Yangın Tesisatı Kullanımı Hakkında Bilgiler

Yangın Tesisatı Kullanımı Hakkında Bilgiler

Günümüzde yangınla mücadele konusunda üretilmiş çok sayıda ürün bulunmaktadır. Örneğin yangın hidrantı, kelebek vana ürünleri gibi… Hayati önem taşıyan yangın tesisatları can güvenliği açısından son derece önemlidir. Can mal kaybı açısından önlem almada kullanılan tesisatları herhangi bir yangın anında bunların kullanılması sayesinde hayat kurtarıcı olabilir. En fazla tercih edilen kuru sistem yangın tesisatları daha fazla tercih edilen tesisatlar olarak kullanılır. Bu tip tesisatta borularda herhangi bir püskürtme suyu bulunmamaktadır. Yangın çıktığı anda su akışının sağlanması ile yangın tesisatı çalışmaya başlar.

Bu tesisatın iyi tarafı borularda herhangi bir sızıntının olmamasıdır. Kullanışlı olması açısından bu tesisatlar güvenlik açısından tercih edilmektedir. Yangın çıkmasını önlemenin en iyi yolu yangına neden olabilecek durumları önlemek ve müdahale etmektir. Bu sayede güvenliği sağlanan alanlarda ekonomik açıdan hasar daha az olmaktadır. Yaşayacağınız bina ve işyerlerinde güvenlik riski oluşmaması için alınması gereken önlemler olası faciaların yaşanmaması için gereklidir. Tedbirlerin alınması inşaat halindeyken düşünülmelidir.

Yangın Sebepleri Kaynakları

Genelde yangınların çıkma sebepleri arasında başta ısıtma sistemleri olmak üzere aydınlatma gibi sistemlerin hatalı kullanımı ve dikkatsizlikten kaynaklanan durumlar nedeni ile olduğu bilinmektedir. Yangın tesisatının olması can güvenliği açısından olması gereken tedbirlerden biridir. Olası yangınla mücadele konusunda yangın hidrantı, kelebek vana gibi ürünler kullanılabilmektedir.

Yangın Çelik Borulama

Yangına karşı dayanıklı ürünlerin kullanılması maddi ve manevi zararların daha aza inmesinde yardımcı olur. Dayanıklı yangın çelik borulama ile yangın söndürme bağlantıları doğru şekilde yapılarak söndürme sağlanabilir.  Çelik borular döşenirken işletmenin ağırlığını taşıyabilen tavan duvar ve özel konsollara iyice sehpa ve boru askılarına uygun şekilde kelepçeler tardımı ile sabitlenir.

Sprinkler Tesisatı

Doğru tedbir alınmadığında cana bile mal olan yangın felaketleri her alanda çıkabilecek durumlardan biridir. Doğru müdahale sonucunda önlem alınarak önlenebilen yangınlarda yangın söndürme için kullanılan bazı sistemlere ihtiyaç duyulur. Yaygın olarak kullanılan yangın söndürme sistemlerinden biri de sprinkler tesisat sistemidir. Kullanışlı oldukları bilinen sprinkler farklı çeşitlere sahiptir. İki ayrı işleve sahip olan sistemlerin kullanımında sprink boruları kullanılmıştır.1892 yıllarında bu borular çelik boru olarak ve siyah demirle değiştirilmiş CPVC ve PB borularının kullanımı piyasaya sürülüp sistemler geliştirilerek demirli yangın borularının kullanımına devam edilmiştir. Yangın sistemleri için gerekli sprinkler boruların çelik erime noktaları c 1538 C ile erime noktası 1427 C ve 1.21 Mpa basınç için uygun tasarlanmıştır.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz