Blog hit arttırma yöntemleri

Blog hit arttırma yöntemleri

İster hobi amaçlı ister para kazanma ister her ikisi için olsun, blog sahibi hemen herkesin hayalidir çok ziyaretçi (hit) almak… Bunun için aşağıda derlediğim blog hit arttırma yöntemlerinden sizin için uygun olduğunu düşündüklerinizi uygulayabilirsiniz.

Önce standart sayılabilecek bir kaç noktaya değinmek istiyorum. Blog ziyaretçi sayısını arttırmak konulu pek çok yazı da hep aynı şeylerden bahsedildiğini okumuşsunuzdur. Bunlar; Özgün içerik yazmanız gerektiği ve mutlaka sosyal medyada paylaşımlar yapmanız gerektiği şeklindedir. Genel anlamda katılsam da bu kadar basit olmadığını düşünüyorum… Bloglar için benim hit arttırma önerilerim şöyle;

Blog yazılarınız için konu, daha doğru ifadeyle başlık seçiminize çok dikkat edin. Yazmak istediğiniz konuda en çok merak edilen şeyleri kapsayacak minimum uzunlukta ancak ilgi çekici başlık oluşturun.

Mümkün olduğunca uzun yazılar yazın ve rahat okunabilir olmasına gayret edin. Bunu yapmanın yollarını biri çok uzun cümleler kurmamak, yazıyı 4-5 cümlelik paragraflar halinde yazmak, ilgili fotoğraf, grafik ve varsa videoları sayfaya eklemek olarak sıralayabiliriz.

Sosyal medyada yazınızı paylaşın ancak her sosyal medya mecrasında aktif olmanın ve etkili paylaşımlar yapmanın  zor olduğunu bilin. Özellikle blogu tek başınıza hazırlıyorsanız, içeriklerinizin en fazla tık alacağını düşündüğünüz sosyal medya mecrasına ağırlık verin. Örneğin; Görsel ağırlıklı siteler için tumblr ve pinterest, haber siteleri için twitter ve facebook paylaşımları ziyaretçi çekmede daha etkilidir dersek yanlış olmaz.

Blogunuzdaki yazıların (tercihen) altında sosyal paylaşım butonları olsun, ziyaretçilerinizi içeriğinizi sosyal medyada paylaşmaya teşvik edici cümleler kurun…

Blogunuzun konusu ile ilgili tanınmış kişilerle, bloggerlarla röportajlar yapabilir, bu sayede oluşturacağınız kaliteli ve benzersiz içeriklerle dikkatleri çekebilirsiniz.

Blogunuzda aynı alanda içerik üreten bloggerları misafir yazar olarak ağırlayan. Blogunuz için yazdıkları yazıları sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını isteyin.

Kullandığınız mail hesabınızın imza şablonuna web site adresinizi mutlaka yazın.

Güncelliğini yitiren eski içerikleriniz varsa güncelleyin.

Ziyaretçi istatistiklerinizi kısa aralıklarla kontrol edin. Hiç ziyaretçi almayan ya da ayda sadece 1-2 ziyaretçi alan içeriklerinizi silin ya da geliştirmeye çalışın.

Sitenizde bir soru cevap bölümü oluşturarak, ziyaretçilerinizin blog konunuz dahilinde sorduğu soruları yanıtlayabilirsiniz. Bu sayede soru soranların cevabı görmek için blogunuzu tekrar ziyaretini sağlayabileceğiniz gibi bu sayede interaktif şekilde oluşan sürekli güncel içerik arama motorlarındaki sıralamanızı da olumlu şekilde etkileyebilir. Dolayısı ile blog hitinizin artması mümkün olabilir.

 

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz