Blogger Olmak Ne Demek? Para Kazandırır mı?

Blogger Olmak Ne Demek?  Para Kazandırır mı?

Blogger kısaca blog yazarlığı anlamına gelir yani kısaca blog yazarlığı yapan kişiler blogger olarak adlandırılır. Blogger olmak tam zamanlı yapılabileceği gibi hobi olarak yani fırsat buldukça da yapılabilecek bir uğraş…

Blogger Nasıl Olunur?

Yazmayı, paylaşmayı seven hemen herkes blogger olabilir. Ücretsiz blog açılabilecek siteler üzerinden (blogspot, blogcu, wordpress.com, tumblr gibi) kolayca blog açarak blog yazarlığına adım atabilirsiniz. Ya da kendinize bir alan adı (domain) ve hosting(site barındırma) hizmeti alarak belirlediğiniz altyapının (wordpress, joomla,drupal,… v.b.) kurulumuna yaparak/yaptırarak da blog yazarlığına başlayabilirsiniz.

Blog açmak kolay ancak yazması meşakkatli olabilir. Bu nedenle gerçekten sevdiğiniz/uzmanı olduğunuz bir alanda( seyahat, yemek, makyaj, … v.b.) blog açmalı ya da daha özgürce paylaşımlar yapmak istiyorsanız (daha rahat bir konsept sayılabilecek) bir kişisel blog açabilirsiniz.

Blogger Olmak Para Kazandırır mı?

En çok merak edilen konulardan biri de blogger olamanın para kazandırıp kazandırmayacağıdır… Bir blogun para kazanma potansiyelini belirleyen en önemli etkenler; Ziyaretçi sayısı, takipçi kitlesi ve bu kitleyi etkileme gücü ve içeriğinin niteliğidir. Örneğin; Günde 10bin kişinin ziyaret ettiği bir seyahat blogunuz varsa seyahat acentelerinden, havayolu şirketlerinden reklam alma potansiyeliniz olacaktır. Burada 10bin ziyaretçi günlük iyi bir rakamdır. Blog konusu olan seyahat yani turizm sektörü hareketli ve kazançlı bir sektördür. Blogun facebook ve instagram gibi popüler sosyal medya mecralarında hatırı sayılır miktarda aktif (paylaşımları beğenen, paylaşan, yorumlayan) takipçisi de varsa reklam gücü ve reklam alma potansiyeli daha da artmaktadır.  Burada verdiğim rakamlar ve sektör tamamen örnek amaçlıdır…

Bloglar, banner reklamlar ya da tanıtım yazıları yayınlayarak, link vererek, sosyal medya hesap ya da hesaplarında reklamverenin talep ettiği bir içeriği paylaşarak gelir elde edebilir, para kazanabilirler.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz