Oda Mimarlarla Barışacak

Oda Mimarlarla Barışacak

Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin, yarın (21 Ocak) gerçekleştirilecek genel kurulunda aday olan Toplumcu Demokrat Mimarlar Grubu, odayla mimarları “barıştırmaya” geliyor. Mimarlar Odası İzmir Şubesi üyelerinin odalarından uzaklaştığı, iyi mimarlık yaklaşımının mesleğe yeniden kazandırılması gerektiği vurgulanıyor.

Oda yönetiminin üyeler ve mimarlık mesleği lehine değişme zamanın geldiğini belirten Toplumcu Demokrat Mimarlar Gurubu Başkan Adayı Şeref Aldemir, problemlerin çözümü ve mesleğin geliştirilmesi için 30 yıldır süregelen yönetim anlayışının değişmesine talip olduklarını kaydetti. Meslek üyeleriyle 5 aydır yorulmadan bir araya geldiklerini ifade eden Aldemir, “Bu süreçte biz bir söylediysek üyemiz bin söylüyor. İletişimin çok yoğun ve içten olduğu bir süreç yaşadık. Mimarlık, lüks değil hayati bir ihtiyaçtır. Bugüne kadar mevcut yönetim iyi mimarlığa lüks tüketim muamelesi yapıp, ‘Her şey düzelince sıra iyi mimarlığa gelebilir’ yaklaşımında oldu. Biz buna hayır diyoruz. Hemen şimdi iyi mimarlık olmalı, mimarlığın önü açılmalı. Bu nedenle yıllardır ertelenen ama daha da acısı yaratılan tüm sorunlara çözüm getirmek için buradayız” dedi.

Odanın belediyeler, kamu kurumları ile barış sağlayacağını, mimarların tartışma kültürüne sahip çıktıklarını aktaran Aldemir, mesleğin farklı renklerini önemseyen yönetim anlayışını benimsediklerine dikkat çekti. İzmir Mimarlık Merkezi’nin kültür merkezi olarak çalışmasını sağlayacaklarını belirten Aldemir, mesleğin ve mesleki gelişiminin önünü açacak eğitimler oluşturacaklarını bildirdi.

‘Üyemize gönül borcumuzu ödeyeceğiz’
Ankara’da genel merkezde daha aktif bir rol almak istediklerine değinen Aldemir, şunları söyledi:
“Kamu kurumları, belediyeler ile ortak platformlar kurmak istiyoruz. ‘Sen böyle yapacaksın’ demiyoruz, ‘Böyle yapalım mı seni dinlemek istiyoruz’ diyoruz. Ortak akılla yönetilen yeni bir dönemi başlatmak için adayız. Yeni iş olanakları için tüm gücümüzle mevzuat ve eğitim için çabalıyoruz. 30 yıl kahrımızı çekmiş üyemize gönül borucumuzu ödemek istiyoruz. Bunun yanı sıra yeni üyelerimizden bir yıl boyunca tescil ve aidat almamak, vergi, SSK ve lisanslı yazılımında indirim sağlamak için mücadele veriyoruz. Mimarlar arası anlaşmazlıklarda, ‘Biz karışmayalım’ demiyoruz, sorunları önce aramızda çözelim istiyoruz. Hep beraber el ele verimli ve üretken bir Türkiye için çalışıyoruz.”

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz