Blog Yazılarına Etiket Eklemeli mi?

Blog Yazılarına Etiket Eklemeli mi?

Bir blogda ya da web sitesinde, benzer içeriklerin etiketlenmesi alakalı içeriklerin (bir nevi) gruplanmasını sağlar. Bu sayede aynı etikete sahip yazılar kolayca gösterilebilir.

Etiket sayesinde kategori oluşturmaktan daha hassas bir gruplandırma yapmak söz konusudur. Örnek vermek gerekirse blogumuzda “Yaşam” isimli bir kategori bulunduğunu düşünelim bu kategorideki bazı yazılar dekorasyonla, bazıları pratik bilgilerle bazıları da sosyal yaşamla ilgili olabilir. Hepsi yaşam kategorisi içinde olsa da bu kategoride yazılmış tüm yazıların birbiri ile alakalı olduğu söylenemez. Ancak bu örnekte, yaşam kategorisine eklediğimiz yazıları konularına göre ev dekorasyonu, pratik bilgiler, ilişkiler,… gibi kelimeler kullanarak etiketlersek içerikleri daha sağlıklı şekilde gruplandırmış oluruz.

Etiketleme konusunda en hassas nokta bu işlemin tekrarlanan içerik (duplicate content) sorununa sebep olabilmesidir.   Çünkü aynı yazı birden fazla etiket ile etiketlenebilir bu da o yazının birden fazla etiket sayfasında gözükmesine neden olur. Etiketleme, o kelime ya da kelime öbeği ile etiketlenmiş yazıların listelendiği bir sayfa oluşturur. Yani yeni bir içerik olmadığı halde her yeni etiketleme fazladan bir sayfa oluşturur. Özellikle de aşırıya kaçıldığında sitenin seo durumunu olumsuz etkileyen “index şişmesi” olarak adlandırabileceğimiz bir durum ortaya çıkar. Örnek olarak 100 içerik bulunan bir blogun Google’da indeksli 586 sayfasının olması gibi.

İnternet sitelerinde, bloglarda etiket kullanımının benzer yazıları ilişkilendirmek dışında çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ancak siz blogunuzda kullanacaksanız her bir yazı için sadece en alakalı bir kaç etiketten fazlasını kullanmayın derim… İster az sayıda istersen kafanıza estiği gibi 10larca etiket kullanın bunun olumsuzluk yaratmaması için yapmanız gereken wordpress altyapılı blogunuzda kullandığınız seo eklentisinde Etiket sayfaları için Noindex kullan seçeneğini devreye sokmanızdır.  Bu sayede etiket sayfalarınız sitenizde görünür ancak Google arama sonuçlarına eklenmezler, eklenmişler ise de zamanla silineceklerdir. Etiketler için noindex kullanırsanız, site haritanıza da boşu boşuna etiket sayfalarını dahil etmeyin. WordPress blogunuzda site haritası oluşturucu bir eklenti kullanıyorsanız bunu da kolayca ayarlayabilirsiniz. Google xml sitemaps eklentisinde site haritasına dahil edilecek sayfalarda etiket sayfalarını seçmemeniz, seçili ise seçimi kaldırmanız yeterli olacaktır…

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz