Günaydın, Tünaydın ne zaman söylenir?

Günaydın, Tünaydın ne zaman söylenir?

Günün en sıcak selamlaşması olan “Günaydın” genel olarak ancak öğlen 12’ye kadar söylense de aslında 11 den sonra söylenmesi yadırganabilir.

Tünaydın ise okullarda kimi saat 17:00’de dahi başlayan derslerde öğretmenler tarafından sınıftaki öğrencilerle selamlaşma sırasında ( Tünaydın çocuklar / arkadaşlar ) kullanılsa da normalde saat 15:00 / 16:00sularında artık zamanı ifade etmeyen merhaba ya da iyi günler kullanımı yaygındır.

Peki sizce, saat kaçta günaydın, saat kaçta tünaydın demek mantıklı olur? Altta bulunan yorumlar kısmına yazabilir, diğer ziyaretçilerin konu hakkındaki yorumlarını okuyabilirsiniz.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Mustafa dedi ki:

    TÜN Türkçede batı anlamındadır. Tünaydın’ı ilkokulda öğlenci iken okulda öğretmenimiz çok kullanırdı. Bende daha çok geç uyananları kızdırmak için TÜNAYDIN’ı kullanıyorum. Öğleden sonra kullanılan bir kelime diye biliyorum.

  2. Erdem dedi ki:

    “Tünaydın” geç uyanan birine ne denir? sorusunun cevabıdır aynı zamanda : )
    Kişisel görüşüme göre sabah 11:00 den önce ise günaydın demek, 11:00-13:00 saatleri arasında da tünaydın demek mantıklıdır. Ben saat 13:00’den sonra iyi günler demeyi tercih ediyorum.

Yorum Yaz