Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Seo Nedir ? sorusuna verilecek en kısa yanıt bu kısaltmanın açılımını (Search Engine Optimization – Türkçe: Arama Motoru Optimizasyonu) söylemek olacaktır. Günümüzde neredeyse her web sitesi sahibinin tek arzusu arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak ve orada kalmak olmuştur. İşte Seo, bu amaç doğrultusunda tabiri caiz ise arama motorlarının gözüne girebilmek için sıralama kriterlerine ( Google için 200 tane olduğu söylenir) uyarak rakipler arasından sıyrılmak için yapılan tüm çalışmaları ifade eder. Bu yolda çok çeşitli teknikler kullanılır. Genellikle bu tekniklerin ağırlık noktası backlink sayısını artırmak olmaktadır. Ancak gelişen Google algoritmaları nedeniyle son dönemde, bir sitenin içerik kalitesi, kullanıcıya sunduğu deneyim ve almış olduğu backlinklerin kalitesi daha çok öne çıkmaya başlamıştır. Binlerce kalitesiz backlink, reklam dolu site yerleşimi, içeriksiz ya da içeriği çok az olan sayfalar arama sonuçlarında geriledikçe site sahiplerinin seo merakı da gittikçe artmaktadır.

Seo konusunda bir örnek üzerinden yazımıza devam edelim. Kısa süre önce açtığımız sitemizi üniversiteden yeni mezun bir gence benzetebiliriz. Henüz yolun başında ve tecrübesiz. İş başvurusuna gittiğini düşünelim, iyi hazırlanmış bir CV’ye ihtiyacı var. Bu bizim sitemizin iyi şekilde hazırlanmış başlık ve açıklamaları gibi düşünülebilir. CV de referanslar kısmı var bu da sitemizin backlinklerine benzetilebilir. Aynı şekilde iş için girilen mülakatta verilen yanıtlar sitemizdeki içeriklere, soruları hemen kavramamız sitemizin navigasyonuna benzer. Tüm bunlar ne kadar iyi ise mülakatta o genç o derece başarılı olur. Aynı şeyler site içinde geçerlidir. Yeni mezun bir gencin 156 tane referansı olması nasıl saçma ve gerçek dışı ise 1 ay önce açılmış sitenin 156 tane backlinki olması da o kadar saçma olacaktır.

İnternet üzerinde pek çok yerde, forumda, blogda, vb yerde seo paketi satıldığını görürsünüz. 300 forum tanıtımı, 250 whois backlink, 50 blog tanıtımı, 10 paravan blog, 100 dizin kaydı, 250 sosyal medya paylaşımı, 200 imleme gibi büyük büyük rakamlarda yapılacak çalışmadan başlıklar verirler. Bu seo paketlerinde vadedilen işlerin çoğu 7-10 gün gibi kısa sürelerde tamamlanır. Bir düşünün bunca backlink ne kadar farklı kaynaklardan edinilmiş olsa da ne kadar doğal gözükebilir. Ve manuel yani elle program kullanmadan yapıldığı söylenen bu işlemlerin hem de 50-100TL karşılığında bu sürede tamamlanması nasıl mümkün olabilir? Pek de gerçekçi gözükmüyor değil mi? Seo, öyle pakete gelir bir konu değil anlayacağınız. Site dışında pek bir çalışma yapılmamışsa başlangıç için küçük bir çalışma olarak mantıklı içerikli bir seo paketi (her birinde faklı metinler kullanılarak bir kaç blogda tanıtım yazısı, birkaç Türkçe dizin kaydı, 2-3 forumda site tanıtımı, birkaç facebook / google plus paylaşımı, firma/eticaret sitesi ise 5-10 firma rehberine kayıt, google rehber kaydı gibi) tercih edilebilir. Bunu da bir ay gibi bir süreye yaymak doğal bir görünüm sağlayarak olası algoritma cezası riskini ortadan kaldırabilecektir. Ancak ciddi hedefler için seo danışmanlığı almak daha mantıklı olacaktır.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz