Oda termostatı alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Yaşam
  • 25 Aralık 2018
  • 324 kez incelendi.
Oda termostatı alırken nelere dikkat edilmeli?

Doğal gazın ulaştığı hane sayısının hızla artmasına paralel olarak kombi ile ısınan evlerin sayısı da oldukça artmıştır. Hem konforlu ısınma hem de tasarruf etme isteği ile insanlar kombilerine oda termostatı bağlatmaktadır. Bu yazımızda oda termostatının ne olduğunu, ne işe yaradığını, ne kadar tasarruf sağladığını ve alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Oda Termostatı Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde özellikle ev gibi yaşam alanlarının ısıtılmasında sıklıkla doğal gazlı, elektrikli ya da sıvı yakıtlı kombi tercih edilmektedir. Kombi üzerindeki termostat vasıtası ile suyu belirli bir dereceye kadar ısıtıp radyatörler aracılığı ile ortamı ısıtır. Sistemdeki su, kombi üzerinden ayarlanmış olan sıcaklığa geldiğinde kombi durur. Radyatörlere gönderilen su ortamı ısıtıp döndüğünde sıcaklığının bir kısmını kaybedip ayarlanmış sıcaklığın altına düştüğünden kombi yeniden çalışır. Yani çalışma sürekli olarak kombi üzerinde yerleşik termostata bağlı olarak gerçekleşir.

Kombinin bu şekilde çalışması normal olarak görülebilir. Ancak, istenen yaşam ortamının belirli bir sıcaklığa gelmesi ve o sıcaklıkta kalması iken bunu kombinin su sıcaklık ayarına bağlamak çok da mantıklı değildir. Çünkü kombi suyunun sıcaklığını, örneğin; 55 dereceye ayarladığımız zaman evimizin ortam sıcaklığının kaç derece olacağını denemeden bilemeyiz. Bunu sürekli test ederek doğru ayarları bulmamız gerekir. Kaldı ki günün her saati dış ortam sıcaklığı aynı olmayacağından evimizde belirli bir sıcaklığı sürekli sağlayabilmek için kombideki sıcak su ayarını zaman zaman değiştirmemiz gerekecektir. Bu durumun pek konforlu olduğu söylenemez.

Oda termostatı bu noktada imdada yetişir, ısıtmayı konforlu, kombinin çalışmasını tasarruflu hale getirir. Kablolu ve kablosuz olmak üzere genel olarak iki çeşidi olan oda termostatları; üzerlerinden ayarlanan oda sıcaklığını kombi üzerine takılan alıcı parçalarına ileterek oda istenen sıcaklığa geldiğinde kombiyi durduracak, istenen sıcaklığın altına düştüğünde ise çalıştıracak şekilde bir işlev görür. Sürekli olarak kombinin yanına gitmek, kombi sıcak suyu ayarını yapmak gerekmez. Özellikle kablosuz oda termostatları ev içerisinde o an hangi odada iseniz oraya götürüp koyabileceğiniz için en yüksek konforu sağlar. Örneğin akşam salonda otururken 24 dereceye ayarlayıp yanınızdaki sehpaya koyabilir, gece yatarken yatak odanızda komidininizin üzerine koyup gece için 22 dereceye ayarlayabilirsiniz.

Oda termostatı ne kadar tasarruf sağlar?

Kullanılan oda termostatının markasına, modeline, kombinize, evinizin yalıtımının durumu gibi pek çok etkene göre değişmekle birlikte oda termostatı kullanımının yakıttan %30 civarında tasarruf sağladığını söyleyebiliriz.

Oda termostatı alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Kombi ve oda termostatı arasında bir uyumsuzluk olmaması için öncelikle kombinizle aynı marka bir oda termostatı almanızı öneririz.  Aynı marka olsalar bile bazı oda termostatları kombinizle uyumlu olmayabilir. Bu nedenle kombiniz hangi marka ise, o markanın müşteri hizmetleri telefonundan, marka model uyumluluğu hakkında bilgi almanız en iyisi olacaktır.

Oda termostatı montajını markanın yetkili servisine ya da oda termostatı montajı bilgisine/tecrübesine sahip bir elektrikçiye yaptırabilirsiniz. Ancak bağlantı yaparken kombinin elektronik ana kartına zarar verme riski bulunduğundan montaj işleminin yetkili servis tarafından yapılması tercih edilmelidir. Kombiniz yeni takılmış ancak yetkili servis tarafından ilk çalıştırması henüz yapılmamış ise, kombi ile aynı marka alacağınız oda termostatı montajının yetkili servis tarafından ücretsiz yapılması bazen mümkün olabilmektedir. Ancak bu konuda da önceden kombi markanızın müşteri hizmetleri aranarak gerekli bilgi mutlaka alınmalıdır. Bu tip uygulamalar, firmadan firmaya değişiklik gösterebilir, zaman içerisinde uygulamadan kalkabilir ya da belirli şartlara tabi olabilir.

Oda termostatı seçiminde ilk ve en belirleyici konu oda termostatının kablolu mu kablosuz mu olacağıdır. Kablolu oda termostatı evde bir noktada, sabit şekilde genellikle duvara monte edilir. Bulunduğu odanın ısısına göre kombinin çalışmasını yönlendirir. Kablosuz oda termostatı ise istenen odaya ve odanın istenen yerine konabilir. Bu sayede o an hangi odada iseniz oda termostatını o odaya koyabilirsiniz. Bu sayede oda termostatı, kombiyi bulunduğunuz odadaki sıcaklık gereksinimine göre daha iyi yönlendirir.

Oda termostatı seçerken bir sonraki soru oda termostatının programlanabilir olup olmayacağıdır. Standart bir oda termostatı bulunduğu odayı, üzerinden ayarlanmış sıcaklığa getirmek ve bu sıcaklıkta tutmak için kombiyi yönlendirir. Programlanabilir oda termostatı ise (bazıları haftalık bazıları ise günlük programlanabilir) farklı günler ve saatler için farklı sıcak ayarları tanımlanabilir. Örneğin evde olmadığınız mesai gün ve saatlerinde kombinin evi 20 derecede ısıtmasını, evde olduğunuz gün ve saatler için ise bu ayarın 23 derece olmasını sağlayabilirsiniz. Yani, programlanabilir bir oda termostatı ile, tek bir ayar ile sabit şartlarda çalışma sağlamak yerine daha ince bir ayarı otomatik olarak yapıp daha fazla konfor ve tasarruf sağlayabilirsiniz.

İnternet ve mobil cihaz kullanımının artması ile oda termostatlarında da buna uygun yeni modeller piyasaya sunulmuştur. İnternet kontrollü oda termostatı olarak adlandırılan bu modeller, kablosuz oda termostatlarına benzerler ancak daha modern görünümlüdürler ve cep telefonu gibi cihazlara kurulan uygulamalar ile internet bağlantısının bulunduğu her yerden kontrol edebilme olanağı sağlarlar. İnternet kontrollü oda termostatı kullanabilmek için evde kablosuz internet bulunması zorunludur.

Oda termostatları hakkında daha fazla bilgi için odatermostati.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz