Kurumsal Seo Danışmanlığı Nedir? Gerçekten Gerekli Mi?

Kurumsal Seo Danışmanlığı Nedir? Gerçekten Gerekli Mi?

Seo, bilindiği üzere web sitelerinin arama motorlarındaki sonuçlarda daha üst sıralarda yer alabilmesi için yapılan çalışmaları ifade eder. Sadece backlink almak ya da sitedeki yazıların başlık ve açıklamalarını düzenlemekten çok daha kapsamlı bir çalışma gerektirir. Seo çalışmaları site sahipleri tarafından yapılabileceği gibi bu konuda profesyonel olarak çalışan seo uzmanı ya da seo danışmanı olarak adlandırılan kişi ya da kişilerce de yürütülebilir. Bu noktada son yıllarda adını sıkça duyduğumuz seo danışmanlığı ve kurumsal seo danışmanlığı hizmeti karşımıza çıkar.

Seo çalışması, kurumsal bir firma sitesi için yapılacak ise verilen bu hizmet genellikle kurumsal seo  danışmanlığı olarak adlandırılır. Aslında buradaki kurumsal kelimesi iki taraflıdır, profesyonel bir seo ajansı tarafından kurumsal bir firmaya verilen hizmeti ifade eder. Elbette bireysel (freelance) çalışan seo uzmanları da “kurumsal seo danışmanlığı” hizmeti sağlayabilir ancak iş ciddiyeti, aylık, yıllık bazda sürekli garantili, sözleşmeli çalışmalar için uzun soluklu seo hizmetinin  firma kimliğine sahip bir ajanstan alınması en mantıklısı olacaktır.

Peki neden seo danışmanlığına ihtiyaç duyulur?

Günümüzün ileri derecedeki rekabet şartları aynı şekilde sanal dünyada da geçerlidir. Firmalar web siteleri aracılığı ile bu rekabeti internet ortamında kıran kırana sürdürmektedir. Arama motorlarında, özellikle de ülkemizde en yoğun şekilde kullanılan Google’da işinizle, verdiğiniz hizmetle, sattığınız ürünle ilgili bir aramada ilk sayfada ilk sıralarda ve hatta 1. sırada yer almak hayati öneme sahiptir. Google’da hedef kelime ya da kelimelerinizde ilk sırada çıkmak daha çok iş, daha çok ciro ve daha çok kazançtır. Bu nedenle seo her web sitesi için önemlidir.

Web sitesinin arama motorlarına uyumlu, arama sonuçlarında rekabet edip ilk sıralara gelebilmesi için seo adına ne  yapmalı, nasıl yapmalı, backlink nereden almalı, nasıl almalı, tanıtım yazısı yayınlatılmalı mı, tanıtım yazılarını kim yazacak, tanıtım yazıları hangi sitelerde ne zaman hangi görsellerle yayınlanacak, tüm bunları ve sitenin durumuna etkilerini kim takip edip raporlayacak?… gibi pek çok soru akla gelecektir. Tüm bunlarla firma içinde işin uzmanı olmayan bir personelin ilgilenip başarılı şekilde sürdürebilmesi ne kadar olasıdır sizce? Çok az değil mi? İşte bu yüzden pek çok firma için seo danışmanlığı hizmetinin bu konuda uzman bir firmadan alınması gerekir.

Kurumsal seo danışmanlığı alacağınız firmayı seçerken bunlara dikkat!

Seo ajansı seçerken söz konusu firmanın önceki ya da halen yürüttüğü seo çalışması referans işlerini isteyin. Yaptığı çalışmalar etik mi, doğal mı, profesyonelce mi yapılmış inceleyin. Sizinkinden farklı sektördeki referans firma siteleri ile iletişim kurup seo ajansları ile çalışmalarından memnun olup olmadıklarını sorabilirsiniz.

Google arama sonuçlarında birinci sayfa birinci sıra garantisini kimse veremez. Bu konuda garanti verdiğini söyleyen kişi ya da ajanslara itibar etmeyin.

İnternette küçük bir araştırma yaparak çalışmayı düşündüğünüz ajanslar hakkında şikayet ya da şikayetler var mı bakın.

Alacağınız seo danışmanlığı hizmeti için sözleşme yapmanız durumunda ajanstan yapacağı çalışmaların niteliğini açıkça belirtmesini isteyin. Sözleşmede her şey net olmalı, seo ajansı sorumluluk almalıdır. Şüpheleriniz varsa 1 aylık, 3 aylık gibi kısa süreli sözleşme yaparak verilen hizmeti deneyin. Ancak seo çalışmalarının etkisi 3 aydan önce tam olarak görülemeyebilecektir. Bunu göz önüne alın.

Sektörlerinde bilinen firmaları referans gösterebilen, kurulalı en az 2-3 olmuş, “seo işi de yapıyoruz” değil de “seo ajansıyız” diyebilen, tercihen kullandığı ticari ismin marka tesciline sahip, internette şikayetine hemen hemen hiç rastlamadığınız, vergi dairesi kaydı / ticaret odası kaydı gibi güven veren unsurlara sahip bir firmayla çalışmanız en az risk almanız açısından önemlidir.

Unutmamak gerekir ki seo danışmanlığı için bir firma ile çalışmak sitenizin durumunu kontrol/takip etmeyi bırakmak anlamına gelmez. Ajans tarafında yapılan çalışmaları, ajanstan gönderilen raporları ve bunları arama sonuçlarına yansımalarını düzenli kontrol etmek gerekir.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz