Webmaster nedir? Nasıl Webmaster Olunur?

Webmaster nedir? Nasıl Webmaster Olunur?

Webmaster, en kısa tanımıyla web sitesi yapan – yöneten ve bu işten para kazanmayı kendine amaç edinmiş kişilere verilen ortak addır. Hayatımıza internetin girmesiyle ortaya çıkmış yeni sayılabilecek bir meslektir.

Webmaster çalışma ortamı ve şekli nasıldır?

Webmasterların genel çalışma eğilimi home office (evden çalışma) şeklindedir. Freelence (serbest) çalışanlar çoğunluktadır. Webmasterların sanal dünyada sosyal medya harici en çok vakit gerçirdiği alanlar webmaster forumlarıdır. r10.net, wmaraci.com bunların başında gelir. Webmasterlar sürekli olarak yaptıkları ve yönettikleri sitelerin arama sonuçlarında üst sıralara çıkması, daha çok ziyaretçi alıp yüksek kazanç elde edebilmesi için çalışırlar. Bunun içinde sürekli olarak kendilerini geliştirmek durumundadırlar. Genel olarak bir webmaster; biraz wordpress, biraz kod (genellikle php), biraz photoshop, biraz seo bilir. Webmasterdan webmastera bu saydıklarımızın oranı tabi ki değişir. Anlatmak istediğim şey bir webmasterın işine yarayan ya da yarayabilecek olan her konuda bilgi sahibi olma gereği duymasıdır. Bunların içinde biri vardır ki o da artan rekabet nedeniyle bilinmesi gerekenlerin en önemlilerinden olmuştur. Tahmin edebileceğiniz gibi bu SEO ‘dur.

Webmaster olmak için gerekenler nelerdir?

Webmasterlık herhangi bir okul bitirerek yapılan bir meslek değildir. Bu sebeple kişilerin webmaster olarak yetenek ve başarıları; gerçekleştirdikleri projeler, sitelerinin google da ki sıralama durumu, kişisel blog açmış ise oradaki paylaşımlarının kalitesi ve takipçi kitlesi ile anlaşılabilir.

Webmaster, meraklı ve yeni şeyler denemeye açık olmalıdır. En az bir alanda kendi yeteneklerini en üst düzeye çıkararak projelerinde bu avantajını kullanmalıdır. Örneğin: wordpress konusunda uzmanlaşarak, çok hızlı çalışan, kullanıcı dostu ve şık görünümlü işlevsel siteleri hızla oluşturabilmek ve güvenli şekilde yayında tutabilmek gibi.

Webmaster olmanın zorlukları nelerdir?

Eğer evde çalışan bir webmastersanız çalışma düzeni sağlayabilmek için oldukça disiplinli olmalısınız. Belirli bir iş planı dahilinde çalışmazsanız çok fazla vakit kaybı yaşayabilirsiniz. Pek çok kişi tarafından evde çalışmak çok ideal bir durumdur. Ancak uzun süreler evde ve bilgisayar başında çalışmak, kilo almaya, sosyal yaşamdan uzaklaşmaya, ev ve iş yaşamını birbirinden ayıramayıp düzensiz ve verimsiz çalışmaya sebep olabilmektedir.

Çok yeni sayılabilecek bir meslek olduğundan yaptığınız işinizin webmasterlık olduğunu söylediğinizde pek çok kişi ne olduğunu anlamayacaktır. Bu durum moral bozucu olabilir.

Herhangi bir kurumda web site yöneticisi olarak çalışan webmasterdan hiçbir meslekten beklenmeyen kadar çok şey beklenebilir. Örneğin ofisteki bilgisayarları formatlaması, virüs temizlemesi, broşür tasarımı yapması, sosyal medya hesaplarını takip etmesi, sosyal ağlarda paylaşmak için video çekmesi, siteye eklenmek üzere metin yazması, e-bülten hazırlayıp müşterilere göndermesi, e-ticaret sitesi için ürün araştırma, stok takibi, kargo takibi yapması, adwords reklam kampanyalarını hazırlaması yanında birden fazla yazılım dilinde uzman olması ve tercihen seo bilmesi 🙂 gibi bir kişiden ve bir meslekten beklenemeyecek kadar çok iş ve yetenek istenebilmektedir. Bazı webmaster iş ilanlarında bunların 5-6 tanesini birden görürseniz artık şaşırmazsınız…

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz