Alan Adının SEO’ya Etkisi Nedir?

Alan Adının SEO’ya Etkisi Nedir?

Alan adı seçimi bir site için hayati öneme sahiptir. Bunun en temel nedenlerinden biri domainin seo etkisidir.

Bir zamanlar keyword (anahtar kelime) ile tam eşleşen domain alıp site kurarak rekabeti yüksek kelimelerde ilk sıralara çıkmak çok fazla uğraş gerektirmeden mümkün olabiliyordu. Ancak son yıllarda gerçekleşen Google algortima değişiklikleri ile bu zorlaştı. Artık Google, keyword domainlerden çok marka olmuş domainleri arama sonuçlarında ön plana çıkarmayı tercih ediyor görünüyor.

Keyword domain kullanarak yeni bir site açacaksanız sitenizde anahtar kelimeyi aşırı derecede kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca sitenize sağlayacağınız backlinkler konusunda agresif davranmamanızı, aşırıya kaçmamanızı öneririm. Backlinkleri anahtar kelime üzerinden almak yerine site adresiniz, site adresinin varyasyonları, buraya tıklayın, daha fazlası, bilgi için gibi alakasız kelimeler üzerinden de almaya gayret ederek doğal bir link profili çizebilirsiniz. Kısaca zaten anahtar kelime bir domaine sahip siteniz varken içerik ve backlinklerde bu kelimeye yüklenmek (aşırı yüklenmek) sitenizi spam durumuna sokarak sıralamalardan kaybolmasına neden olabilir.

Eğer zaten keyword domaine sahip mevcut bir siteniz var ise, sıralamalarda gerilemişseniz ya da hiç çıkmıyorsa aşırı anahtar kelime kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Eğer varsa bu aşırılıkları giderip normalleştirmeye gayret edin…

Yukarıda da belirttiğim gibi Google artık markaları, otoriter domainleri daha ön plana çıkarıyor. Zaten özellikle de news kayıtlı haber siteleri, aranan kelime ile alakalı haberleri ve Youtube videolarını arama sonuçlarında sıkça görür olduk. Yükselen rekabet ortamında ilk sayfada yer alabilmek oldukça zorlaşmış durumda… Bunun için eskiye nazaran çok daha büyük emek, zaman ve yatırım gerektiği aşikar.

Tüm bu nedenlerle halen keyword domain kullanarak bir yerlere gelmek mümkün olsa da yeni projeler için markalaşabilecek alan adı kullanmak, mevcut ismi olan firmalar için de isimlerini internette markalaştıracak çalışmalar yapmaları en mantıklı yol gibi görünüyor.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz