Eticaret sitesi tanıtımı nasıl yapılır?

Eticaret sitesi tanıtımı nasıl yapılır?

E-ticaret sitesi açmanın kolay ancak tanıtmanın ve satış yapmanın oldukça zor olduğu günümüz rekabet ortamında e-ticaret sitesi tanıtımı nasıl yapılır ? sorusu, online satış ile ilgili pek çok kişinin aklını kurcalayan neredeyse en önemli soru.

E-ticaret sitesi nasıl tanıtılır?

Reklam Vermek

Reklam verilmesi ilk akla gelen tanıtım yoludur. Alışveriş siteniz için Google Adwords ve Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz. Doğru kurgulanmış, satışa dönüşümü yüksek reklam kampanyaları ve doğru bütçe yönetimi için profesyonel bir dijital reklam ajansı ile çalışabilirsiniz. Ancak ajansla çalışsanız bile size iletilen gösterim, dönüşüm, harcama raporlarını sürekli takip edip, bunları sitenizin ziyaretçi ve satış raporları ile sürekli olarak karşılaştırmalısınız.

E-ticaret sitesi adresinizi olabildiğince çok yerde geçirmek

Firmanızın tabelasından, kartvizitlerinize, firma mailinizin imza kısmına kadar imkan bulunan her yerde eticaret site adresinizi yazın. Hatta, online pazar yerleri üzerinden sattığınız ürünlerinizi koyduğunuz kutularda da belirgin şekilde e-ticaret sitenizin adresi bulunsun. Bu sayede sitenizden haberdar olmayan potansiyel müşterileri de çekme şansınız olur.

Basın bülteni hazırlamak

Okuyanın ilgisini çekecek, faydalı, bilgi veren nitelikte basın bülten ya da bültenleri hazırlanarak yazılı ve online basına, bloglara servis edilebilir. Eğer gerçekten ilgi çekici ve faydalı bir içerik hazırlanmışsa medyada yer bulma olanağı o kadar fazla olur. Yayın imkanı bulan bültenler, özellikle sitenizden yeni haberdar olmuş, alışveriş yapmayı düşünen ama emin olamayan potansiyel müşterilerin google da sisiteniz hakkında araştırma yaptıklarında karşılarına çıkarak, onlara önemli bir güven sinyali verebilecektir. Basın bültenlerinin asla  ve asla salt reklam içeriğinden, e-ticaret sitenizi yada yöneticilerini öven bir yazıdan ibaret olmamasına dikkat edin.

E-ticaret sitesi için blog oluşturmak

E-ticaret sitesi yazılımınız imkan veriyor ise siteniz üzerinde bir blog açarak detaylı ürün incelemeleri, alışveriş trendleri,  bazı ürün grupları hakkında satın alırken dikkat edilmesi gerekenler gibi konularda içerikler üreterek yayınlayın. Bu içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızda da paylaşın. Bu içerikler üzerinden blogunuza dolayısı ile e-ticaret sitenize daha fazla trafik sağlayabilir, satışlarınızı arttırmak için önemli bir imkan sağlayabilirsiniz.

Firmanızın mevcut müşterilerini e-ticaret sitenizden haberdar etmek

Eğer zaten mevcut bir firmanız varken sonradan e-ticaret sitesi açmış iseniz, tüm müşterilerinizin bundan haberi olmayabilir. Mevcut müşterilerinizin e-ticaret sitenizden haberdar olması için onlara bir kez sms ya da e-mail göndererek alışveriş siteniz hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.  E-mail ve sms gönderimi konusunda şikayet almamak, yasal düzenlemelere şekilde uygun hareket etmek için mutlaka müşterilerden izin almalısınız.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz