İdeal blog yazısı kaç kelime olmalı?

İdeal blog yazısı kaç kelime olmalı?

Blog yazanların en çok merak ettiği konulardan biri de ideal blog yazısı uzunluğunun kaç kelime olması gerektiğidir. Bu soruyu soranlar yanıt olarak net bir rakam istese de direkt olarak bir rakam vermek mümkün değildir.

Genel olarak kabul edilen görüş arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek için blog yazısının mümkün olduğunca uzun olması gerektiğidir (2000+ kelime gibi). Ancak her konuda bu kadar uzun yazı hazırlamak mümkün değildir. Kendinizi zorlamadan, anlam bütünlüğünü koruyarak yazabileceğiniz en detaylı yazıyı yazmanız en iyisi olacaktır. Tecihen 500 kelimeden kısa yazmayın ve konu müsaitse 1000 kelimenin üzerine çıkmaya gayret edin. En az 2-3 görsel, grafik v.b. kullanarak yazınızı daha rahat okunur, anlaşılır hale getirin. WordPress kullanıyorsanız All in One Seo ya da Yoast SEO eklentilerinden birini mutlaka kurun. Bu eklentiler, yazınızı daha yazarken size seo ve okunabilirlik açısından en iyi hale getirebilmeniz için rehberlik edebilir.

Bir diğer önemli konu da, bir sayfadaki makalenin/ haberin uzunluğuna ek olarak, sayfadaki metin içeriğin, yazıya yapılan yorumlarla artabileceği gerçeğidir. Elbetteki burada kastedilen “harika bir yazı yazmışsınız tşk.” , “güzel paylaşım emeğinize sağlık” , “yeni yazılarınızı merakla bekliyorum , benim de blogum var ziyaret edip fikrinizi yazarsanız sevinirim” gibi sayfadaki içerikle alakası olmayan, hiç bir bilgi vermeyen, değer katmayan yorumlar değil. Kastettiğim; yazıyı okuyan, konu ile ilgili kişilerin görüş ve tecrübelerini beyan ettikleri en az 4-5 satırlık yorumlar en kıymetli olanlarıdır. Bu da blogunuzun gerçekten ilgili ve bilgili bir takipçi kitlesi ile etkileşim içinde olması ile mümkün olur. Gerçekten başarılı bir blog şüphesiz bunu sağlayabilmiş olandır.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz