WordPress için SEO İpuçları

WordPress için SEO İpuçları

WordPress neredeyse herkesin malumu, dünyadaki web sitelerinin çoğunluğunun altyapısını oluşturan bir içerik yönetim sistemi (cms). Hal böyle olunca wordpress tabanlı sitelerin, arama motoru optimizasyonu (seo) için neler yapılabileceği ile ilgili ipuçları da merak konusu. Bu yazımızda wordpress seo nasıl yapılır? sorusuna yanıt getirmeye çalışacağız…

-Mutlaka bir seo eklentisi kullanın. WordPress için fazla sayıda seo amaçlı eklenti bulunsa da sadece ikisi en popüler seo eklentileri olarak kabul edilmektedir. Bunlar; All in One Seo ve Yoast Seo eklentileridir. Kurduğunuz seo eklentisinde ana sayfanın başlığını, açıklama kısmını, yazıların sayfa ve kategorilerin başlık yapıları gibi önemli seo detaylarını belirleyebilirsiniz. Tavsiyem seo eklentinizdeki ilgili ayarları kullanarak gereksiz (başka sayfalarda da tekrar eden ya da zayıf içeriği olan) sayfaları noindex yapın. Yani gereksiz ve yetersiz içeriğe sahip sayfalar noindex etiketi sayesinde arama motorları tarafından indexlenmeyecek, daha önceden indexlenmiş ise de bir süre sonra sonuç sayfalarından kalkacaktır. noindex yapılmasının seo açısından faydalı olacağı sayfalar etiket sayfaları, 404 sayfası ve arama sonuç sayfalarıdır. Ayrıca numaralandırılmış sayfalar ve kategori sayfaları da gereksiz içerik tekrarları bulunduğundan noindex yapılabilir.

-Yazılarınızın başlık kısmını aşırı uzun tutmadan yazının konusunu en iyi ifade edecek ancak özgün olacak şekilde oluşturmaya çalışın. Yazınızın odağını teşkil eden anahtar kelime başlıkta mutlaka yer alsın. Anahtar kelimeyi mümkünse başlığın en başında kullanın.

-Yazılarınızı seoya uygun şekilde yazmaya gayret edin, yazının konusu ile ilgili anahtar kelimeleri, anahtar kelimenin/kelimelerin varyasyonlarını ve bunların eş anlamlılarını metin içinde aşırı tekrara girmeden mümkün olduğunca faza kullanmaya çalışın.

-Sitenizdeki içeriklerin otomatik olarak xml formatında bir haritasını çıkaran sitemap eklentisi kurun. Tavsiyem, Google XML Sitemaps eklentisidir.

-Wordpress admin panelinizdeki Ayarlar/Genel bölümünde WordPress adresi (URL) ve Site adresi (URL) alanlarını kullanarak sitenizin adresinin www.siteadresi.com ya da siteadresi.com şeklinde açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bir kere karar verip sürekli o şekilde kullanmanızı öneririm. Zaten memnunsanız bu alanı ellemeyin.

-Sitenize eklediğiniz görsellerin ölçülerini temanızın kullandığı en büyük görsel boyutuna ayarlayıp o şekilde yüklemenizi öneririm. Bunu yaparken sadece resim ölçülerini ayarlamak değil dosya boyutunu da mümkünse optimize etmelisiniz. Aşırı büyük dosya boyutuna sahip resimler sayfalarınızın açılmasını geciktirerek ziyaretçilerinizin kısa sürede sitenizi terk etmesine neden olabilir. Bu durum dolayısı ile sitenizin seosunu olumsuz yönde etkileyebilecektir.

-Gereksiz hiçbir eklentiyi kurmayın. Kullanmadığınız (etkin olmayan) eklentileri silin. Her bir eklentisinin sitenize ek yük getirerek onu yavaşlattığını unutmayın.

-Wordpress admin panelinde Ayarlar / Kalıcı Bağlantılar kısmına girip genel ayarlarda Yazı İsmi ni seçerek yazılarınızın url yapısını seo uyumlu hale getirebilirsiniz.

 

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz