Dünya Lezzetlerine Yolculuk İzmir Ekonomi’den Başlıyor

  • İzmir
  • 14 Temmuz 2015
  • 1.244 kez incelendi.
Dünya Lezzetlerine Yolculuk İzmir Ekonomi’den Başlıyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü, Türk ve Ege mutfağının en seçkin örneklerini öğrenecek ve dünyaya tanıtacak genç şefleri ve yöneticileri yetiştirmeye hazırlanıyor. Özel yetenek sınavı yapan tek üniversite olan İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü’nde öğrenciler ünlü şeflerin öncülüğünde eğitim alacak. Ön kayıt için başvuruların başladığı bölümde, son gün 23 Temmuz olarak belirlendi.

YGS’nin her hangi bir puan türünden en az 140.000 ve daha fazla ham puana sahip olan adaylar, bölüme ön kayıt yaptırabilecek. Ön kaydın ardından geleceğin şeflerini belirlemek üzere iki aşamalı yetenek sınavı gerçekleştirilecek. İlk sınav, yazılı olarak 27 Temmuz’da yapılacak. Yazılı sınavın ardından öğrenciler, 28 – 29 Temmuz tarihlerinde mülakata alınacak. 30 Temmuz’da sonuçların açıklanmasının ardından 4-5 Ağustos tarihlerinde kayıtlar yapılacak. 50 öğrencinin kabul edileceği bölümden yetişen gençler, Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerindeki mutfaklara dair en ince ayrıntıları öğrenecek. Şef adaylarının 5’i tam burslu, 10’u ise yüzde 25 burslu öğrenim görme imkânına sahip olacak.

İEÜ Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu Müdür Vekili Yrd. Doç. Dr. Betül Öztürk, amaçlarının dünya mutfak kültürüne hâkim şef ve şef adayları yetiştirmek olduğunu vurguladı. Mezunlarının turizm ve konaklama sektöründe görev alabileceğini kaydeden Öztürk, ayrıca Fransa’nın Lyon Kenti’nde Michelin yıldızlı restoranlarda her yıl başarılı öğrencilerin staj yapma olanağının olduğunu bildirdi. Mutfağın günümüzde sanatsal bir mesleğe dönüştüğünü belirten, Öztürk şunları söyledi:
“Hedefimiz, mutfak sanatları alanında gerekli teorik ve pratik bilgilerle donanmış şeflerin veya yöneticilerinin yetiştirilmesini sağlamak. Dört yıllık eğitimin ilk iki yılında işletmecilik ve yönetim ağırlıklı dersler veriyoruz. Öğrencilerimiz, konaklama endüstrisine yönelik dersler alarak sektörel bilgi sahibi oluyor. Eğitimin üçüncü ve dördüncü yıllarında öğrencilerimiz tamamen pratiğe yönlendiriliyor. Bu dönemde öğrenciler, mutfak sanatlarının teorik altyapısının yanı sıra, dünyanın ünlü mutfaklarını da uygulamalı olarak öğreniyor.”

‘Türk Mutfağı Dünyaya Taşınıyor’
Öğrencilerin, uluslararası boyuttaki işbirlikleriyle Michelin yıldızlarına sahip restoranlarda staj yaptığına dikkat çeken Öztürk, öğrencilerin de Türk mutfağını dünyaya taşıdığını aktardı. Öztürk, Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü’ne YGS’nin her hangi bir puan türünden en az 140.000 ve daha fazla ham puana sahip olan adayların ön kayıt yaptırabileceğini ifade etti.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz