Doğalgaz Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Doğalgaz Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Kış aylarının gelip soğukların bastırmasıyla artan doğalgaz faturaları pek çoğumuzun bütçesini zorlar ve doğalgaz faturasından nasıl tasarruf edilir ? sorusu gündeme gelir. Bu soruya yanıt olarak derlediğimiz doğal gaz faturasından tasarruf etmenin yolları listemiz şöyle;

1- Eviniz için doğru sıcaklığı belirleyin

Evimizde sıcaklık kaç derece olursa kendimizi rahat ve konforlu hissederiz? Bu doğalgaz kullanımında kilit bir soru. Genel kabul gören 20-22 derece aralığının yeterli konfor sağladığıdır. Bu sıcaklığın üzerine çıkıldığında doğalgaz tüketiminiz %5-8 oranında artmaktadır. Kışa uygun ama rahat edeceğiniz bir giyimle normal kabul ettiğiniz sıcaklığı belirleyin. Mümkünse bir sonraki maddede anlatılan oda termostatını o dereceye ayarlayarak evinizin o sıcaklıkta kalmasını sağlayın.

2- Oda termostatı kullanın

Oda termostatı kullanarak evin belli bir sıcaklıkta kalmasını kolayca sağlayabilirsiniz. Oda termostatı sürekli evin sıcaklığını kontrol edecek, belirlenen sıcaklığa gelindiğinde kombiyi durduracak, belirlenen sıcaklığın altına düşüldüğünde ise kombiyi tekrar çalıştıracaktır. Oda termostatları %30’a varan oranlarda tasarruf sağlamaktadır. Özellikle günlük ya da haftalık programlama yapılabilen oda termostatları sayesinde evde olunmayan zamanlar, gece saatleri, işten döneceğiniz saatler gibi farklı zamanlara farklı sıcaklık dereceleri belirleyerek oda termostatının  sağlayacağı tasarrufu maksimuma çıkarabilirsiniz.

3- Peteklerinize termostatik vana taktırın

Termostatik vananın işlevi oda termostatına benzer. Ancak termostatik vana her petek üzerine ayrı ayrı takılarak kullanılır. Petek sıcaklıklarını ayarlamak için kullanılır, üzerindeki 1-2-3-4-5 şeklindeki skala döndürülerek petek sıcaklık derecesi ayarlanır. Sıcaklığı her petek için ayrı ayrı ayarlamak kullanmadığınız odaları boşuna ısıtmamak için düşük konumda bırakıp gereksiz yakıt tüketimi yapmanızı engeller.

4- Radyatör ısı yönlendirici kullanın

Dışa bakan duvarlardaki peteklerinden ısının kolayca kaçıp gitmesi söz konusudur. Kuzeye bakan cephedeki duvarlarda bu durum daha fazladır. Isının kaçmasını önlemek için bu konumdaki peteklerin arkasına ısı yalıtım levhası yerleştirebilirsiniz. Isı yalıtım levhaları genellikle yapı marketler ve hırdavatçılar tarafından satılmaktadır.

5- Binanıza ısı yalıtımını yaptırın

Oturduğunuz binanın ısı yalıtımının yapılmış olması ısı kayıplarını önleyerek yakıt masraflarınızda bir miktar düşme sağlayacaktır.

6- Cam ve Çerçevelerden ısı kayıplarını önleyin

Binanızın dış cephe yalıtım olsa bile dairenizin özellikle cam ve çerçevelerinden ciddi ısı kayıpları söz konusu olabilir. Eski ahşap pencerelerinizi 70lik ve üzeri plastik doğramalarla değiştirmek, bunlarda ısı yalıtımı sağlayacak çift cam tercih etmek faydalı olacaktır. Değiştirme imkanınız yoksa pencere kenarlarına sünger bantlar yapıştırarak soğuk havanın içeri sızmasını engellemeye çalışabilirsiniz. Aşırı ısı kaybı olan büyük pencereleriniz varsa önüne panjur yaptırmak  ve bunları kışın kapalı konumda tutmak faydalı olacaktır.

7- Diğer Tavsiyeler

Peteklerinizin üzerini örtmeyin, peteklerin üzerinde çamaşır kurutmayın . Petek üzerinde kurutulan çamaşırlar evde nem ve dolayısı ile küf sorununa sebebiyet verebilir. Petek üzerine gelen kalın perdeler varsa boylarını kısaltarak kullanın. Kanepe, koltuk, dolap gibi eşyaları peteklerin önüne koyarak ısıyı kesmeyin. Petek önüne konan eşyalar ısının odaya yayılmasını engeller.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz