Kişisel Blogdan Para Kazanmak Mümkün mü?

Kişisel Blogdan Para Kazanmak Mümkün mü?

Kişisel blog son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bir blog türü. Samimi bir üslubun hakim olduğu bu bloglar, özellikle de belirli bir konuda sürekli olarak iyi hazırlanmış içeriklerle güncelleniyor ise önemli bir takipçi kitlesine sahip olabiliyor. Tüm siteler gibi kişisel bloglardan da para kazanmak elbette mümkün…

Kişisel Blog Nedir?

Kişilerin çeşitli konulardaki fikirlerini, düşünce ve deneyimlerini yazarak paylaştığı bloglardır. Kişisel bloglarda anlatım genellikle samimi bir tonda olup okuyucularla etkileşim genellikle yüksektir. Kişisel bloglar çoğunlukla wordpress ya da blogger altyapısı üzerinde açılmaktadır.

Kişisel blogların bir çoğunda yazarın mesleği ya da ilgi alanındaki konularda yazıları bulunur. Örneğin yazar mühendis ise mühendislik mesleği hakkında bilgiler, iş yaşamında mühendislerin karşılaştığı zorluklar,… gibi. Bu bloglarda ayrıca, okuduklarım, izlediklerim gibi kitap ve sinema konularında ve ürün / hizmet incelemelerine de sıkça rastlanır.

Kişisel bloglarda sitenin arayüzünün (tasarımının) diğer blog türlerine göre çok fazla bir önemi yoktur. Ziyaretçinin siteyi kullanım ve sitede dolaşım kolaylığı, içerik kalitesi ve okuyucu-yazar iletişimi en önemli konulardır.

Kişisel bloglarda kullanılan alan adları (website adresleri) genellikle adsoyad.com , adsoyad.com.tr ya da isimden alakasız olabilir. Yani bu konuda herhangi bir standart ve sınırlama bulunmaz, kişisel tercihler ve seçilen alan adının boşta olması önemlidir.

Kişisel Blogdan Para Kazanmak

Kişisel blogdan para kazanma yolları hemen hemen tüm sitelerle aynıdır. Bunlara birlikte göz atalım.

Banner Reklamlar

Ücret karşılığında site üzerinde reklamverenin banner reklamının yayınlanmasıdır. Genellikle 1 ay, 3 ay, 6ay, 1 yıl gibi süreye bağlı olarak ücretlendirilip anlaşma sağlanır. Reklamverenin isteğine göre bannera bağlantı eklenerek, tıklayan ziyaretçilerin hedef sitedeki istenenen sayfaya ulaşması sağlanır.

Tıklama Başına Para Kazandıran (Cost per Click) Reklamlar

Tıklama başına para ödeyen reklam sistemleri, adından da anlaşılacağı üzere yayıncı siteye gösterimini yaptığı reklamlara yapılan tıklamalar üzerinden hesaplanan ücreti öder.

CPM Bazlı Reklamlar

CPM bazlı reklamlar 1000 reklam gösterim başına anlaşılmış olan birim ücret üzerinden ödemesi hesaplanan banner reklamlardır. Bu reklamları sitelere genellikle ulusal ve yerel reklam kampanyaları planlayıp gerekli satın almaları yapan medya ajansları yapar.  Bu tip reklamları alabilmek için genellikle bir sitenin aylık sayfa gösterim sayısının 1 milyon ve üzerinde olması gerekir dersek yanlış olmaz.

Tanıtım Yazısı Yayınlama

İnternette son dönemlerin en popüler reklam araçlarından biri tanıtım yazısı yayınlatmaktır. Blogunuzda reklamverenlerin tanıtım yazılarını belirli bir ücret karşılığı yayınlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Bireysel talepler dışında bu konuda sürekli bir gelir elde etmek isteyenler bir ya da bir kaç seo ajansı ile anlaşarak çalışabilirler.

Text Backlink Satışı

Blogunuzdan, reklamveren sitesine belirli bir kelime ya da kelime grubundan, 1ay, 3 ay,6 ay ya da 1 yıl gibi anlaşmaya bağlı süreler için ücret karşılığında dofollow link çıkışı yaparak yani backlink satarak kazanç elde edebilirsiniz. Link satışında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yetişkin içerikli, bahis ya da kumar gibi uygunsuz içerikli sitelere link vermemektir. Bunun dışında link satışında aşırıya kaçmamak da önemlidir. Özellikle az ziyaretçisi olan küçük bir blog için bir kaç taneden fazla backlink satışı yapmanız blogunuzu olumsuz etkileyebilir. Ayrıca linklerin en az 3 aylık olarak satılması bir diğer tavsiyemizdir.

Satış Ortaklığı

Blogunuzdan yapacağınız yönlendirme ile, bir ürünün ya da hizmetin satışına aracılık ederek satış ortaklığı sistemlerinden para kazanabilirsiniz.

Kişisel blogdan para kazanmak mümkün olsa da bu konuda aceleci olmamak gerekir. Özellikle açılalı henüz 1 yılı bulmamış sitelerin reklam almak için girişimde bulunmalarını çok doğru bulmuyorum. Blogun değerlerinin ( domain otoritesi, alexa sıralaması v.b. ) belirgin şekilde iyi bir duruma gelmesi mutlaka beklenmeli. Örneğin alan adı otoritesinin en az 20 olması, alexa global sıralamasının 1 milyonun altına düşmesi gibi… Reklam almak isteyen kişisel blog yazarları bloglarında mutlaka bir reklam sayfası oluşturmalı ya da iletişim sayfalarında reklam kabul ettiklerini belirtmeli. Artı olarak; Hangi reklam modelleri için çalışma kabul ettiklerine, sitelerinin öne çıkan özelliklerine ve mümkünse aylık ziyaretçi istatistiklerine de yer vermeli.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz