birlikte çalışmış bir isim. Londra merkezli One Handed plak şirketiyle solo çalışmalarını yayımlıyor ve jazz tınılarını farklı dans müziği disiplinleriyle buluşturuyor.

Red Bull Music Academy’ye 2006 yılında Melbourne’de dahil olan Ali Gültekin ise uzun yıllardır hem organizasyon hem de prodüksiyonlarıyla kendinden söz ettiriyor.

*Film gösterimine katılım ücretsiz olup, kişi sayısı mekanın kapasitesiyle sınırlı. Performans biletleri ise 1888’in kapısında satışta olacak.

Program:
RBMA Night Kaan Düzarat, Marshall Jefferson
19 Şubat Cuma, 23:00, 1888, İzmir
Belgesel Gösterimi :
What Difference Does It Make? A Film About Making Music
20 Şubat Cumartesi, 17:00, Fransız Kültür Merkezi, İzmir
RBMA Nights: AHU, Ali Gültekin
20 Şubat Cumartesi, 23:00, 1888, İzmir

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz