Seferihisar Ata Ekmeği ve Armola Şenliği’ne büyük ilgi

Seferihisar Ata Ekmeği ve Armola Şenliği’ne büyük ilgi

Seferihisar Belediyesi’nin dördüncüsünü düzenlediği Ata Ekmeği ve Armola Şenliği birbirinden güzel etkinliklerle binlerce konuğu ilçede bir araya getirdi. Gün boyu süren şenlikte, Karakılçık Buğdayı’nın kaybolmaya yüz tutmuş tohumunu çoğaltarak ve taş değirmende öğütülerek üretilen Ata Ekmeği ve keçi peynirinden yapılan Armola tanıtıldı.

Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl Ata Ekmeği ve Armola Şenliği’nin dördüncüsü düzenlendi. Şenliğin açılışına Muğla’da Orman Çalıştayı’nda olması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i temsilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nilay Kökkılınç, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin il ve ilçe siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenliğin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nilay Kökkılınç, “Bundan tam 10 yıl önce, 2011 yılında Seferihisar’ın Gödence köyünde bulunan Topan Karakılçık Buğdayı, Can Yücel Tohum Merkez’inde  çoğaltılıp, köy değirmenlerinde öğütülmek suretiyle elde edilen unla, taş fırınlarımızda geleneksel olarak pişirilen Ata ekmeğimizle, yine keçi sütünden elde edilen Armola peynirinin buluştuğu, böylece geçmişten günümüze  yerel lezzetlerin yaşatıldığı bu güzel şenlikte bir araya geldik. Halkın seçimle göreve getirdiği yerel yönetimlerin bir görevi  de, yerel değerlerin korunması, ortaya çıkarılması ve yaşatılmasını sağlamak, bu değerlerin tanıtımını yaparak evrensel kılmaktır” dedi.

Örnek alınması gereken çaba

Kökkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bu önemli şenliği  geçmiş dönem Seferifisar Belediye Başkanımız  olan Sayın Tunç Soyer’den devraldığı bayrak ile aynı şekilde sürdüren Seferihisar Belediye Başkanımız ve ekibiinin bu anlamda yürüttükleri çabaların sonuçlarını bugün en güzel şekilde tüm Türkiye’de görmekteyiz. Bu aynı zamanda ülkemizin  gözde turizm ilçelerinden biri olan Seferihisar’ımızın ve dolaylı olarak da  İzmir’imizin turizmine büyük katkı sağlayacak, örnek alınması gereken bir çabadır. Ben, bu anlamda, bugün, bu güzel şenlikte bizleri buluşturan, başta Seferihisar Belediye Başkanımız olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyor; şenliğe katılan tüm konuklara da bu heyecana ortak oldukları için sonsuz teşekkür ediyorum.”

Bu yola Başkanımız Tunç Soyer ile çıktık

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin halkın zincir marketlere karşı üretici pazarlarını desteklemesinin öneminin altını çizerken “Dördüncüsünü düzenlediğimiz Ata Ekmeği ve Armola Şenliği’miz sayesinde hem ilçemizi hem de Türkiye’de bir marka haline gelen Ata Ekmeğimizi kendi yöresinde vatandaşımıza sunabiliyoruz. Ata tohumlarımıza sahip çıkmaya her zaman devam edeceğiz. Can Yücel Tohum Banka’mızda birçok yerli tohumu çoğaltarak vatandaşımıza ulaştırıyoruz. Karakılçık buğdayımız da bu merkezden çıktı. Seferihisar Belediyesi olarak 500 dönüm arazi içinde karakılçık buğdayı üretimimize devam ediyoruz. Birçok ailemize ekmek kapısı olan Karakılçık buğdayımızdan ürettiğimiz ekmek sayısını arttırmaya ve yan ürünlerini geliştirmeye çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile birlikte çıktığımız bu yolda Karakılçık buğdayımızı İzmir’in her yerinde üretmek dileklerimle, Tunç Başkanımızı temsilen bizleri yalnız bırakmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nilay Kökkılınç’a teşekkür ediyorum” dedi.

Şenlik boyunca tiyatrodan konsere, satranç turnuvasından halk oyunları gösterisine birçok farklı etkinlik düzenlendi.

Etiketler: ,

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz