E-ticaret paketi mi? Özel yazılım mı kullanmalı?

E-ticaret paketi mi? Özel yazılım mı kullanmalı?

E-ticaret sitesi için altyapı seçerken özel yazılım mı yoksa hazır e-ticaret paketi mi kullanmalı? sorusu kafaları ciddi şekilde meşgul eder. Bu soruya yanıt ararken, öncelikle her ikisinin de avantaj ve dezavantajları bulunduğunu bilmek gerekir.

E-ticaret paketi nedir?

E-ticaret paketleri bu konuda uzmanlaşmış yazılım firmaları tarafından bir ekip çalışması sonucu oluşturulurlar. Paket kapsamındaki hizmetler, ücrete dahildir. Bazı ek modüller, tasarımlar, entegrasyonlar ise opsiyoneldir. Yani isteyen müşterinin sitesine ek ücret karşılığı uygulanırlar.

Özel e-ticaret yazılımı nedir?

Özel e-ticaret yazılım ise, bir yazılım firmasına ya da freelance yazılımcıya siparişle, tamamen istenen özelliklere sahip olacak şekilde yaptırılır.

Avantaj ve Dezavantajları

Genel olarak e-ticaret paketlerinin maliyeti ekonomik iken özel e-ticaret yazılımı yaptırtmanın maliyeti oldukça yüksektir.

E-ticaret paketleri bir online alışveriş sitesinin genel ihtiyaçları ve işlevlerinin karşılayacak şekilde oluşturulduğundan sınırları nettir. Ekstra istekler ve geliştirmeler yapmak, şartlara uyarlamak genellikle mümkün değildir. En iyi ihtimalle imkan varsa ihtiyaç olan modülü (e-ticaret paketini kullandığınız altyapı bunu sunuyorsa) ücret ödeyerek ekletmek ya da ihtiyacınızı karşılayacak ise yine sınırları belirli olan bir üst pakete geçmek gerekir. Ancak özel eticaret yazılımı kullanıyorsanız, muhtemelen altyapı esnek yani gelişmeye açık kurulmuş olduğundan gerekli eklemeler isteğiniz doğrultusunda yazılımcı ya da yazılımcı firma tarafından sitenize uygulanabilecektir. Yazılımcı firma içinde istihdam edilmemişse bu geliştirmelerin sürekli bir maliyeti olacağı unutulmamalıdır.

E-ticaret paketlerinde, yazılımcı firma aynı hizmeti pek çok site için kullandırdığı için yazılımın çalışması çok daha iyi test edilmiş olur. Yazılım, kullanım temelli karşılaşılabilecek sorunların çoğu bellidir, çözümler ya sisteme adapte edilmiştir ya da çeşitli dökümanlar ile kullanıcıların bilgisine sunulmuştur. Ancak özel yazılım size özel ve yenidir. Karşılaşılabilecek sorunlar öngörülmemiş olabilir. Bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

E-ticaret paketi satın alarak satışa oldukça hızlı başlamak mümkündür. Kurulum süreleri oldukça kısadır. Sanalpos, diğer alternatif ödeme kanalları, online pazar yeri entegrasyonları, hazırdır. Özel eticaret yazılımında ise müşteri isteklerine uygun olarak e-ticaret sitesinin hazırlanması, onaya sunulması, test edilmesi, entegrasyonların yapılması bu arada istenen revizelerin gerçekleştirilmesi ciddi derecede zaman alır.

E-ticaret paketlerinde özellikle seo konusunda imkanlar sınırlı kalabilir. Özel yazılımda ise bir seo uzmanının desteğinde tüm yazılım seo’ya uygun, yüksek e-ticaret rekabetinde arama motorları sonuç sayfalarında yüksek performans sağlamaya yönelik şekilde tasarlanabilir. Ancak bu bir garanti içermez. Planlamalarla uygulamada edinilen sonuçlar farklı olabilir. Site altyapısının alınan dönüşlere göre sürekli geliştirilmesi gerekebilir.

Sonuç olarak; E-ticaret paketleri çok yüksek olmayan bütçelerle hızlı şekilde satışa başlamak ve sitenin rutin satış faaliyetini mümkün olduğunca sorunsuz şekilde sürdürmek için oldukça mantıklıdır.  Özel e-ticaret yazılımı ise yüksek bütçe imkanı olan, sitenin geliştirilmesi için sürekli harcama yapabilecek, yüksek satış hedefleyen orta ve büyük ölçekli firmalar için daha uygundur.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz